Pomoc prawna i obywatelska w 2019 r.

Trzyletni okres obowiązywania ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej ujawnił pewne systemowe braki, którym wyszła naprzeciw uchwalona z dniem 15 czerwca 2018 r. Ustawa o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawej oraz edukacji prawnej, nowelizująca obowiązujące przepisy.

Jedną z najważniejszych zmian z perspektywy beneficjentów systemu jest poszerzenie dostępności do bezpłatnych usług prawnych i obywatelskich– od teraz z porad może skorzystać każda osoba, której nie stać na odpłatną pomoc i która złoży w tym przedmiocie stosowne oświadczenie.

Zmianie uległ także sposób przyjmowania klientów w punktach – od nowego roku należy uprzednio zapisać się telefonicznie na poradę pod numerem telefonu podanym przez Powiat. Osoby, którym udzielana jest pomoc mają także możliwość oceny jakości udzielonej porady, a dla osób niemogących stawić się w Punkcie osobiście (np. z uwagi na niepełnosprawność lub wiek) istnieje możliwość udzielenia pomocy na odległość bądź w miejscu jej pobytu.

Zachęcamy do korzystania z usług Naszych prawników i doradców obywatelskich – miło nam poinformować, iż od nowego roku jesteśmy do Państwa dyspozycji także w powiecie będzińskim, raciborskim, w Bytomiu, Jastrzębiu-Zdroju czy w Piekarach Śląskich.

Pełną listę Punktów wraz z adresami i numerami telefonów do zapisów znajdziecie Państwo w zakładce „o programie” – > „znajdź punkt”.

Zapraszamy

Komentowanie wyłączone.

Powiększ czcionki
Social