Dobra, aktywna, szczęśliwa starość nie jest odległym zagadnieniem. Starzenie się to część naszego życia, dotyczy nas samych i naszych najbliższych. Dotychczasowe doświadczenia pokazują nam, jak bardzo zróżnicowaną grupą są seniorzy. Przedział pomiędzy 60 a 100 rokiem życia to właściwie 2, a nawet 3 pokolenia. W Polsce planujemy wszystko: macierzyństwo, karierę, zakupy, wakacje, etc., tylko nie naszą starość! Wyzwanie, przed którym wszyscy stoimy, to przygotowanie się do starości i tworzenie lepszych warunków życia dla osób, które już przeżywają jesień życia. Aktywizacja osób starszych jest kluczowym elementem dbania o zdrowie i sprawność. Regularna aktywność fizyczna, umysłowa i społeczna przyczynia się do utrzymania zdrowego stylu życia oraz redukcji ryzyka wielu chorób związanych z wiekiem.
“Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu” – Benjamin Franklin
Wiele osób pomimo ukończenia 60 rż. nadal prowadzi aktywne życie nadal pracuje i korzysta z różnorodnych form aktywności kulturalnej, artystycznej, sportowej, edukacyjnej, prozdrowotnych organizowanych przez instytucje kultury, organizacje pozarządowe, w tym Uniwersytety Trzeciego Wieku a także innego typu organizacje i zrzeszenia. Przy realizacji działań senioralnych placówki kultury współpracują zarówno ze stowarzyszeniami zrzeszającymi seniorów, ośrodkami opiekuńczymi, lokalnymi samorządami i administracją państwową. Celem tych działań jest wspieranie i zapewnienie możliwości prowadzenia samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia przez osoby starsze.
Osoby w wieku 60+ stanowią około 27,4% ludności miasta Rybnika. Rybniccy seniorzy to niezwykle aktywna grupa, prężnie działająca na wielu różnych polach. Wiedząc, jak liczną grupę mieszkańców stanowią osoby powyżej 60 roku życia W Rybniku realizowane są różnorodne inicjatywy, programy i projekty adresowane do starszego pokolenia.
RYBNICKA RADA SENIORÓW
Tworzy ją 15 osób: 9 przedstawicieli organizacji działających na rzecz osób starszych na terenie Rybnika, 3 osoby wskazane przez Prezydenta Miasta Rybnika oraz 3 osoby wskazane przez Radę Miasta Rybnika. Członkowie Rady Seniorów wybierani są co 4 lata spośród osób, które ukończyły 60 rok życia i są mieszkańcami Rybnika. W ten sposób tyscy seniorzy mogą brać aktywny udział w podejmowaniu decyzji ważnych dla miasta. Zadaniem rady jest pełnienie roli: konsultacyjnej, doradczej i inicjatywnej.
Rybnicka Rada Seniorów ma realny wpływ na kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych w społeczności lokalnej Rada działa głównie w następujących obszarach:
- zapobieganie i przełamywanie marginalizacji seniorów,
- wspieranie aktywności ludzi starszych,
- profilaktyka i promocja zdrowia seniorów,
- przełamywanie stereotypów na temat starości i seniorów oraz budowanie ich autorytetu,
- rozwój form wypoczynku, dostępu do edukacji i kultury dla osób powyżej 60 roku życia.
Dyżury Rybnickiej Rady Seniorów: w każdy poniedziałek, w godzinach od 11.00 do 12.30, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku (ul. Szafranka 7). W okresie wakacyjnym i okołoświątecznym są przerwy w dyżurach.
Dane kontaktowe:
rada.seniorow@miastorybnik.pl
https://www.facebook.com/RybnickaRadaSeniorow/
PROGRAM “RYBNIK PRZYJAZNY SENIOROM”
Program „Rybnik przyjazny Seniorom” to program, który ma na celu aktywizację osób po 60 roku życia i kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych w społeczeństwie. Funkcjonuje od 2016 roku i ułatwia seniorom dostęp do usług kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Dzięki programowi osoby po 60 roku życia mogą korzystać z różnego typu ulg oferowanych przez partnerów programu. Są nimi jednostki organizacyjne miasta oraz podmioty prywatne, które zawierają z Miastem porozumienie o współpracy
Wykaz partnerów Programu/oferta zniżek na stronie: https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/seniorzy/karta-seniora
Korzystanie z ulg w ramach programu możliwe jest na podstawie dokumentu ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy). Ważne (na czas nieokreślony) są także dotychczas wydane
Ogólnopolskie Karty Seniora Miasto Rybnik.
