W dzisiejszych czasach przynajmniej kilkukrotnie w ciągu miesiąca (nie licząc drobnych zakupów spożywczych) dokonujemy zakupów w ramach tzw. sprzedaży konsumenckiej. Może to być myszka do komputera, rower, samochód, nawet mieszkanie od dewelopera. Wiąże się z tym szereg uprawnień, niestety nie zawsze jesteśmy ich świadomi – wykorzystują ten fakt także sprzedający, którzy mimo ustawowego obowiązku nie respektują naszych praw, szukają często wątłych przesłanek do odrzucenia roszczenia. Jak się przed tym zabezpieczyć? Czy istnieje sposób dochodzenia swoich praw inny niż często iluzoryczna droga sądowa?
KIM JEST KONSUMENT?
Konsument to osoba fizyczna dokonująca z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą/zawodową – np. gdy Pani Kasia kupi dziecku laptopa – jest konsumentem, nie będzie nim jednak, gdy kupi laptopa dla firmy, którą prowadzi i okazjonalnie pozwoli dziecku z niego korzystać. Konsumentem jest się tylko w sytuacji dokonywania zakupu od przedsiębiorcy (także od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą). Wtedy też kupujący może korzystać z uprawnień przysługujących konsumentom. W pozostałych przypadkach, np. gdy zakup jest dokonany od osoby fizycznej, prawa te nie przysługują.
Uznanie za KONSUMENTA ma istotne znaczenie w świetle prawa, gdyż od posiadania tego statusu zależy, jakie przepisy zostaną zastosowane do oceny całej transakcji. Coraz częściej dokonujemy zakupów online. To wygodna i bezpieczna (szczególnie w dobie pandemii) forma nabywania interesujących nas towarów i usług. Kupujemy w sieci coraz więcej, oszczędzając czas oraz często pieniądze. Zniechęcać do zakupów internetowych może brak możliwości bezpośredniego obejrzenia, dotknięcia bądź przymierzenia rzeczy.
PRAWA KONSUMENTA W INTERNECIE
Kupując w Internecie masz więcej praw niż przy zakupach tradycyjnych !!! Jednym z takich praw, gdy zawieramy umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorcy jest „prawo do namysłu” – mamy 14 dni na odstąpienie od umowy i rezygnację z zakupu, który nie spełnił naszych oczekiwań. W tym czasie konsument musi poinformować o swej decyzji przedsiębiorcę. Nie trzeba przy tym podawać powodu odstąpienia od umowy.
ODSTĄPIENIE OD UMOWY
Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje. Dzieje się tak w przypadku umów, które ze względu na swój specyficzny charakter ograniczają a nawet zabraniają odstąpienia od umowy. Szczegółowy wykaz tych umów znajdziemy w art. 38 ustawy o prawach konsumentów.
GDY BĘDZIESZ POTRZEBOWAĆ POMOCY – ZAPRASZAMY DO PUNKTÓW POMOCY PRAWNEJ I PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO:
Co zrobić, gdy otrzymany produkt po czasie okaże się wadliwy lub usługa została źle
wykonana. Otóż możemy skorzystać z reklamacji. Reklamacji możemy dokonać na dwa
sposoby: korzystając z rękojmi bądź gwarancji. Większość z nas pewnie zna oba te terminy, dlatego warto wiedzieć, jakie są między nimi różnice.
PRAWNICY, DORADCY OBYWATELSCY ORAZ MEDIATORZY ZE STOWARZYSZENIA „DOGMA” SĄ DO PAŃSTWA DYZPOZYCJI W PUNKTACH NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ
I NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO
Stowarzyszenie “DOGMA” włączyło się w trwającą od 1 do 19 listopada 2022 roku Międzynarodową Kampanię – 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży, aby wraz z Fundacją po DRUGIE i we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą brać udział w działaniach przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.
W Punktach bezpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego powierzonych naszemu Stowarzyszeniu zyskaliśmy zaufanie klientów, którzy niejednokrotnie przychodzą z problemem przemocy w swoich rodzinach i wobec dzieci. Tutaj bardzo wiele osób znalazło zrozumienie, pomoc i wsparcie. Wielokrotnie punkty npp i npo są miejscami, gdzie ofiara uzyskuje pierwszą pomoc i informację. Ponadto działalność edukacyjna Stowarzyszenia raz po raz zwraca uwagę na problem przemocy wobec najmłodszych i młodzieży. Staramy się dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, zwłaszcza
tych nieletnich.
