W ramach naszej internetowej kampanii społecznej #dogmapomoc chcielibyśmy Państwa poinformować o istotnych zmianach, jakie Tarcza Antykryzysowa 3.0 wprowadza w systemie nieodpłatnej pomoc prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Zmiany w tym zakresie wprowadza ustawa z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r., poz. 875). Większość nowych przepisów weszła w życie 16 maja 2020 r.

Nowe przepisy ułatwiają uzyskanie wsparcia przez osoby, które w czasie pandemii COVID-19 potrzebują pomocy prawnej. Uzyskanie pomocy zostało w istotny sposób odformalizowane i nie wymaga już wizyty w punkcie świadczenia pomocy – może odbyć się zdalnie, przez telefon, komunikatory internetowe czy e-mail.

Obecnie osoba ubiegająca się o pomoc prawną nie jest zobowiązana do złożenia pisemnego oświadczenia o niemożności poniesienia kosztów odpłatnej pomocy.

Wchodzące w życie przepisy pozwolą także na objęcie pomocą jednoosobowych firm, niezatrudniających innych osób w ciągu ostatniego roku. To istotne, bo samozatrudnieni, jak wynika z danych ZUS, to bardzo liczna grupa przedsiębiorców – ponad półtora miliona osób, czyli niemal 62% wszystkich płatników składek.

Z uwagi na gąszcz przepisów, przez które samozatrudnieni muszą się przedzierać w kolejnych tarczach antykryzysowych oraz dotyczące ich liczne wątpliwości interpretacyjne – bezpłatna pomoc prawna jest im szczególnie potrzebna.

Pogorszenie się sytuacji gospodarczej w czasie epidemii powoduje, że część przedsiębiorców musi zawiesić lub nawet zakończyć działalność. Dlatego nieodpłatna pomoc prawna pomoże takim przedsiębiorcom podjąć właściwe decyzje w tym trudnym okresie i być może ocali prowadzone przez nich firmy.

Jedynym warunkiem skorzystania z poradnictwa przez jednoosobowego przedsiębiorcę jest złożenie przez niego dodatkowo oświadczenia o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku, o czym mówi art. 4 ust. 2 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Należy jednak zauważyć, że zgodnie z zapisami Tarczy Antykryzysowej 3.0 w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo wprowadzenia stanu nadzwyczajnego – przepisu nakładającego ten warunek nie stosuje się.

Nie ważne zatem czy utrzymujesz się z umów zleceń czy też jesteś jednoosobowym przedsiębiorcą – pamiętaj, że w tym trudnym dla wielu czasie możesz skorzystać z nieodpłatnej porady prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego jak również wsparcia finansowego przewidzianego dla osób, których dotknęły negatywne skutki pandemii wirusa SARS-CoV-2.

Zapraszamy do skorzystania z usług prawników i doradców obywatelskich współpracujących z naszym Stowarzyszeniem.

Przypominamy również, że aktualne telefony, pod którymi można umówić się na bezpłatną poradę znajdują się na stronach urzędów miast i powiatów oraz TUTAJ i na naszym profilu na Facebooku

 

Mariusz Tamowski – radca prawny, doradca obywatelski, mediator

Komentowanie wyłączone.

Powiększ czcionki
Social