RYBNICKI TELEFON SENIORA: 32 784 78 74
Rybnicki Telefon Seniora to numer telefonu, pod którym dyżurują specjaliści służący seniorom różnego rodzaju poradami. Rybnicki Telefon Seniora jest dostępny od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00 – 14:00. Dzwoniąc pod numer telefonu 32 784 78 74 można uzyskać:
- Informacje o wydarzeniach dla seniorów: Czasami trudno jest być na bieżąco z wydarzeniami specjalnie dla seniorów. Linia dostarcza aktualnych informacji na ten temat, aby seniorzy mogli aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym.
- Pomoc w zorganizowaniu wolontariatu: Jeśli wciąż pełnisz życia i chcesz się zaangażować społecznie, Rybnicki Telefon Seniora pomoże Ci znaleźć odpowiednie możliwości wolontariatu, dostosowane do Twoich zainteresowań i umiejętności.
- Doradztwo w rozwiązywaniu codziennych problemów: Czasem codzienne problemy mogą być przytłaczające, zwłaszcza gdy brakuje bliskich, którzy mogliby pomóc. Rybnicki Telefon Seniora oferuje wsparcie i doradztwo w rozwiązywaniu różnorodnych problemów, aby codzienność była łatwiejsza i bardziej przyjemna.
- Łatwy kontakt z instytucjami: Jeśli nie wiesz, gdzie szukać pomocy w konkretnej kwestii, Rybnicki Telefon Seniora pomoże Ci skontaktować się z odpowiednimi instytucjami i uzyskać potrzebną pomoc.
WSPARCIE DLA SENIORÓW
Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku
Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku uruchomił informację o wsparciu senioralnym pod numerami telefonu:
- 32 4399 306,
- 32 4399 307,
- 32 4399 308.
Informacje można też znaleźć na stronie internetowej Ośrodka w zakładce Seniorzy: opsrybnik.pl/projekty-pomocy/seniorzy
Pracownicy Ośrodka udzielają osobom potrzebującym wielowymiarowego wsparcia, koordynując działania z zakresu pomocy społecznej w Rybniku. Zapobiegają powstawaniu trudnych sytuacji życiowych, tworzą warunki sprzyjające wzmacnianiu zdolności funkcjonowania w społeczeństwie, wspomagają w osiąganiu możliwie pełnej aktywności społecznej. Zajmują się też wieloma projektami, także tymi skierowanymi dla seniorów. Pomagają w załatwianiu spraw urzędowych i uzyskaniu wsparcia wynikającego ze zgłaszanych przez osoby starsze potrzeb.
„Korpus Wsparcia Seniorów”
„Korpus Wsparcia Seniorów” to program polityki społecznej państwa wspierający seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia. Jego celem jest wsparcie seniorów mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Chęć udziału w projekcie można zgłosić w Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybniku.
Zgłoszenia na numer telefonu:
- ogólnopolski: 22 505 11 11
- lub bezpośrednio do OPS: 32 43 99 306.
SREBRNE CENTRUM AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ
Srebrne Centrum Aktywizacji Zawodowej to kompleksowe wsparcie seniorów na rynku pracy: https://rybnik.praca.gov.pl/srebrne-centrum-aktywizacji-zawodowej
Doceniając ważną rolę seniorów w życiu społecznym i zawodowym Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku uruchomił specjalny punkt obsługi.