Nie pytaj, jak było w szkole. Nie krzycz i pozwól się czasem przytulić
– To dorośli nie pozwalają się przytulać?
– Mój tato nie pozwala.
Przemoc kojarzy nam się z biciem i wyzwiskami, ale brak czułości i bliskości boli tak samo.
Jeżeli ostatnio tego nie robiłeś/aś, przytul swojego kochanego dzieciaka i powiedz mu, że cokolwiek by się nie działo, to zawsze, ale to zawsze jesteś po jego stronie.
Przytulajmy nasze dzieciaki częściej, to nic, że są wyższe o głowę… przytulajmy i mówmy, kim dla nas są.
W tych drobnych gestach i dobrych słowach, są ich skrzydła.
Pęka mi serduszko… Boi się, że mama przestanie mnie kochać
Fragment rozmowy z 9-letnią Madzią:
Co najczęściej mówi ci mama?
Madzia: No chyba, że jestem niegrzeczna.
Wyjaśnisz mi?
Madzia: No jak rozrabiam.
A co dokładnie robisz jak rozrabiasz?
Madzia: No niechcąco wyleję mleko, albo zapomnę kluczy, albo zagapię się w niebo i się przewrócę.
Rozumiem, a co wtedy czujesz?
Madzia (po długiej chwili bardzo cicho odpowiedziała): …jak pęka mi serduszko.
Madzia: … pęka, bo się boi.
A czego się boi?
Madzia – …boi się, że mama przestanie mnie kochać.
Tata mnie uderzył, bo byłam niegrzeczna
Fragment rozmowy z 9-letnią Madzią.
„Powiedziałam takiej pani z policji, że tata mnie uderzył. A przecież on to zrobił, bo byłam niegrzeczna”.
Jeśli dwuletnie dziecko niczego się nie domaga, nie oczekuje, nie sygnalizuje żadnych swoich potrzeb, to świadczy o tym, że wytresowano je, żeby nie robiło problemów, bo zostanie ukarane. To są ciche i potwornie smutne dzieci. Dużo wysiłku kosztuje, żeby nauczyć je, że mogą być beztroskie i uśmiechnięte. Że nie muszą być dorosłe.
Dziecko, które doświadcza krzywdy (ze strony dorosłych lub rówieśników) zwykle wysyła do otoczenia pewne sygnały, a jego zachowanie na różne sposoby wskazuje, że dzieje się coś złego. Dlatego niezwykle ważna jest czujność osób dorosłych znajdujących się w pobliżu.
Reaguj na przemoc wobec dzieci! To twój obowiązek!
Osoba, która posiądzie wiedzę np. o ciężkim przestępstwie popełnianym wobec dziecka, ma nie tylko społeczny, ale też prawny obowiązek zawiadomienia o tym fakcie organów ścigania.
Są to sposoby wołania o pomoc i zwrócenia na siebie uwagi. Każda forma przemocy bardzo szybko prowadzi też do osłabienia poczucia własnej wartości. Dziecko bardzo szybko zaczyna uważać, że zasługuje na złe traktowanie.
Najgorsza? Nieuk? Chce udowodnić rodzicom, że się mylą…
15-letniej Teresie nie chce się dłużej żyć. Nie ma dla kogo. Od zawsze była porównywana ze starszą siostrą. Tamta – ideał. Lepiej się uczyła, ładniej wyglądała, była mądrzejsza. Ona? Ta najgorsza. Nieuk, debilka, głupkowata. Czuje się porzucona, niezrozumiana, poniżana, wyobcowana. Za wszelką cenę chce udowodnić rodzicom, że się mylą. Uczy się, nie ma czasu na znajomych. Wpadła w depresję.
Ponad 60% badanych uważa, że czasami dziecku trzeba dać klapsa
Wszystkie dostępne statystyki porażają. Prawie 80% z nas, dorosłych Polaków, doświadczyło w dzieciństwie różnych form przemocy od najbliższych. Ponad 60% badanych uważa, że „czasami
trzeba i należy dać dziecku klapsa”. Co jeszcze gorsze, aż jedna trzecia dorosłych Polaków uważa, że bicie „jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziło”.
