Senior na plus (POWIAT RACIBORSKI)

Dobra, aktywna, szczęśliwa starość nie jest odległym zagadnieniem. Starzenie się to część naszego życia, dotyczy nas samych i naszych najbliższych. Dotychczasowe doświadczenia pokazują nam, jak bardzo zróżnicowaną grupą są seniorzy. Przedział pomiędzy 60 a 100 rokiem życia to właściwie 2, a nawet 3 pokolenia. W Polsce planujemy wszystko: macierzyństwo, karierę, zakupy, wakacje, etc., tylko nie naszą starość! Wyzwanie, przed którym wszyscy stoimy, to przygotowanie się do starości i tworzenie lepszych warunków życia dla osób, które już przeżywają jesień życia. Aktywizacja osób starszych jest kluczowym elementem dbania o zdrowie i sprawność. Regularna aktywność fizyczna, umysłowa i społeczna przyczynia się do utrzymania zdrowego stylu życia oraz redukcji ryzyka wielu chorób związanych z wiekiem.

„Jedni są wiecznie młodzi, inni wiecznie starzy,

To kwestia charakteru, a nie kalendarzy”

Jan Sztaudynger

Wiele osób pomimo ukończenia 60 rż. nadal prowadzi aktywne życie nadal pracuje i korzysta z różnorodnych form aktywności kulturalnej, artystycznej, sportowej, edukacyjnej, prozdrowotnych organizowanych przez instytucje kultury, organizacje pozarządowe, w tym Uniwersytety Trzeciego Wieku  a także innego typu organizacje i zrzeszenia. Przy realizacji działań senioralnych placówki kultury współpracują zarówno ze stowarzyszeniami zrzeszającymi seniorów, ośrodkami opiekuńczymi, lokalnymi samorządami i administracją państwową. Celem tych działań jest wspieranie i zapewnienie możliwości prowadzenia samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia przez osoby starsze. Racibiorscy seniorzy to niezwykle aktywna grupa, prężnie działająca w różnych organizacjach.

.

 

Ilustracja z hasłem: Stowarzyszenie emerytów, rencistów i inwalidów ziemi raciborskiej

STOWARZYSZENIE EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW ZIEMI RACIBORSKIEJ

Głównym celem działań Stowarzyszenia jest zapobieganie szybkiemu starzeniu się osób w wieku emerytalnym i szeroko rozumiana aktywizacja emerytów i rencistów. Wykorzystanie ich wielkiego potencjału, wiedzy, umiejętności i doświadczenia życiowego w budowaniu relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych. Nie tylko senior dla seniora, ale też integracja środowiskowa niezależnie od wieku i wykształcenia, również współpraca z młodzieżą szkolną. Jest to wielopokoleniowe zadanie dla osób w każdym wieku.

Przystępujący do stowarzyszenia (emeryt, rencista) składa w biurze deklarację członkowską i wpłaca składkę roczną (30 zł) lub za 1/2 roku (15 zł) i zobowiązuje się czynnie uczestniczyć w zadaniach stowarzyszenia.

Biuro: ul. Księdza Stanisława Staszica 27/14 w Raciborzu otwarte w każdą środę od godziny 10:00 do 14:00.

 

 

 

Ilustracja z napisem: Stowarzyszenie Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w RaciborzuSTOWARZYSZENIE ŚLĄSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W RACIBORZU

Stowarzyszenie jest organizacją społeczną przeznaczoną głównie dla osób starszych wiekiem, przede wszystkim emerytów i rencistów

Każdy czwartek w godz. 16.00-18.00 sala 217 w Akademii Nauk Stosowanych ul. Słowackiego 55; 47-400 Racibórz.

