Czas oczekiwania na dziecko powinien być piękny dla każdej rodziny. Niestety, tam gdzie rodzice cierpią z powodu braku stabilizacji finansowej, często radość przyćmiewa obawa o przyszłość. Strach przed utratą pracy i brakiem środków do życia w trakcie ciąży i po porodzie może zniechęcać do podjęcia decyzji o powiększeniu rodziny.

W ramach prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” edukacji prawnej, w dniach od 23 do 29 listopada postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości rodziców związane z uprawnieniami rodzicielskimi. Jeśli zastanawiasz się jak będzie wyglądać Twoja praca w trakcie ciąży, czy będzie Ci przysługiwał zasiłek macierzyński lub jak pogodzić pracę z opieką nad dzieckiem, to zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku.

Nawet jeśli sytuacja ta nie dotyczy nas bezpośrednio, warto dowiedzieć się więcej i przekazać dalej, wśród rodziny i znajomych, że z tej sytuacji jest wiele wyjść. System zabezpieczenia społecznego, opierający się na ubezpieczeniach społecznych z ZUS i opiece społecznej, prowadzonej głównie przez ośrodki pomocy społecznej, wspiera nas na każdym etapie rodzicielstwa. Zatem wystarczy dowiedzieć się, z jakiego rodzaju pomocy możemy aktualnie skorzystać.

Pamiętajcie również, że prawnicy, doradcy obywatelscy oraz mediatorzy ze Stowarzyszenia „DOGMA” świadczą darmową pomoc prawną w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie województwa śląskiego i małopolskiego. Porady prawne udzielane są również telefonicznie. Zadzwoń i umów się na darmową poradę prawną TUTAJ

 

PRACA W TRAKCIE CIĄŻY

W trakcie ciąży i karmienia piersią pracownica jest zwolniona z wielu obciążających zadań. Kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.

Jeśli jest to możliwe pracodawca powinien dostosować warunki pracy tak, aby wyeliminować lub ograniczyć czynniki szkodliwe. Czasem jednak warunki pracy na to nie pozwalają, wtedy pracodawca powinien przenieść pracownicę na inne stanowisko. Jeśli zaś to też nie jest możliwe, pracownicy przysługuje zwolnienie na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy, z zachowaniem wynagrodzenia.

Jeśli nie wiesz, czy pracodawca powinien zmienić Twoje obowiązki w trakcie ciąży, skorzystaj z pomocy naszych prawników, doradców obywatelskich czy mediatorów, którzy poinformują Cię o Twoich prawach.

 

URLOP I ZASIŁEK MACIERZYŃSKI

Po urodzeniu dziecka matka lub ojciec mogą zrezygnować na pewien czas z pracy i zostać z nim w domu. W tym czasie przysługiwać im będzie zasiłek macierzyński. Osoby zatrudnione na umowie o pracę na czas nieokreślony mogą spać spokojnie, ale co z tymi, którzy takiej umowy nie mają? Czy będą im przysługiwać jakieś pieniądze?

Co zrobić w takich nietypowych sytuacjach możecie się dowiedzieć z naszych poradników, a jeśli wolicie omówić z kimś swoją sytuację, to nasi prawnicy, doradcy obywatelscy i mediatorzy pozostają do Waszej dyspozycji, aby wspólnie zastanowić się, z jakiej pomocy możecie skorzystać.

 

URLOP WYCHOWAWCZY

Kiedy kończy się urlop macierzyński przed młodymi rodzicami staje pytanie: czy chcemy i możemy oddać dziecko pod opiekę kogoś innego czy jedno z nas tymczasowo zrezygnuje z pracy, żeby zostać z dzieckiem w domu?

W „TYGODNIU PORAD PRAWNYCH DLA RODZICÓW” chcemy Wam powiedzieć jak przejść na urlop wychowawczy, jakie macie w związku z tym prawa i jakich formalności należy dochować. Jeśli na jakiś etapie będziecie potrzebować pomocy, to pamiętajcie, że możecie ją uzyskać w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i doradztwa obywatelskiego.

 

UPRAWNIENIA RODZICA- PRACOWNIKA

Nawet kiedy dzieci trochę podrosną nadal potrzebują wiele troski i uwagi ze strony opiekunów. Jak pogodzić to z pracą zawodową? Jak państwo wspiera nas, kiedy dziecko zachoruje albo kiedy szkoły są zamknięte?

O przywilejach rodziców i innych opiekunów będących pracownikami będziecie mogli przeczytać już w przyszłym tygodniu, a jeśli pojawią się problemy w kontakcie z ZUS-em lub pracodawcą, pamiętajcie o możliwości skonsultowania ich z naszymi prawnikami lub doradcami obywatelskimi.

 

Komentowanie wyłączone.

Powiększ czcionki
Social