Srebrne Centrum Aktywizacji Zawodowej oferuje:
- atrakcyjne oferty pracy dla seniorów
- internetową bazę sylwetek zawodowych, zawierającą profesjonalnie opracowane życiorysy kandydatów
- grupowe warsztaty i szkolenia, ułatwiające wybór ścieżki rozwoju oraz integrację społeczną
- zajęcia i kursy pomagające m.in. w odnalezieniu się na rynku pracy
Doradcy seniora:
- pok. 110, I piętro tel. 32 422 60 95, wew. 223
- pok. 201, II piętro tel. 32 422 60 95, wew. 231
KLUBY SENIORA
Kluby Seniora kierują ofertę do osób nieaktywnych zawodowo powyżej 60 roku życia z terenu miasta Rybnika. Podejmowane działania mają na celu rozszerzenie dostępu do usług społecznych. Klub motywuje seniorów do aktywności, realizowania ich uśpionych i zapomnianych pasji. Nastawiony jest na integrację międzypokoleniową i intensywną promocję wizerunku środowiska senioralnego.
- Klub Senior+ Północ ul. Orzeszkowej 17 44-200 Rybnik tel. 666 643 601 (czynny w godzinach pracy Klubu) Informacje: www.opsrybnik.pl/projekty-pomocy/klub-senior-polnoc
- Klub Seniora Maroko-Nowiny ul. Floriańska 24 44-217 Rybnik tel. 729 284 727 (czynny w godzinach pracy Klubu) Informacje: www.opsrybnik.pl/projekty-pomocy/klubseniora
UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) może zostać każda osoba w wieku dojrzałym, która pragnie poszerzać własne umiejętności i wiedzę, niezależnie od stopnia posiadanego wykształcenia. Ma na celu integrowanie społeczności seniorów, nieustające kształcenie, rozwój osobowy, promocję zdrowego stylu życia, rozwijanie i kontynuowanie różnorodnych zainteresowań
Prócz zajęć dydaktycznych organizowane są zajęcia ruchowe, aktywizujące i wspierające kondycję fizyczną.
Oferta uniwersytetu jest systematycznie poszerzana oraz dostosowywana do zgłaszanego zapotrzebowania przez uczestników. UTW w Rybniku jest objęty patronatem Uniwersytetu Śląskiego oraz umową o stałej współpracy z Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku.
Dane kontaktowe: ul. Rudzka 13C 44 -200 Rybnik telefon: 32 75 57 990 email: utwrybnik@gmail.com oraz rybnikutw@wp.pl www.rkutw.miastorybnik.pl/
PORADNIK RYBNICKIEGO SENIORA
Wydany przez Urząd Miasta Rybnik poradnik pokazuje możliwości, jakie Rybnik oferuje w zakresie aktywności społecznej i wsparcia osób starszych. Znaleźć tu można dane o instytucjach, programach i inicjatywach adresowanych do seniorów czy dostępnych formach pomocy. Są też informacje o funkcjonujących w mieście prosenioralnych organizacjach i stowarzyszeniach oraz o ułatwieniach i udogodnieniach dla seniorów w różnych obszarach życia. Są też oczywiście wskazówki w zakresie tego, jak ciekawie spędzać czas i rozwijać zainteresowania
Poradnik rybnickiego seniora w wersji elektronicznej jest do pobrania na stronie internetowej Urzędu Miasta Rybnik : https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/seniorzy/poradnik-rybnickiego-seniora
Wiele ważnych dla rybnickich seniorów informacji można znaleźć również na stronie:
https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/seniorzy/wazne-miejsca-linki
Punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i pomocy prawnej
Punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i pomocy prawnej prowadzone przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” to WAŻNE miejsca, w których senior i jego opiekun:
- będzie wysłuchany, z pełnym szacunkiem i akceptacją,
- doświadczy pomocy w rozwiązaniu swoich problemów,
- otrzyma wsparcie.
Osoby w starszym wieku potrzebują przede wszystkim wsparcia w celu uporządkowania swoich spraw życiowych, czy też jako środka zaradczego na poczucie bezradności wobec braku rozeznania w gąszczu procedur administracyjnych i zmieniających się przepisów. Seniorzy często są nieświadomi swoich praw, co jest szczególnie widoczne w przypadku stosunków konsumenckich, które nie do końca są jasne dla osób starszych wychowanych i ukształtowanych w odmiennych realiach ekonomicznych. Bardzo często rozmaici „sprzedawcy” proponują osobom starszym „pościel leczniczą”, „masujące fotele”, wycieczki do sanktuariów połączone z krypto sprzedażą garnków, czy dekodery umożliwiające sprawniejsze działanie telewizora. W ten sposób wykorzystują uprzejmość starszych osób czy ich niewiedzę w zakresie wartości rynkowej sprzedawanych dóbr i współczesnych stosunków ekonomicznych.
