Mediacja jest skuteczną i coraz bardziej popularną metodą rozwiązywania sporów. W ramach kampanii społecznej “Tydzień mediacji” włączamy się w ogólnopolską kampanię i informujemy czym jest mediacja, kto i w jaki sposób może z niej skorzystać i jakie odnieść korzyści z uczestnictwa w mediacji.

Celem kampanii jest:

  •  promowanie wiedzy związanej z mediacją, arbitrażem, koncyliacją i innymi pokojowymi metodami rozwiązywania konfliktów,
  •  promowanie idei mediacji jako skutecznego narzędzia rozwiązywania sporów w szkołach, rodzinach, zakładach pracy, instytucjach władzy,
  •  przedstawienie korzyści płynących z pokojowych metod rozwiązywania konfliktów,

Ogromną szansę daje DOSTĘP DO NIEODPŁATNEJ MEDIACJI W PUNTACH NIEODPŁTNEJ POMOCY PRAWNEJ I NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO. Mediacja nie jest alternatywą sądowego wymiaru sprawiedliwości, lecz instytucją komplementarną i wspierającą wymiar sprawiedliwości. Należy podkreślić jednak jej uniwersalny charakter, bowiem przyczynia się do odciążenia sądownictwa i pozytywnego przeobrażenia kultury prawnej.

 

Ilustracja z hasłem "ABC mediacji. Korzystne rozwiązanie"

MEDIACJA – KORZYSTNE ROZWIĄZANIE

Z punktu widzenia zmian społecznych MEDIACJA jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem, pozwala ona na:

  • poprawienie relacji stron (w relacji wzajemnego szacunku i zaufania strony uczą się rozmowy, próbują spojrzeć na problem z innej perspektywy, starają się zrozumieć swoje wzajemne racje oraz ukierunkować się wobec rzeczywistego problemu, aby go rozwiązać);
  • pełną poufność (mediacja w tym przypadku pozwala na zachowanie relacji, a wszelkie niewyjaśnione sytuacje i trudności rozwiązywane są w zamkniętym gronie);
  • zapobieganie eskalacji konfliktu i ograniczeniu powrotu do niego (rozwiązywanie problemu, nie jego zaognienie czy zniszczenie wzajemnych relacji i porozumienia; pożądanym jest, aby strony doszły do konsensusu, że załagodzenie sporu to najlepsze rozwiązanie, a polubowne rozstrzygnięcie jest najkorzystniejszą formą porozumienia).

Dzięki upowszechnianiu instytucji mediacji zapewniony zostanie polubowny, pozasądowy sposób rozwiązywania sporów, co przyczyni się do szybszego i efektywniejszego ich rozwiązania

 

 

 

 

Ilustracja z hasłem: Mediacja, czyli co?MEDIACJA, CZYLI CO?

• Mediacja to metoda rozwiązywania sporów na płaszczyźnie dialogu.
• Tu ważny jest człowiek i jego problem, a nie dowody sądowe.
• Przy pomocy mediatora- neutralnej osoby- szukamy rozwiązań potrzebnych do zawarcia porozumienia.
• W mediacji każdy ma prawo wypowiedzieć się i mieć na to tyle czasu, ile sam zdecyduje, że jest mu potrzebny, od razu otrzymując informację zwrotną od drugiej osoby. Wszystkie rozmowy są objęte tajemnicą, chronioną prawem.
• Cały przebieg postępowania mediacyjnego nie jest tak stresujący i sztywno określony, jak przebieg sprawy w sądzie.
• Pozwala to stronom czuć się bardziej bezpiecznie, co skłania ludzi do rozmowyw poszukiwaniu rozwiązań.
• Mediacje są dobrowolne, czyli połączone z okazaniem dobrej woli porozumienia.

WAŻNE:
Największym walorem mediacji jest rozwiązywanie sporu, a nie jak w przypadku spraw sądowych przyznawanie jednej stronie racji, wskazywanie wygranego i przegranego.

Mediacja pozwala zatrzymać się na chwilę, zejść z ringu, ściągnąć rękawice bokserskie i wyjść poza schemat swojego dotychczasowego myślenia, by dostrzec złożoność problemu – mówi Magda Dzieciuchowicz dyplomowany mediator i doradca obywatelski. – Jak już to się stanie, to zyskuje się przestrzeń i wewnętrzną zgodę na próbę znalezienia bezpiecznego rozwiązania i zażegnania sporu, ponieważ autorami tych rozwiązań są same strony sporu. Nawet jeżeli nie uda się stronom zawrzeć ugody, to mediacja może doprowadzić do znacznej poprawy sytuacji stron. Dotyczy to wszystkich spraw, zarówno rodzinnych, gospodarczych, pracowniczych, rówieśniczych.

 

 

Ilustracja z hasłem: "Kiedy skorzystać z mediacji?"

KIEDY SKORZYSTAĆ Z MEDIACJI?

Mediacja ułatwia rozwiązanie spraw rodzinnych:

  • uregulowanie alimentów,
  • zmiany miejsca zamieszkania dziecka,
  • kwestii zapłaty należnego zachowku,
  • zapłaty za wykonaną usługę,
  • zadośćuczynienia za wyrządzoną szkodę, lub krzywdę
  • w konfliktach gospodarczych, pracowniczych, rówieśniczych.

