Jakie są przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego? Co w sytuacji, jeżeli nie ma szansy na zawarcie porozumienia między małżonkami? Jakie kwestie należy rozważyć przed sporządzeniem pozwu o rozwód? Czym różni się separacja od rozwodu? Jeżeli małżonkowie wnoszą o rozwód bez orzekania o winie to czy sąd będzie badał z jakich przyczyn się rozstają? Jakie są skutki orzeczenia o wyłącznej winie jednego z małżonków? Czy podczas trwania postępowania można zmienić zdanie i domagać się rozwodu z orzeczeniem o winie drugiego małżonka? Czy w odpowiedzi na pozew można zażądać orzeczenia rozwodu z winy współmałżonka? – na te i inne pytania odpowie w naszym materiale filmowym Pani Anna Stolarska – adwokat, doradca obywatelski i mediator współpracujący ze Stowarzyszeniem “DOGMA”.

Rozwód to rozwiązanie małżeństwa na podstawie orzeczenia sądu, na wniosek jednego lub obojga małżonków. Natomiast separacja polega jedynie na uchyleniu wspólnoty małżeńskiej. Zasadniczą różnicą między nimi jest to, że po orzeczeniu rozwodu można zawrzeć ponownie małżeństwo, a po separacji nie ma takiej możliwości. Do uzyskania separacji wystarczy uznanie, że między małżonkami nastąpił zupełny, a nie jak to jest przy rozwodzie – zupełny i trwały rozkład pożycia. Ponadto separację można znieść, a rozwód wywołuje dalej idące skutki prawne.

 

 

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego lub chciałbyś skorzystać z nieodpłatnej mediacji – zapraszamy do kontaktu z prawnikami, doradcami obywatelskimi oraz mediatorami współpracującymi z naszym Stowarzyszeniem. Zadzwoń i umów się na darmową poradę prawną oraz mediację w jednym z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego TUTAJ

Komentowanie wyłączone.

Powiększ czcionki
Social