Według UOKiK 37 już co dziesiąta osoba po 60 roku życia padła ofiarą nadużycia, a aż 40% starszych osób w ogóle nie dopuszcza do siebie myśli, że bank czy inna instytucja mogłyby ich wykorzystać, więc nie czytają umów. W ocenie Urzędu skala problemu jest jeszcze większa 38 . Od lat głośne są też przypadki kradzieży, jakich ofiarami stają się osoby starsze wskutek wpuszczenia do mieszkania „przedstawicieli administracji” czy „fałszywych wnuczków” (wyłudzanie pieniędzy przy użyciu tzw. „metody na wnuczka”). Co więcej, osoby starsze wskutek nieznajomości prawa częstokroć nie wiedzą, że mogą odstąpić od określonej umowy – zawartej na odległość, lub umowy, która została zawarta pod wpływem wprowadzenia w błąd (co stanowi jedną z wad oświadczenia woli i otwiera drogę do uchylenia się od skutków prawnych złożonego oświadczenia).
Ważna dla seniora kompleksowość poradnictwa, która polega na tym, że rozwiązanie problemu, z którym zwraca się senior potrzebujący pomocy, obejmuje nie tylko informacje o uprawnieniach i obowiązkach, ale również pomoc w zdiagnozowaniu obszaru problemów i dopasowaniu możliwej pomocy z uwzględnieniem wewnętrznych przeżyć seniora i jego rodziny. Kluczowe jest wczesne zidentyfikowanie potencjalnych trudności co stwarza sytuację, w której dostępne są proaktywne strategie radzenia sobie z problemami. Uprzedzanie sytuacji problemowych skutkuje szybszym i skutecznym działaniem. Zadaniem kompleksowego poradnictwa jest dostarczenie beneficjentowi wiedzy i umiejętności, które pozwolą mu samodzielnie i sprawnie funkcjonować w rodzinie i lokalnej społeczności. Senior raz z rodziną powinien być w stanie rozwiązać swoje problemy w ramach obowiązujących stosunków, zasad współżycia społecznego, ładu prawnego oraz włączać się w życie społeczne.
Zachęcamy do kontaktu z naszymi prawnikami i doradcami, aby poznać możliwe rozwiązania swoich trudności. PRAWNICY, DORADCY OBYWATELSCY ORAZ MEDIATORZY ZE STOWARZYSZENIA „DOGMA” SĄ DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI W PUNKTACH NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ I NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO
W punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej oferowana jest bezpłatna pomoc prawna dla seniorów i ich opiekunów w postaci:
- konsultacji prawnej lub porady obywatelskiej, która dotyczy praw i obowiązków seniora,
- sporządzenia planu działania i pomocy w jego realizacji w celu rozwiązania problemu,
- cennych informacji o innych jednostkach nieodpłatnego poradnictwa dot. m.in. opieki społecznej, praw pacjenta, konsumenta, pomocy psychologicznej itp.
Niezbędnik prawny: PLUSY PO 60–ce Świadczenia i uprawnienia dla seniorów
Z myślą o rybnickich seniorach został przez Stowarzyszenie „DOGMA” wydany Poradnik z serii „Niezbędnik prawny – PLUSY PO 60 –ce. Świadczenia i uprawnienia dla seniorów, który krok po kroku wyjaśnia z jakich świadczeń, dodatków i ulg mogą osoby po 60 roku życia skorzystać w 2024 roku. Stan prawny na dzień 30.04.2024r.
Poniżej znajduje się wersja elektroniczna poradnika w wersji PDF do pobrania:
ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ NA DARMOWĄ PORADĘ PRAWNĄ:
- telefonicznie pod nr tel. 32 43 92 239 w godzinach pracy urzędu lub
- elektronicznie poprzez email: pomocprawna@um.rybnik.pl lub stronę https://zapisy-np.ms.gov.pl/
- osobiście – w urzędzie
Strona internetowa Stowarzyszenia DOGMA – Zakładka RYBNIK
Masz pytania, potrzebujesz porady? Zadzwoń i umów się!
Komentowanie wyłączone.