Do najczęstszych form przemocy psychicznej w rodzinach należą m.in.:
szantaż emocjonalny,
manipulowanie uczuciami,
szydzenie, wyśmiewanie,
wmawianie kłamstw,
ubliżanie i ciągłe krytykowanie,
brak szacunku,
przenoszenie winy za niezawinione rzeczy na ofiarę, utwierdzanie w poczuciu winy,
niektóre formy nadopiekuńczości, np. decydowanie za osobę, która powinna zrobić to sama.
Nie bij mnie. Skutki bicia dzieci przez rodziców są nieodwracalne
Bicie dzieci przez rodziców:
negatywnie wpływa na mózg i układ nerwowy dziecka
powoduje, że dziecko staje się, albo agresorem wobec swoich rówieśników (staje się katem dla innych), albo wchodzi w rolę ofiary
rujnuje poczucie własnej wartości
powoduje trwałe i ogromne spustoszenia w emocjonalnym życiu dziecka
negatywnie wpływa na osobisty (relacyjny) oraz zawodowy sukces (poczucie szczęścia i dobrostan)
GDY BĘDZIESZ POTRZEBOWAĆ POMOCY – ZAPRASZAMY DO PUNKTÓW
POMOCY PRAWNEJ I PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO:
Wzbudzanie w dziecku poczucia winy to przemoc psychiczna
Kiedy mama przyjeżdża do miasta, gdzie teraz się uczy Lilka np. na wywiadówkę nic jej nigdy z domu nie przywiezie. I nie chodzi o to, że im jest ciężko, bo na 5 naleśników lub placki ziemniaczane każdego stać… Tyle, że to jest taki sposób upokarzania jej i karania. Za to, że wyrwała się z domu.
Mama uważa, że jak dziecko nie przyjeżdża często, spędza ze znajomymi weekendy, rzadko dzwoni to już ich nie kocha, jest niewdzięczne. A przecież nawet słoik zupy pomidorowej z koncentratu smakuje wybornie, zwłaszcza że Lilka na utrzymanie ma 10 zł na dzień…
Przemoc psychiczna to wzbudzanie w dorastającym dziecku poczucie winy czy wyrzutów sumienia. Dzieci nie są naszą własnością. Musimy zaakceptować fakt, że to już nie my jesteśmy najważniejszymi osobami w ich życiu.
75% opiekunów nie było świadomych myśli samobójczych u swoich pociech
57% dzieci doznało przemocy rówieśniczej
33% młodzieży w wieku 13-17 lat doświadczyło przemocy fizycznej ze strony bliskich dorosłych
72% dzieci doświadczyło jakiejś formy krzywdzenia
Silne konflikty rodzinne i mała troska ze strony rodziców najbardziej przyczyniały się do autoagresji u dzieci. Co więcej, ok. 75 proc. opiekunów nie było świadomych myśli samobójczych u ich pociech.
Powyższe wyniki są sygnałem, jak w rozwoju psychicznym ważne są relacje rodzinne, a zwłaszcza między rodzicami i dziećmi. Niewystarczająca dbałość o więzi rodzinne może istotnie przyczynić się do wystąpienia zaburzeń psychicznych u dzieci i prób samobójczych.
Zapraszamy do obejrzenia spotu dotyczącego samobójstw wśród młodzieży przygotowanego w ramach Międzynarodowej Kampanii – 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.
Wskazówki od dzieciaków dla nas dorosłych
Wystawić zakalec na stół! Ania: „Trzy lata temu robiłam ciasto, podobno był zakalec więc mama nie wystawiła go na świąteczny stół, chyba się wstydziła przed rodziną, to trochę jakby mnie się wstydziła, od tamtego czasu nie robię ciast i nie lubię świąt”
Nie przesuwać nas! Maja: „No jak podchodzimy i chcemy się przytulić a zamiast tego ktoś nas przesuwa i mówi; nie kręć się pod nogami, nie teraz, nie przeszkadzaj, coś chciałaś”?
