Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego automatycznie powstaje między małżonkami wspólność majątkowa (chyba że przed ślubem podpisali intercyzę). Wszystko, czego dorobią się w trakcie trwania małżeństwa, zarówno wspólnie, jak i samodzielnie – zalicza się do wspólnego majątku. Gdy dochodzi do rozwodu, wspólność majątkowa automatycznie ustaje, a małżonkowie mogą wnosić o podział majątku zgromadzonego w czasie trwania małżeństwa.

Dlaczego warto skorzystać z mediacji w sprawach o podział majątku? Jakie są korzyści mediacji? Jaka jest różnica między mediacją przedsądową (umowną) a mediacją sądową? – na te i inne pytania odpowie Pani Magda Dzieciuchowicz – mediator i doradca obywatelski współpracujący ze Stowarzyszeniem “DOGMA”.

W postępowaniu mediacyjnym poza kwestiami związanymi z podziałem majątku wspólnego można ustalić także inne istotne sprawy, o których w innym wypadku orzeknie sąd, np.: alimenty, określenie sposobu korzystania z mieszkania, przyznanie mieszkania jednemu z małżonków, wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi i kontakty z małoletnimi dziećmi, alimenty na rzecz dzieci lub małżonka oraz sporządzenie planu wychowawczego (porozumienie rodzicielskie).

 

 

Jeśli potrzebujesz porady prawnej lub chciałbyś skorzystać z nieodpłatnej mediacji – zapraszamy do kontaktu z prawnikami, doradcami obywatelskimi oraz mediatorami współpracującymi z naszym Stowarzyszeniem. Zadzwoń i umów się na darmową poradę prawną oraz mediację w jednym z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego TUTAJ

Komentowanie wyłączone.

Powiększ czcionki
Social