Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja w Powiecie Pszczyńskim

Informator powiat pszczyński przód    Informator powiat pszczyński tył

Informator – plik w wersji tekstowej do czytników [1 MB]

Informator – plik PDF do pobrania [614 kB]

 

Zapisy przyjmowane są:

– telefonicznie pod nr tel. 32 449-23-78 w godzinach pracy urzędu lub

– mailowo pod adresem: pomocprawna@powiat.pszczyna.pl

– osobiście w siedzibie referatu mieszczącego się w Szpitalu Joannitas w Pszczynie, ul. Antesa 11, pokój nr 1 (obok kaplicy szpitalnej)

 

UWAGA! 

Po 1 lipca 2023 r., w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, porady prawne i obywatelskie będą udzielane wyłącznie w formie stacjonarnej w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Wyjątek stanowią osoby z trudnościami w poruszaniu i komunikowaniu się, o których mowa w art. 8 ust. 8 ustawy, którym porady prawne będą mogły być udzielane za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość i poza lokalem punktu.

 

Gdzie i kiedy można skorzystać ze wsparcia?

logo.png
Uzdrowiskowa 61, Goczałkowice-Zdrój, Polska
środa: 11.00-15.00 piątek: 11.00-15.00 zgłoszenia na poradę pod numerem: 32 449-23-78
logo.png
Centralna 57, Kobiór, Polska
poniedziałek: 16.00-20.00 piątek: 16.00-20.00 zgłoszenia na poradę pod numerem: 32 449-23-78
logo.png
Ogrodowa 22, Suszec, Polska
wtorek: 7.30-11.30 środa: 14.00-18.00 czwartek: 10.00-14.00 zgłoszenia na poradę pod numerem: 32-...
logo.png
Poprzeczna 1, Wola, Polska
poniedziałek: 13.00-17.00 wtorek: 11.00-15.00 czwartek: 8.00-12.00 zgłoszenia na poradę pod numer...
Showing 4 results

Punkty poradnicze prowadzone przez Stowarzyszenie “Dogma”

Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejGminny Ośrodek Kultury (Goczałkowice-Zdrój)
ul. Uzdrowiskowa 61
Środa i piątek:
11.00 - 15.00
2Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejLokal biurowy (Wola)
ul. Poprzeczna 1
Poniedziałek:
13.00 - 17.00

Wtorek:
11.00- 15.00

Czwartek:
8.00 - 12.00
3Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa ObywatelskiegoLokal biurowy (Kobiór)
ul. Centralna 57
(były Hotel Robotniczy, wejście od strony stawu, parter)
Poniedziałek i piątek:
16.00 - 20.00
4Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa ObywatelskiegoGminny Ośrodek Kultury w Suszcu
ul. Ogrodowa 22
Wtorek:
7.30 - 11.30

Środa:
14.00 - 18.00

Czwartek:
10.00 - 14.00

Inne punkty poradnicze w powiecie pszczyńskim

Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejLokal biurowy przy ul. 3 Maja 15
43-200 Pszczyna
Poniedziałek:
12.00 - 16.00

Wtorek, czwartek, piątek:
8.00 - 12.00

Środa:
14.00 - 18.00
2Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejLokal biurowy nr 201 w Domu Kultury w Pawłowicach
na Osiedlu przy ul. Wojska Polskiego 11
43-250 Pawłowice
Poniedziałek, środa, czwartek:
9.00 - 13.00

Wtorek, piątek:
15.00- 19.00

KAMPANIE SPOŁECZNE

Kampania społeczna Tydzień porad rodzinnych

Relacje z rodziną i ognisko domowe są tym na czym budujemy nasze pomysły na życie i otaczający nas świat. Rodzina jako podmiot prawa ma szereg uprawnień i obowiązków. 

W tym materiale prezentujemy najistotniejsze zagadnienia związane z funkcjami rodziny w naszym kraju, dostępnymi świadczeniami rodzinnymi oraz możliwościami związanymi z opieką nad dziećmi po rozstaniu rodziców.

 

 

 

Czytaj więcej

 

Poniżej znajdują się materiały informacyjne z roku 2023

KAMPANIE SPOŁECZNE

Kampania społeczna Lęk, depresja, samobójstwo, czyli jak walczyć z hejtem

Hejt to obraźliwy i zwykle agresywny komentarz internetowy lub mówienie w sposób wrogi i agresywny na jakiś temat lub o jakiejś osobie w środowisku Internetu. Najpopularniejszymi mediami, w których występuje ten problem są Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, Twitch i inne.

Hejt to nie tylko zgryźliwe i agresywne komentarze, które oczerniają osobę o odmiennym zdaniu, to także obraźliwe memy, grafiki i filmy. Treści publikowane przez hejterów nie posiadają żadnej wartości i mają na celu sprawienie przykrości danej osobie. Okazuje się że hejtowana jest co czwarta osoba w Internecie. Aż 11 procent internautów przyznaje, że zdarza im się hejtować w sieci.

 

Czytaj więcej

 

Kampania społeczna Przeciwdziałanie przemocy

Przemoc domowa jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i niesie za sobą dotkliwe konsekwencje dla wszystkich osób, których dotyka, zarówno ofiar, sprawców, jak również świadków jej stosowania. Przedstawiamy rozwiązania zawarte w ustawach, które mają na celu ochronę przed przemocą domową oraz poprawę funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy na szczeblu centralnym, regionalnym oraz na szczeblu samorządu terytorialnego.