Wyłączyć telewizor! Igor : „ Tak, może wtedy by usłyszeli… jak ich nam brakuje”
Mówić miłe słowa, częściej! Marta: „Jak często? …no zawsze, jak mama mnie zobaczy”
Zamiast krzyczeć przytulić! Julia: „A jak nie zdążycie i krzykniecie zapominając się, to przytulić, dwa razy mocniej”
Niby takie proste…Może warto zapytać nasze dzieciaki, aby podpowiedziały nam co przegapiamy, a nie powinniśmy. One nam podpowiedzą, tylko, czy my jesteśmy gotowi to usłyszeć…
Co innego, jeśli ktoś obcy nazwie Cię głupkiem, a co innego, jeśli powie to Twoja matka
„Przez lata w każdą sobotę odkurzałam dziewięć pokoi w naszym domu na wsi. Ale jakoś nigdy nie udawało mi się wykonać tego dobrze. Pamiętam, że pewnego dnia obudziłam się rano i przyrzekłam sobie, że to będzie dzień, w którym w końcu osiągnę cel i mama będzie dumna z mojego odkurzania. Problem w tym, że to nie zdarzyło się nigdy. Nigdy nie zostałam doceniona, za to mama zawsze mnie zbeształa. Nie widziała tego, że byłam całkiem dobrym dzieckiem; zwyczajnie nie potrafiłam sprostać jej wymaganiom”.
Przemoc emocjonalna. Zakres szkód wywołanych przez takie krzywdzenie zależy od jego źródła oraz czasu trwania. Co innego, jeśli ktoś całkiem obcy nazwie cię niezdarą lub głupkiem, a co innego, jeśli powie to twoja matka.
Zły dotyk boli całe życie…
Molestowanie to każda aktywność seksualna z udziałem dziecka podjęta przez dorosłego. Wykorzystywanie seksualne to każdy kontakt fizyczny mający na celu doznanie seksualnej przyjemności. To nie tylko dotykanie sfer intymnych ale także pokazywanie dziecku pornografii, podglądanie dziecka, fotografowanie go w seksualnych pozach, zachęcanie dziecka do obserwowania aktów seksualnych.
Aby uchronić nasze dzieci przed molestowaniem nie bójmy się z nimi otwarcie i szczerze rozmawiać. Zachęcamy do przeczytania artykułu związanego z tym tematem:
Czego się najbardziej się boimy: że dzieci zaczną nas unikać. Że zaczną nas mijać obojętnie. Że gdy nie będziemy najlepszymi rodzicami na świecie, choćbyśmy nie wiem jak to udawali, przestaną nas w końcu kochać. I one boją się tego samego: że nie są dość dobre. Nie są wystarczająco doskonałe, żeby zasłużyć na naszą miłość, bez warunków, bez wymagań, po prostu.
Powiedz dziecku “Przepraszam”
Jeśli więc chcesz być dla swojego dziecka kimś w rodzaju przewodnika w długiej wspólnej wędrówce – przepraszaj je, gdy zrobisz coś nie tak, bo przeprosiny są budulcem tego, co w wychowaniu najważniejsze, czyli więzi. Brak przeprosin, gdy rodzic ewidentnie przesadził, to tak jakby powiedzieć dziecku, że bardziej mi zależy na twoim posłuszeństwie niż na dobrej relacji między nami. Że od naszej więzi bardziej cenię to, żebyś nie zapominał, że nie jesteśmy sobie równi.
19 listopada 2022 Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci
Statystyki są nieubłagane. Zgodnie z nimi aż czterdzieści jeden procent dzieci w wieku od jedenastu do siedemnastu lat doświadcza przemocy. Szarpanina na ulicy, klapsy w sklepie, krzyki za ścianą – nadal jeszcze sporo osób nie reaguje. Czy to ze strachu, czy poczucia bezradności, czy z przekonania, że klaps to nie jest przemoc.
Dziecko, które jest ofiarą przemocy ma ograniczone możliwości – nie może uciec od prześladowcy w domu, nie może się też samo obronić. Dlatego trzeba reagować, by nieść pomoc. Fundacja Dzieci Niczyje uruchomiła Telefon Zaufania dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. Dzwoniąc pod ten numer, możemy w sposób anonimowy porozmawiać o niepokojących sytuacjach, których jesteśmy świadkami i poradzić się, jak reagować.
20 listopada 2022 Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka ma przypominać o przywilejach najmłodszych. Prawa dzieci są wciąż naruszane, także w krajach rozwiniętych.
A mniej formalnie… Prawa dziecka: bliskość, obecność, czułość, rozmowa. Pewność, że może przyjść się przytulić, którą tak łatwo traci, gdy ma już nie dwa, a dwanaście lat, czy dwadzieścia…
PRAWNICY, DORADCY OBYWATELSCY ORAZ MEDIATORZY ZE STOWARZYSZENIA „DOGMA” SĄ DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI
W PUNKTACH NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ
I NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO