Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja w Powiecie Raciborskim

Informator powiat raciborski przód    Informator powiat raciborski tył

Informator – plik PDF do pobrania [684 kB]

 

Zapisy przyjmowane są:

UWAGA! 

Po 1 lipca 2023 r., w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, porady prawne i obywatelskie będą udzielane wyłącznie w formie stacjonarnej w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Wyjątek stanowią osoby z trudnościami w poruszaniu i komunikowaniu się, o których mowa w art. 8 ust. 8 ustawy, którym porady prawne będą mogły być udzielane za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość i poza lokalem punktu.

 

Gdzie i kiedy można skorzystać ze wsparcia?

logo.png
Klasztorna 9, Kuźnia Raciborska, Polska
poniedziałek: 14.00-18.00 wtorek: 14.00-18.00 środa: 14.00-18.00 czwartek: 14.00-18.00 piątek: 14...
Showing 1 result

Punkty poradnicze prowadzone przez Stowarzyszenie “Dogma”

Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnego
Poradnictwa Obywatelskiego
Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
(Kuźnia Raciborska)
ul. Klasztorna 9
Poniedziałek - piątek:
14.00 - 18.00

Inne punkty poradnicze w powiecie raciborskim

Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejStarostwo Powiatowe w Raciborzu
Plac Stefana Okrzei 4
Poniedziałek, środa, czwartek, piątek:
8.00 - 12.00

Wtorek:
12.00 - 16.00
2Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejCentrum Społeczno - Kulturalne w Pietrowicach Wielkich
ul. 1 Maja 8B
Poniedziałek, środa:
14.00 - 18.00

Wtorek:
12.00 - 16.00

Czwartek, piątek:
10.00 - 14.00
3Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejUrząd Gminy w Krzyżanowicach
ul. Główna 5
Poniedziałek, wtorek, środa, piątek:
14.00 - 18.00

Czwartek: 8.00 - 12.00

 

Poniżej znajdują się materiały informacyjne z roku 2023

KAMPANIE SPOŁECZNE

Kampania społeczna Senior na plus

Według badań prowadzonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowanych w 2022 roku osoby w wieku 60 lat i więcej stanowią ponad ¼ naszego społeczeństwa. Liczba ta stale wzrasta. Skłania to rządzących do dostosowania prowadzonej polityki publicznej do potrzeb i oczekiwań osób starszych. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami prawnymi dotyczącymi funkcjonowania seniorów we współczesnych realiach naszego kraju.

Wiele osób pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal prowadzi aktywne życie, podejmując pracę czy korzystając ze zdobyczy nowych technologii. Istotna jest dla nich również możliwość zoptymalizowania kosztów życia. Poniższe wskazówki pomogą osobom starszym w sprawnym odnalezieniu się wśród obowiązujących zasad oraz przywilejów, jakie przysługują seniorom.

Czytaj więcej

 

Poniżej znajdują się materiały informacyjne z roku 2022

 

ULOTKI/INFORMATORY

Ulotka PDF z zasadami zapisów na bezpłatne porady prawne i obywatelskie w powiecie raciborskim     Ulotka PDF z informacjami teleadresowymi dotyczącymi bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich w powiecie raciborskim     Ulotka PDF w języku ukraińskim z zasadami zapisów na bezpłatne porady prawne i obywatelskie w powiecie raciborskim          Ulotka PDF w języku ukraińskim z informacjami teleadresowymi dotyczącymi bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich w powiecie raciborskim

Nieodpłatna mediacja w Powiecie Raciborskim. Informator strona 1     Nieodpłatna mediacja w Powiecie Raciborskim. Informator strona 2     Nieodpłatna mediacja w Powiecie Raciborskim. Informator strona 3     Nieodpłatna mediacja w Powiecie Raciborskim. Informator strona 4

Niezbędnik prawny PDF Mediacja rodzinna

Informator PDF w języku polskim i ukraińskim. Zatrudnienie w Polsce     Informator PDF w języku polskimi i ukraińskim. Niezbędnik prawny     Informator w języku polskim i ukraińskim. Edukacja w Polsce.     Niezbędnik prawny PDF w wersji polskiej i ukraińskiej. Konsultacje i pomoc medyczna     Niezbędnik prawny PDF w wersji polskiej i ukraińskiej. Pomoc społeczna

 

VIDEO

 

Materiały informacyjne w roku 2021.

 

KAMPANIE SPOŁECZNE

Artykuł kampanii społecznej. Bądź świadomym konsumentem. Fotografia z polskimi monetami i banknotami.

W dzisiejszych czasach przynajmniej kilkukrotnie w ciągu miesiąca (nie licząc drobnych zakupów spożywczych) dokonujemy zakupów w ramach tzw. sprzedaży konsumenckiej. Może to być myszka do komputera, rower, samochód, nawet mieszkanie od dewelopera.

Wiąże się z tym szereg uprawnień, niestety nie zawsze jesteśmy ich świadomi – wykorzystują ten fakt także sprzedający, którzy mimo ustawowego obowiązku nie respektują naszych praw, szukają często wątłych przesłanek do odrzucenia roszczenia. Jak się przed tym zabezpieczyć? Czy istnieje sposób dochodzenia swoich praw inny niż często iluzoryczna droga sądowa?

 

Czytaj więcej

 

PORADNIKI

Poradnik flipbook. Zakupy internetowe. Poniżej znajduje się link z plikiem PDF.

 

ULOTKI

Ulotka PDF. Umowa zawarta na odległość.            Ulotka PDF. Kiedy nie można odstąpić od umowy zawartej na odległość? Ulotka PDF. Jak bezpiecznie dzielić się zdjęciami i filmami dzieci w internecie?     Ulotka PDF. Jak uporządkować wykonywanie władzy rodzicielskiej po rozstaniu rodziców?          Ulotka PDF. Zachowek - kiedy się należy i jak go otrzymać?Ulotka PDF. Jak zgłosić reklamację?