Aby skutecznie zapobiegać przemocy domowej Sejm na początku 2023 roku uchwalił nowelizację dwóch ważnych ustaw: Ustawy antyprzemocowej z dnia 9 marca 2023 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 535), która wejdzie w życie w dniu 22 czerwca br. oraz Ustawy z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw wprowadzającej m.in. nowe narzędzia natychmiastowej izolacji sprawców przemocy domowej – chodzi o zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych, zakaz zbliżania się do miejsca, w którym pracują, uczą się i zakaz kontaktowania się z nimi, również jest już opublikowana i czeka na wejście w życie.

Czytaj więcej

 

Poniżej znajdują się materiały informacyjne z roku 2022

 

Materiały informacyjne z 2021 roku.

 

KAMPANIE SPOŁECZNE

Artykuł kampanii społecznej. Spadek i dziedziczenie.

Obszar dziedziczenia jest tematyką, która powinna zainteresować każdego, niezależnie od wieku, stanu zdrowia i pozycji zawodowej. Każdy z nas wcześniej czy później zetknie się z problemem dziedziczenia – czy to jako spadkobierca, czy też jako testator, czyli osoba sporządzająca testament. Zwykle zapoznajemy się z zasadami prawa spadkowego wtedy, gdy myślimy o przekazaniu majątku bliskim, a także, gdy przychodzi nam załatwiać sprawy spadkowe, gdyż stajemy się spadkobiercami.

Niech przedstawiony poniżej materiał będzie swoistego rodzaju drogowskazem przekazującym wiedzę o tym, jakie i komu przysługują prawa. Zapoznanie się z problematyką dotyczącą dziedziczenia bez wątpienia ułatwi porządkowanie trudnych spraw majątkowych.

Czytaj więcej

 

Artykuł kampanii społecznej. Bądź świadomym konsumentem.

W dzisiejszych czasach przynajmniej kilkukrotnie w ciągu miesiąca (nie licząc drobnych zakupów spożywczych) dokonujemy zakupów w ramach tzw. sprzedaży konsumenckiej. Może to być myszka do komputera, rower, samochód, nawet mieszkanie od dewelopera.

Wiąże się z tym szereg uprawnień, niestety nie zawsze jesteśmy ich świadomi – wykorzystują ten fakt także sprzedający, którzy mimo ustawowego obowiązku nie respektują naszych praw, szukają często wątłych przesłanek do odrzucenia roszczenia. Jak się przed tym zabezpieczyć? Czy istnieje sposób dochodzenia swoich praw inny niż często iluzoryczna droga sądowa?

 

Czytaj więcej

 

PORADNIKI

Poradnik PDF. Spadek, testament, zachowek.      Poradnik PDF. Zakupy internetowe.     Poradnik flipbook. Konsument i jego prawa czyli jak nie dać się wkręcić. Plik otworzy się w nowej karcie.     Poradnik PDF. Mediacja w sprawach spadkowych.

 

ULOTKI

Ulotka PDF. Black Friday. Na co zwracać uwagę?     Ulotka PDF. Jak zgłosić reklamację?     Ulotka PDF. Umowa zawarta na odległość.     Ulotka PDF. Kiedy nie można odstąpić od umowy zawartej na odległość.

Ulotka PDF. Jak bezpiecznie dzielić się zdjęciami i filmami dzieci w internecie?    Ulotka PDF. Jak uporządkować wykonywanie władzy rodzicielskiej po rozstaniu rodziców?     Ulotka PDF. Zachowek - kiedy się należy i jak go otrzymać?     Ulotka Zwolnienie dyscyplinarne.

 

Archiwalna ulotka 1. Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie Powiat Pszczyński    Archiwalna ulotka 2. Materiał na temat zdalnych porad w powiecie pszczyńskim.

Archiwalna ulotka 3. Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie Powiat Pszczyński    Archiwalna ulotka 4. Ulotka na temat punktów poradniczych w powiecie pszczyńskim.

 


MATERIAŁY ARCHIWALNE Z WCZEŚNIEJSZYCH LAT:

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ I TYDZIEŃ MEDIACJI W POLSCE

W dniach od 12 do 18 października 2020 roku po raz kolejny w całej Polsce obchodziliśmy Tydzień Mediacji.

Międzynarodowy Dzień Mediacji, który w tym roku przypada na dzień 15 października, to bardzo ważne wydarzenie. Ma ono uświadomić społeczeństwu, że wiele spraw można rozwiązywać bez konieczności procedury sądowej. Warto rozmawiać – to przesłanie Międzynarodowego Dnia Mediacji, które nigdy nie straci na aktualności.

Z tej okazji serdecznie zapraszamy do zapoznania się z opracowanymi przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” materiałami, których celem jest popularyzacja wiedzy dotyczącej metod polubownego rozwiązywania konfliktów.

 

  Ulotka PDF. Mediacja w punktach nieodpłatnych porad prawnych i obywatelskich.      Ulotka PDF. E-mediacja, taniej, szybciej, wygodniej.     Ulotka PDF. Spotkanie z mediatorem. Jak przygotować się do rozmowy telefonicznej z mediatorem?

  Poradnik prawny PDF. Mediacja. Rozwój e-mediacji w trakcie i po epidemii koronawirusa.      Poradnik prawny PDF. Mediacja w sprawie o rozwód.     Poradnik prawny PDF. Mediacje pracownicze.

 

ULOTKI

Ulotka PDF. nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie dla samozatrudnionych.     Ulotka PDF. Spotkanie z prawnikiem. Jak przygotować się do porady przez telefon?     Ulotka PDF. Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnych porad prawnych przez telefon?     Ulotka PDF. Cyberprzestępczość i bezpieczeństwo w sieci.  Ulotka PDF na temat zakupów przez internet i prawa do odstąpienia od umowy.      Informator PDF na temat nieodpłatnych porad prawnych, obywatelskich i mediacji w powiecie pszczyńskim.     

 

FILMY

Powiększ czcionki
Social