E-mail: sutw.raciborz@gmail.com 
www.sutw.raciborz.com.pl

Cele Stowarzyszenia to przede wszystkim:

  • włączenie osób starszych do systemu kształcenia ustawicznego poprzez stymulowanie rozwoju osobowego
  • promowanie nauki, edukacji, oświaty, kultury, sztuki i tradycji oraz ochrona dóbr kultury dla zachowania i poprawy sprawności intelektualnej, psychicznej i fizycznej starszych osób
  • aktywizacja i poprawa jakości życia osób starszych poprzez uczestnictwo w różnych formach życia społecznego , propagowanie zasad kulturalnego współżycia     społecznego i budowania społeczeństwa obywatelskiego.
  • propagowanie i popieranie różnorodnych form aktywności adekwatnie do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań, oraz potrzeb członków Stowarzyszenia.
  • tworzenie warunków do dobrego starzenia się, podejmowanie działań zapobiegających marginalizacji społecznej osób starszych.            
  • pomoc w wychodzeniu z osamotnienia.
  • upowszechnianie wiedzy o Raciborzu, Ziemi Raciborskiej, Śląsku poprzez prezentowanie:  dorobku kulturalno-społecznego , walorów turystycznych i leczniczych     oraz organizowanie spotkań z osobami znanymi i zasłużonymi dla regionu.

 

 

 

Ilustracja z hasłem: Program senior Plus

PROGRAM “SENIOR+”

Do Programu „Senior 60+” może przystąpić osoba fizyczna, która ukończyła 60 lat, jest zameldowana i zamieszkuje na terenie miasta Racibórz. Warunkiem uczestnictwa w Programie jest złożenie wniosku o wydanie karty „Senior 60 +” i otrzymanie karty, która upoważnia do zniżek u partnerów programu. 

https://www.raciborz.pl/dla_mieszkancow/Program

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilustracja z hasłem: Korpus Wsparcia Seniorów Racibórz

KORPUS WSPARCIA SENIORÓW RACIBÓRZ – POMOC I OPASKA DLA SENIORA 2024

Aby pomagać seniorom, powstał Korpus Wsparcia Seniorów, którego celem jest zadbanie o godziwy byt i bezpieczeństwo osób starszych.

Głównym celem programu jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom starszym – zarówno w miejscu zamieszkania, jak i poza nim. W tym celu na pomoc dla seniorów wysyła się wolontariuszy, którzy mają wspierać ich w codziennym funkcjonowaniu.

Aby załatwić sprawę w Korpusie Wsparcia Seniorów w Raciborzu, należy skontaktować się z instytucją Ośrodek Pomocy Społecznej pod adresem ul. Henryka Sienkiewicza 1 w Raciborzu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilustracja z hasłem: Niezbędnik prawny dla seniorów

NIEZBĘDNIK PRAWNY “PLUSY PO 60-TCE. ŚWIADCZENIA I UPRAWNIENIA DLA SENIORÓW

Z myślą o raciborskich seniorach został przez Stowarzyszenie „DOGMA” wydany Poradnik z serii „Niezbędnik prawny – PLUSY PO 60 –ce. Świadczenia i uprawnienia dla seniorów, który krok po kroku wyjaśnia z jakich świadczeń, dodatków i ulg mogą osoby po 60 roku życia skorzystać w 2024 roku. Stan prawny na dzień 30.04.2024r.

W wersji elektronicznej jest do pobrania na stronie https://dogma.org.pl/wp-content/uploads/Raciborski_PlusyPo60.pdf

 

 

 

 

 

Niezbędnik prawny. Plusy po 60-tce.

 

 

 

Ilustracja z hasłem: Prawa seniora: Ppunkty poradnicze

Punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i pomocy prawnej

Punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i pomocy prawnej prowadzone przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” to WAŻNE miejsca, w których senior i jego opiekun:

  • będzie wysłuchany, z pełnym szacunkiem i akceptacją,
  • doświadczy pomocy w rozwiązaniu swoich problemów,
  • otrzyma wsparcie.

Osoby w starszym wieku potrzebują przede wszystkim wsparcia w celu uporządkowania swoich spraw życiowych, czy też jako środka zaradczego na poczucie bezradności wobec braku rozeznania w gąszczu procedur administracyjnych i zmieniających się przepisów. Seniorzy często są nieświadomi swoich praw, co jest szczególnie widoczne w przypadku stosunków konsumenckich, które nie do końca są jasne dla osób starszych wychowanych i ukształtowanych w odmiennych realiach ekonomicznych. Bardzo często rozmaici „sprzedawcy” proponują osobom starszym „pościel leczniczą”, „masujące fotele”, wycieczki do sanktuariów połączone z krypto sprzedażą garnków, czy dekodery umożliwiające sprawniejsze działanie telewizora. W ten sposób wykorzystują uprzejmość starszych osób czy ich niewiedzę w zakresie wartości rynkowej sprzedawanych dóbr i współczesnych stosunków ekonomicznych.

