ODZYSKIWANIE DŁUGÓW – Jak złożyć pozew do sądu o zapłatę?

Jakie dokumenty stanowią podstawę do zapłaty? Jakie kroki należy podjąć aby rozpocząć proces o zapłatę? Jakie dokumenty są wymagane do postępowania nakazowego? Jak napisać pozew o zapłatę? Czy proces o zapłatę jest na tyle trudny aby wymagał pomocy profesjonalnego pełnomocnika? Jaka jest skuteczność odzyskania zasądzonych roszczeń? – na te i inne pytania odpowie w naszym materiale filmowym Pan Adam Zwierzycki – prawnik i doradca obywatelski współpracujący ze Stowarzyszeniem “DOGMA”.

Postępowanie nakazowe polega na wydaniu przez sąd polecenia zapłaty, w związku z roszczeniem powoda o wypłacenie kwoty pieniężnej albo świadczenia innych rzeczy zamiennych. Żądanie musi być udowodnione w dołączonych dokumentach.

Kodeks postępowania cywilnego wymienia następujące dokumenty:

  • dokument urzędowy,
  • zaakceptowany przez dłużnika rachunek,
  • wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,
  • zaakceptowane przez dłużnika żądanie zapłaty, zwrócone przez bank i niezapłacone z powodu braku środków na rachunku bankowym.

Wezwanie do zapłaty jest pismem skierowanym do dłużnika, w którym wierzyciel żąda zapłaty długu w określonym terminie. Wierzyciel wykazuje się tym samym dobrą wolą przez to, że umożliwia dłużnikowi spłatę długu na drodze polubownej bez narażania go na dodatkowe koszty wynikające z postępowania przed sądem. Skierowanie skutecznego pisma do dłużnika jest pierwszym krokiem do odzyskania długu. 

 

 

Jeśli potrzebujesz porady prawnej lub chciałbyś skorzystać z nieodpłatnej mediacji – zapraszamy do kontaktu z prawnikami, doradcami obywatelskimi oraz mediatorami współpracującymi z naszym Stowarzyszeniem. Zadzwoń i umów się na darmową poradę prawną oraz mediację w jednym z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego TUTAJ

Komentowanie wyłączone.

Powiększ czcionki
Social