Przemoc finansowa jest rodzajem przemocy psychicznej. Może mieć różne przejawy – odmawianie zaspokajania potrzeb rodziny, utrudnianie podjęcia pracy zawodowej, zabieranie pieniędzy, kontrolowanie wydatków, dysponowanie pieniędzmi bez zgody i wiedzy partnerki.
Kaśka przed urodzeniem dzieci pracowała w Biedronce. Po urodzeniu Mai i Kuby przez 5 lat była z nimi w domu. Teraz, kiedy Kuba poszedł do przedszkola, chciałaby wrócić do pracy. Tym bardziej, że jej partner Marek zarabia ok 2500 zł na rękę i cały czas narzeka, że utrzymanie rodziny tyle kosztuje, więc Kasia chciałaby dorobić chociaż do rachunków. Jednak Marek bardzo się denerwuje, kiedy tylko Kaśka wspomina o powrocie do pracy. Mówi, że jej miejsce jest w domu przy dzieciach, jak pójdzie do
pracy to tak o wszystko nie zadba, a on przecież potrafi utrzymać rodzinę. Partnerzy coraz częściej kłócą się o sprawy finansowe, Kaśka jest coraz bardziej zestresowana tą sytuacją.
Czy na pierwszy rzut oka wydaje Ci się, że ta sytuacja jest w porządku? Niestety, NIE JEST.
Kasia jest ofiarą PRZEMOCY FINANSOWEJ (ekonomicznej) ze strony Marka. Przemoc finansowa jest rodzajem przemocy psychicznej. Co prawda Marek nie bije Kasi (nie mamy do czynienia z przemocą fizyczną), ale stosuje wobec niej przemoc w innej formie, co jest zabronione. Kasia traci możliwość decydowania o swoim życiu, staje się uzależniona od Marka, który wydziela jej środki do życia według własnego uznania. To może powodować utratę poczucia własnej wartości i poczucia sprawczości, co skutkuje depresją, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do samobójstwa.
Przemoc finansowa może mieć różne przejawy – odmawianie zaspokajania potrzeb rodziny, utrudnianie
podjęcia pracy zawodowej, zabieranie pieniędzy, kontrolowanie wydatków, dysponowanie
pieniędzmi bez zgody i wiedzy partnerki.
Jeśli widzisz wokół siebie przemoc – INTERWENIUJ !!!
Ofierze przemocy możesz zaproponować wizytę w punkcie nieodpłatnych porad – nasi prawnicy i doradcy za darmo i w pełni anonimowo udzielą jej pomocy.