Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja w Powiecie Mikołowskim

Informator powiat mikołowski przód    Informator Powiat Mikołowski Tył

Informator – plik PDF do pobrania [629 kB]

 

Zapisy przyjmowane są:

 

UWAGA! 

Po 1 lipca 2023 r., w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, porady prawne i obywatelskie będą udzielane wyłącznie w formie stacjonarnej w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Wyjątek stanowią osoby z trudnościami w poruszaniu i komunikowaniu się, o których mowa w art. 8 ust. 8 ustawy, którym porady prawne będą mogły być udzielane za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość i poza lokalem punktu.

 

Gdzie i kiedy można skorzystać ze wsparcia?

logo.png
Fryderyka Chopina 8, Łaziska Górne, Polska
poniedziałek: 13.00-17.00 wtorek: 08.00-12.00 środa: 08.00-12.00 czwartek: 08.00-12.00 piątek (me...
logo.png
Żwirki i Wigury 4A, Mikołów, Polska
poniedziałek: 14.00–18.00 wtorek: 11.00–15.00 środa: 8.00–12.00 czwartek: 14.00-18.00 piątek (med...
Showing 2 results

Punkty poradnicze prowadzone przez Stowarzyszenie “Dogma”

Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejStarostwo Powiatowe (Mikołów)
ul. Żwirki i Wigury 4a
Poniedziałek, czwartek:
14.00 - 18.00

Wtorek:
11.00 - 15.00

Środa, piątek:
8.00 - 12.00
(piątek - mediator)
2Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa ObywatelskiegoPowiatowy Urząd Pracy
(Łaziska Górne)
ul. Chopina 8
Poniedziałek:
13.00 - 17.00

Wtorek - piątek:
8.00 - 12.00
(piątek - mediator)

Inne punkty poradnicze w powiecie mikołowskim

Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i MediacjiMiejska Biblioteka Publiczna w Orzeszu
ul. Św. Wawrzyńca 23
Poniedziałek, wtorek:
12.00 - 16.00

Wtorek, środa:
10.00 - 14.00

Piątek (mediator):
13.00 - 17.00
2Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i MediacjiDom Kultury w Gostyni
ul. Pszczyńska 366

Punkt czynny od 1 do 15 dnia każdego miesiąca
Poniedziałek, środa:
14.00 - 18.00
(poniedziałek - mediator)

Wtorek:
8.00 - 12.00

Czwartek, piątek:
9.00 - 13.00
3Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i MediacjiUrząd Gminy w Ornontowicach
ul. Zwycięstwa 26a

Punkt czynny od 16 do ostatniego dnia każdego miesiąca
Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek:
8.00 - 12.00
(poniedziałek - mediator)

Środa:
13.00 - 17.00

 

Poniżej znajdują się materiały informacyjne z roku 2023

KAMPANIE SPOŁECZNE

Kampania społeczna Prawa konsumentaOd stycznia 2023 r. weszło w życie wiele ważnych dla konsumentów przepisów. Zmiany w polskim prawie (m.in. ustawie o prawach konsumenta, ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, ustawie o informowaniu o cenach towarów i usług, Kodeksie cywilnym) wynikają z implementacji trzech unijnych dyrektyw: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej.

Z okazji przypadającego 15 marca Światowego Dnia Konsumenta Przedstawiamy krótki przewodnik po najważniejszych zmianach.

 

 

Czytaj więcej

 

Zmiany w prawie pracy - Artykuł kampanii społecznej W ostatnich 2 dekadach model pracy kształtowany był przede wszystkim przez postępującą globalizację i wymóg konkurencyjności. Wyznacznikami wartości pracy stały się efektywność i produktywność. Prowadziło to do stale rosnącego tempa pracy i presji na jej dalszą intensyfikację. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

Wpływ na zmiany na rynku pracy wywarły pandemia, rosnąca inflacja, znaczne spowolnienie gospodarcze, niepewność geopolityczna ale także przedefiniowanie pracy związane z potrzebą większej elastyczności zatrudnienia, przeniesienie większego akcentu na tworzenie odpowiednich warunków do rozwoju zawodowego oraz coraz większe znaczenie zachowania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. Przedstawiamy krótki przewodnik po najważniejszych zmianach w prawie pracy.

Czytaj więcej

 

Poniżej znajdują się materiały informacyjne z roku 2022

ULOTKI/INFORMATORY

Ulotka PDF z zasadami zapisów na bezpłatne porady prawne i obywatelskie w powiecie mikołowskim     Ulotka PDF z informacjami teleadresowymi dotyczącymi bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich w powiecie mikołowskim          Ulotka PDF w języku ukraińskim z zasadami zapisów na bezpłatne porady prawne i obywatelskie w powiecie mikołowskim     Ulotka PDF w języku ukraińskim z informacjami teleadresowymi dotyczącymi bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich w powiecie mikołowskim

Nieodpłatna mediacja w Powiecie Mikołowskim. Strona 1     Nieodpłatna mediacja w Powiecie Mikołowskim. Strona 2     Nieodpłatna mediacja w Powiecie Mikołowskim. Strona 3     Nieodpłatna mediacja w Powiecie Mikołowskim. Strona 4

