OBOWIĄZEK MELDUNKOWY A PRAWO DO LOKALU

Na czym polega obowiązek meldunkowy? Czym jest pobyt stały a czym pobyt czasowy? Gdzie należy dokonać meldunku? Co jest potrzebne do zameldowania? Czy można zameldować się w wynajmowanym mieszkaniu bez zgody właściciela? Czy właściciel mieszkania może sam wymeldować zameldowanego najemcę? Jak wygląda zameldowanie osoby posiadającej tytuł do lokalu lub nieruchomości? Czy można zameldować się przez pełnomocnika? Czy dokonanie meldunku wiąże się z jakąś opłatą? – na te i inne pytania odpowie w naszym materiale filmowym Pani Anna Jefimow-Czerwonka – prawnik, mediator i doradca obywatelski współpracujący ze Stowarzyszeniem “DOGMA”.

Wiele osób myli obowiązek meldunku w mieszkaniu z nabyciem praw do korzystania z tego lokalu. Zgłoszenie faktu przebywania pod danym adresem to nie to samo, co posiadanie prawa do własności czy najmu mieszkania.

Od 1 stycznia 2016 roku został zniesiony obowiązek meldunkowy, a zameldowanie służy wyłącznie celom ewidencyjnym i potwierdza fakt pobytu danej osoby w danym lokalu. Jednak poprzez sam fakt zameldowania nie nabywa ona żadnych praw do lokalu.

Zameldowania na pobyt stały i czasowy dokonuje się w miejscu tego pobytu, z jednoczesnym zgłoszeniem zamierzonego czasu jego trwania. Obowiązkowi meldunku podlegają także osoby, które chcą się wymeldować z miejsca stałego lub czasowego pobytu. Dodatkowo trzeba dokonać meldunku w przypadku urodzenia dziecka, zmiany stanu cywilnego lub zgonu osoby, która mieszka w danym lokalu. Zarówno zameldowania, jak i wymeldowania możemy dokonać w odpowiednim dziale zajmującym się ewidencją ludności w urzędzie miasta lub gminy.

 

 

Jeśli potrzebujesz porady prawnej zapraszamy do kontaktu z prawnikami i doradcami obywatelskimi współpracującymi z naszym Stowarzyszeniem. Zadzwoń i umów się na darmową poradę prawną w jednym z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego TUTAJ 

Komentowanie wyłączone.

Powiększ czcionki
Social