Ulotka archiwalna 1. Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie Powiat Raciborski      Ulotka archiwalna 2. Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie Powiat Raciborski

Ulotka archiwalna 3. Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie Powiat Raciborski    Ulotka archiwalna na temat punktu poradniczego w powiecie raciborskim.

 

 

DZIEŃ PRAW KOBIET (VIDEO)

Artykuł informacyjny - Dzień Praw Kobiet. Fotografie trzech kobiet z różnych epok.

8 marca to nie Dzień Kobiet, ale Dzień Praw Kobiet. Wbrew niektórym obiegowym opiniom nie jest to wymysł i relikt ideologii PRL. W Polsce wciąż pokutuje przeświadczenie o powiązaniu Dnia Kobiet z czasami PRL-u – symbolicznym goździkiem, hasłami „kobiety na traktory” i „przodowniczki pracy”. W rzeczywistości Dzień Kobiet to nie relikt komunizmu, ale ważny symbol walki o prawa kobiet na całym świecie.

Od dekad prawa wyborcze – obok dostępu do edukacji – pozostawały na szczycie listy postulatów wysuwanych przez polskie emancypantki. Polki wiedziały, że dopiero na tej podstawie można budować równe społeczeństwo. Wykształcenie dawało kobietom zawód, niezależność finansową, szansę na rozwijanie talentów i pasji. Możliwość głosowania i kandydowania w wyborach – realny wpływ na prawo i politykę, a dzięki temu współtworzenie państwa.

 

 

Czytaj więcej

 


MATERIAŁY W WCZEŚNIEJSZYCH LAT:

TYDZIEŃ BEZ DŁUGÓW 16 - 22 LISTOPAD

Artykuł informacyjny. Tydzień bez długów. Fotografia dłoni blokującej przewracające się domino.

Konsumpcyjny tryb życia większości z nas powoduje, iż nabywamy coraz to nowe dobra materialne. Niejednokrotnie zdarza się tak, że do nabycia określonego dobra musimy zaciągnąć pożyczkę czy kredyt. W wielu przypadkach decyzja o pożyczce czy kredycie kończy się powstaniem długu, sprawą w sądzie czy w końcu egzekucją komorniczą.

Istnieje jednak wiele sposobów ułatwiających radzenie sobie z długami. W ramach prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego “DOGMA” edukacji prawnej, już od 16 listopada przedstawimy Państwu kilka propozycji i rozwiązań ułatwiających nie tylko planowanie budżetu i wydatków gospodarstwa domowego, ale wskażemy Państwu także sposoby radzenia sobie z powstałymi już zadłużeniami.

 

Czytaj więcej

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ I TYDZIEŃ MEDIACJI W POLSCE

W dniach od 12 do 18 października 2020 roku po raz kolejny w całej Polsce obchodziliśmy Tydzień Mediacji.

Międzynarodowy Dzień Mediacji, który w tym roku przypada na dzień 15 października, to bardzo ważne wydarzenie. Ma ono uświadomić społeczeństwu, że wiele spraw można rozwiązywać bez konieczności procedury sądowej. Warto rozmawiać – to przesłanie Międzynarodowego Dnia Mediacji, które nigdy nie straci na aktualności.

Z tej okazji serdecznie zapraszamy do zapoznania się z opracowanymi przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” materiałami, których celem jest popularyzacja wiedzy dotyczącej metod polubownego rozwiązywania konfliktów.

 

 Ulotka PDF. Mediacja w punktach nieodpłatnych porad prawnych i obywatelskich. Ulotka PDF. E-mediacja, taniej, szybciej, wygodniej.  Ulotka PDF. Spotkanie z mediatorem. Jak przygotować się do rozmowy telefonicznej z mediatorem?

  Poradnik prawny PDF. Mediacja. Rozwój e-mediacji w trakcie i po epidemii koronawirusa.   Poradnik prawny PDF. Mediacja w sprawie o rozwód. Poradnik prawny PDF. Mediacje pracownicze.

 

ULOTKI

  Ulotka PDF. Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji.   Ulotka PDF. Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie dla samozatrudnionych.  Ulotka PDF. Cyberprzestępczość i bezpieczeństwo w sieci. Ulotka PDF na temat zakupów internetowych i prawa do odstąpienia od umowy.     

 

FILMY

 

PORADNIKI PRAWNE

  Poradnik prawny PDF. Mediacja. Rozwój e-mediacji w trakcie i po epidemii koronawirusa. Poradnik prawny PDF. Prawa i obowiązki pracowników i pracodawców w czasie epidemii.   Poradnik prawny PDF. Przemoc domowa.    Poradnik prawny PDF. Świadczenia związane z rodzicielstwem.   Poradnik prawny PDF. Upadłość konsumencka. Poradnik prawny PDF. Tarcza antykryzysowa część 1.    Poradnik prawny PDF. Tarcza antykryzysowa część 2. Poradnik prawny PDF. Tarcza antykryzysowa część 3.   Poradnik prawny PDF. Mediacja w sprawie o rozwód.     Poradnik prawny PDF. Urlop w czasie epidemii.   Poradnik prawny PDF. Praca zdalna.   Poradnik prawny PDF. Mediacje pracownicze.   Poradnik prawny PDF. Zaspokajanie potrzeb rodziny w świetle kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.   Poradnik prawny PDF. Alimenty.   Poradnik prawny PDF. Prawa pacjenta w dobie koronawirusa. Poradnik prawny PDF. Prawo pracy dla rodziców.

 

Powiększ czcionki
Social