W zakładzie pracy często spotykamy się z konfliktem pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W środowisku pracowniczym może dochodzić do wielu dysonansów z uwagi na dużą liczbę osób. Częstość występowania sytuacji konfliktogennych jest zaprzeczeniem zasady współdziałania i współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W razie wystąpienia sporu pracownik oraz pracodawca powinni dążyć do jego ugodowego zakończenia.

Próba rozwiązania sporu występującego w zakładzie pracy poprzez wniesienie sprawy do Sądu może mieć nieodwracalne skutki w postaci zakończenia współpracy skonfliktowanych stron. Specyfika miejsca pracy powoduje, że zarówno pracodawca jak i pracownik nie powinni być zainteresowani eskalacją sporu, tylko jego rozwiązaniem. Zanim zatem strony sporu pracowniczego skierują sprawę do sądu powinny spróbować go rozwiązać w drodze postępowania mediacyjnego.

Mediacja służy do złagodzenia napięć emocjonalnych oraz wygaszenia konfliktu, dzięki czemu możliwa jest dalsza współpraca pomiędzy pracownikiem a zatrudniającym go pracodawcą. Wszelkie spory powstałe pomiędzy pracodawcą a pracownikiem mogą być rozwiązywane poprzez mediację.

Mediacja traktowana jest przez polskiego prawodawcę jako istotny sposób regulowania sytuacji konfliktogennych. Na podstawie art. 243 kodeksu pracy pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu ze stosunku pracy. A zatem wszelkie powstałe konflikty wynikające ze stosunku pracy powinny zakończyć się ugodą zawartą pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

Oprócz konfliktów pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem w miejscu pracy możemy zetknąć się ze sporami powstałymi pomiędzy pracownikami. Nierozwiązany konflikt niewątpliwie może zdezorganizować pracę, wpływać na zaangażowanie pracowników w wypełnianiu obowiązków oraz osłabić pozycję pracodawcy.

Zachęcamy do zapoznania się z opracowanym przez Panią Paulę Majcher-Guzik – mediatora i doradcę obywatelskiego współpracującego z naszym Stowarzyszeniem – poradnikiem pt. “Mediacje pracownicze”

 

 

JEŚLI POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ Z ZAKRESU PRAWA PRACY LUB CHCIAŁBYŚ SKORZYSTAĆ Z NIEODPŁATNEJ MEDIACJI – ZAPRASZAMY DO KONTAKTU Z PRAWNIKAMI, DORADCAMI OBYWATELSKIMI ORAZ MEDIATORAMI WSPÓŁPRACUJĄCYMI Z NASZYM STOWARZYSZENIEM. ZADZWOŃ I ZAPISZ SIĘ NA DARMOWĄ PORADĘ PRAWNĄ ORAZ MEDIACJĘ W JEDNYM Z PUNKTÓW NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ I NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO TUTAJ

Komentowanie wyłączone.

Powiększ czcionki
Social