 

WAŻNE:

  • nie widzisz nadziei na rozwiązanie sporu?
  • nie umiesz się porozumieć w ważnych kwestiach?
  • konflikt wymknął się spod kontroli?
  • planujesz wystąpić na drogę sądową ?

Skorzystaj z MEDIACJI w naszych punktach NPP i NPO

 

 

 

 

 

ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ NA DARMOWĄ MEDIACJĘ:

Strona internetowa Stowarzyszenia DOGMA – Zakładka KATOWICE

 

Masz pytania, potrzebujesz porady? Zadzwoń i umów się!

 

Ilustracja z hasłem: "Jak przebiega mediacja?"

JAK PRZEBIEGA MEDIACJA?

Mediator umawia się ze stronami w dogodnym dla nich terminie i jest do dyspozycji tak długo, jak będzie to potrzebne. Na początku informuje o przebiegu i zasadach mediacji, oraz potwierdza dobrowolny udział w rozmowach. Każda ze stron ma też możliwość przedstawienia swojej sytuacji, własnych potrzeb oraz oczekiwań wobec mediacji. To, co dzieje się podczas sesji zostaje w „czterech ścianach” pokoju, w którym prowadzone są rozmowy. Mediator zachowuje całkowitą dyskrecję – sesje mediacyjne są zamknięte i nikt poza stronami nie ma do nich dostępu.

Mediacje są dobrowolne, czyli połączone z okazaniem dobrej woli porozumienia. To znaczy, że jeżeli siadam do okrągłego stołu, to chcę z tobą rozmawiać. Jeżeli mamy już tyle, to jest nad czym pracować – dzieli się swoim doświadczeniem mediatorka Magda Dzieciuchowicz – A na całe szczęście rola mediatora nie polega na zastanawianiu się, kto ma rację, czy to co ktoś mówi jest prawdą. Ludzie widzą te same rzeczy inaczej. Mediator moderując komunikację dba o to, żeby ludzie dowiedzieli się, czy chodzi im o to samo. Na jakim tle jest konflikt. A jeżeli ta rozmowa obarczona jest dużym ładunkiem emocjonalnym, to znaczy, tylko tyle, że dla kogoś dana kwestia jest ważna. Po pojedynku na słowa, przychodzi czas na zadanie sobie pytania, czy chcę się porozumieć.

 

 

Ilustracja z hasłem" Zalety mediacji"

ZALETY MEDIACJI

• krótki czas trwania procesu mediacyjnego – dzięki mediacji skraca się czas zakończenia sporu, bez konieczności uczestnictwa w procesie sądowym;
• brak formalizmu – mediacje odbywają się poza sądem, towarzyszy im szacunek i charakteryzuje całkowita poufność;
• obustronna satysfakcja – w mediacji nie ma wygranych ani przegranych, co pozytywnie wypływa na jego uczestników. To strony konfliktu decydują o zawarciu porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron;
• możliwość wystąpienia na drogę sądową – w sytuacji, gdy w czasie postępowania mediacyjnego nie uda się stronom dojść do porozumienia nadal istnieje możliwość skierowania sprawy do sądu w celu rozstrzygnięcia sporu;

Zachęta do skorzystania z mediacji

• Mediacje nie mogą się niczym złym skończyć, ponieważ są poufne.
• Nic nie ryzykujesz
• Jeśli nie ugoda, to poprawa relacji między ludźmi.
• Oszczędzasz: czas, emocje, finanse i kontrolujesz rozwiązanie konfliktu

 

 

 

Ilustracja z hasłem: "Jak skorzystać z mediacji? Ile to kosztuje?"

JAK SKORZYSTAĆ Z MEDIACJI? ILE TO KOSZTUJE?

Osoba, która chce skorzystać z mediacji powinna skontaktować się ze starostwem powiatowym, urzędem miasta, bądź gminy, który na danym terenie odpowiada za organizację punktów NPO i NPP w celu umówienia wizyty u mediatora.
Mediacja może zakończyć się podpisaniem ugody mediacyjnej.

W punktach nieodpłatnej pomocy prawnej oraz w punktach nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego mediacja jest usługą świadczoną BEZPŁATNIE, dla osób które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ NA DARMOWĄ MEDIACJĘ:

Strona internetowa Stowarzyszenia DOGMA – Zakładka KATOWICE

 

Masz pytania, potrzebujesz porady? Zadzwoń i umów się!

 

 

 

Ilustracja z hasłem" Ugoda mediacyjna"

UGODA MEDIACYJNA

• Ugoda mediacyjna to pisemna forma określająca precyzyjnie przyjęte i zaakceptowane przez strony ustalenia i zobowiązania dotyczące przedmiotu sporu.
• Strony, które zawarły ugodę przed mediatorem mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o zatwierdzenie ugody. Wtedy uzyska ona moc prawną, jak w przypadku wyroku sądu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Masz pytania, potrzebujesz porady? Zadzwoń i umów się!

PROFIL STOWARZYSZENIA DOGMA NA FACEBOOKU – POST Z INFORMACJAMI NA TEMAT ZAPISÓW DO PUNKTÓW PORADNICZYCH

 

 PROFIL STOWARZYSZENIA DOGMA NA FACEBOOKU
– POST Z INFORMACJAMI NA TEMAT ZAPISÓW DO PUNKTÓW PORADNICZYCH

 

 

Komentowanie wyłączone.

Powiększ czcionki
Social