 

Według UOKiK 37 już co dziesiąta osoba po 60 roku życia padła ofiarą nadużycia, a aż 40% starszych osób w ogóle nie dopuszcza do siebie myśli, że bank czy inna instytucja mogłyby ich wykorzystać, więc nie czytają umów. W ocenie Urzędu skala problemu jest jeszcze większa 38 . Od lat głośne są też przypadki kradzieży, jakich ofiarami stają się osoby starsze wskutek wpuszczenia do mieszkania „przedstawicieli administracji” czy „fałszywych wnuczków” (wyłudzanie pieniędzy przy użyciu tzw. „metody na wnuczka”). Co więcej, osoby starsze wskutek nieznajomości prawa częstokroć nie wiedzą, że mogą odstąpić od określonej umowy – zawartej na odległość, lub umowy, która została zawarta pod wpływem wprowadzenia w błąd (co stanowi jedną z wad oświadczenia woli i otwiera drogę do uchylenia się od skutków prawnych złożonego oświadczenia).

 

Ważna dla seniora kompleksowość poradnictwa, która polega na tym, że rozwiązanie problemu, z którym zwraca się senior potrzebujący pomocy, obejmuje nie tylko informacje o uprawnieniach i obowiązkach, ale również pomoc w zdiagnozowaniu obszaru problemów i dopasowaniu możliwej pomocy z uwzględnieniem wewnętrznych przeżyć seniora i jego rodziny. Kluczowe jest wczesne zidentyfikowanie potencjalnych trudności co stwarza sytuację, w której dostępne są proaktywne strategie radzenia sobie z problemami. Uprzedzanie sytuacji problemowych skutkuje szybszym i skutecznym działaniem. Zadaniem kompleksowego poradnictwa jest dostarczenie beneficjentowi wiedzy i umiejętności, które pozwolą mu samodzielnie i sprawnie funkcjonować w rodzinie i lokalnej społeczności. Senior raz z rodziną powinien być w stanie rozwiązać swoje problemy w ramach obowiązujących stosunków, zasad współżycia społecznego, ładu prawnego oraz włączać się w życie społeczne.

 

Zachęcamy do kontaktu z naszymi prawnikami i doradcami, aby poznać możliwe rozwiązania swoich trudności. PRAWNICY, DORADCY OBYWATELSCY ORAZ MEDIATORZY ZE STOWARZYSZENIA „DOGMA” SĄ DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI W PUNKTACH NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ I NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO

W punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej oferowana jest bezpłatna pomoc prawna dla seniorów i ich opiekunów w postaci:

  • konsultacji prawnej lub porady obywatelskiej, która dotyczy praw i obowiązków seniora,
  • sporządzenia planu działania i pomocy w jego realizacji w celu rozwiązania problemu,
  • cennych informacji o innych jednostkach nieodpłatnego poradnictwa dot. m.in. opieki społecznej, praw pacjenta, konsumenta, pomocy psychologicznej itp.

 

 

ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ NA DARMOWĄ PORADĘ PRAWNĄ:

Strona internetowa Stowarzyszenia DOGMA – Zakładka POWIAT RACIBORSKI

 

Masz pytania, potrzebujesz porady? Zadzwoń i umów się!

PROFIL STOWARZYSZENIA DOGMA NA FACEBOOKU – POST Z INFORMACJAMI NA TEMAT ZAPISÓW DO PUNKTÓW PORADNICZYCH

 

 PROFIL STOWARZYSZENIA DOGMA NA FACEBOOKU
– POST Z INFORMACJAMI NA TEMAT ZAPISÓW DO PUNKTÓW PORADNICZYCH

 

 

Komentowanie wyłączone.

Powiększ czcionki
Social