Przestępczość komputerowa od początku towarzyszyła rozwojowi nowoczesnych technologii. W obliczu wciąż rosnącej liczby użytkowników Internetu, cyberprzestępczość staje się coraz większym zagrożeniem. Podstawą bezpiecznego korzystania z komputera, telefonu czy tabletu jest świadomość zagrożeń i wiedza, jak się przed nimi chronić.

Cyberprzestępstwa to zbiorcze określenie wszelkiej działalności przestępczej odbywającej się za pomocą komputerów lub w Internecie. Przestępcy stosują różne metody i narzędzia, takie jak wyłudzanie danych (phishing), wirusy czy złośliwe oprogramowania. Ich celem jest kradzież danych osobowych, wyłudzenie pieniędzy, kradzież tożsamości, szantaż, defraudowanie pieniędzy oraz nękanie lub zastraszanie użytkowników. Nieświadome pobranie złośliwego oprogramowania na komputer może spowodować jego spowolnienie lub pojawianie się komunikatów o błędach. Phishing zwykle polega na otrzymaniu e-mail z nieznanego źródła, w którym ktoś próbuje wyłudzić od nas hasła i dane osobowe.

Od kilku lat najpowszechniejszym zagrożeniem jest działalność „zwykłych” oszustów, którzy sukcesywnie przenoszą się do Internetu. Niestety coraz częściej trafiając w sieci na wyjątkowo atrakcyjną ofertę sprzedaży, spotykamy się właśnie z próbą wyłudzenia, a opłacony przez nas towar nigdy nie zostanie do nas dostarczony. Co ciekawe, w swoich działaniach, przestępcy coraz częściej wykorzystują przekierowania umieszczane na stronach realnie istniejących portali aukcyjnych.

Jeżeli padłeś ofiarą internetowego oszustwa koniecznie powinieneś skontaktować się ze swoim bankiem i najbliższą jednostką Policji. Walka z cyberprzestępczością to przede wszystkim zadanie policji oraz krajowych instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo.

 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy pytań umów się na poradę prawną z prawnikiem lub doradcą współpracującym z naszym Stowarzyszeniem. Aktualne numery telefonów, pod którymi można umówić się na bezpłatną poradę prawną znajdują się na stronach urzędów miast i powiatów oraz TUTAJ

 

PORADNIK PRAWNY

Komentowanie wyłączone.

Powiększ czcionki
Social