 

Ulotka PDF Różnice w prawie polskim i ukraińskim 1 - Pierwszeństwo pieszych     Ulotka PDF Różnice w prawie polskim i ukraińskim 2 - Wysokość mandatu za stworzenie niebezpiecznej sytuacji na drodze     Ulotka PDF Różnice w prawie polskim i ukraińskim 3 - Wysokość mandatu za nieuprzątnięcie odchodów po psie    Ulotka PDF Sposoby na przekazanie majątku za życia. Umowa darowizny a umowa dożywocie

 

VIDEO

 


Materiały informacyjne z 2021 roku

 

KAMPANIE SPOŁECZNE

Artykuł kampanii społecznej. Zatrudnienie.

Przyszłość globalnego rynku pracy w dużej mierze będzie bazować na elastyczności. Pandemia udowodniła wielu firmom, iż korzystanie z nowoczesnych form zatrudnienia – pracy tymczasowej, outsourcingu procesów i kontraktingu usług – niejednokrotnie pozwalało przetrwać i zachować ciągłość biznesową w najtrudniejszych momentach. Praca na określony czas coraz częściej staje się również świadomym wyborem pracowników.

Pandemiczne zawirowania skłoniły kolejne firmy do przyjrzenia się nowoczesnym formom zatrudnienia i wypracowania wewnętrznych procedur z nich korzystania. Formy zatrudnienia są pojęciem szerokim, obejmującym różnorakie sposoby wykonywania pracy.

Czytaj więcej

 

Artykuł kampanii społecznej. Prawo pracy.

Pandemia COVID-19 zmieniła życie i sytuację zawodową wielu osób na rynku pracy. Niektórzy zostali z dnia na dzień zwolnieni z pracy, innym obniżono wymiar etatu, jeszcze innym z kolei wypłacano tylko część wynagrodzenia lub nie wypłacono w ogóle.

W tym czasie szczególnie warto znać podstawowe prawa dotyczące zatrudnienia, a także związanych z nim zmian dotyczących relacji między pracodawcą a pracownikiem.

 

 

Czytaj więcej

 

PORADNIKI

 Poradnik flipbook. Prawo pracy część 1. Podjęcie pracy. Poniżej znajduje się link do pliku PDF.     Poradnik flipbook. Prawo pracy część 2. Umowa o pracę i jej zmiany. Poniżej znajduje się link do pliku PDF.     Poradnik flipbook. Prawo pracy część 3. Zakończenie pracy. Poniżej znajduje się link do pliku PDF.          Poradnik flipbook. Umowa o pracę czy kontrakt B2B? Poniżej znajduje się link do pliku PDF.

 

ULOTKI

Ulotka prawna PDF. Jak reagować, gdy pracodawca nie płaci pensji?          Ulotka prawna PDF. Ochrona po urlopie macierzyńskimUlotka prawna PDF. Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy.         Ulotka prawna PDF. Zwolnienie dyscyplinarne.

     Ulotka prawna PDF. Umowa o pracę tymczasową. Ulotka prawna PDF. Umowa zawarta na odległość.          Ulotka prawna PDF. Kiedy nie można odstąpić od umowy zawartej na odległość.

Ulotka prawna PDF. Jak bezpiecznie dzielić się zdjęciami i filmami dzieci w internecie?     Ulotka prawna PDF. Jak uporządkować wykonywanie władzy rodzicielskiej po rozstaniu rodziców?               Ulotka prawna PDF. Zachowek - kiedy się należy i jak go otrzymać?

 

 

Archiwalna ulotka 1 na temat nieodpłatnej pomocy prawnej, obywatelskiej i mediacji w powiecie mikołowskim.     Archiwalna ulotka na temat porad udzielanych na odległość.

Archiwalna ulotka 2 na temat nieodpłatnej pomocy prawnej, obywatelskiej i mediacji w powiecie mikołowskim.     Archiwalna ulotka na temat punktów poradniczych w powiecie mikołowskim.

 

 


MATERIAŁY W WCZEŚNIEJSZYCH LAT:

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ I TYDZIEŃ MEDIACJI W POLSCE

W dniach od 12 do 18 października 2020 roku po raz kolejny w całej Polsce obchodziliśmy Tydzień Mediacji.

Międzynarodowy Dzień Mediacji, który w tym roku przypada na dzień 15 października, to bardzo ważne wydarzenie. Ma ono uświadomić społeczeństwu, że wiele spraw można rozwiązywać bez konieczności procedury sądowej. Warto rozmawiać – to przesłanie Międzynarodowego Dnia Mediacji, które nigdy nie straci na aktualności.

Z tej okazji serdecznie zapraszamy do zapoznania się z opracowanymi przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” materiałami, których celem jest popularyzacja wiedzy dotyczącej metod polubownego rozwiązywania konfliktów.

 

 Ulotka PDF. Mediacja w punktach nieodpłatnych porad prawnych i obywatelskich. Ulotka PDF. E-mediacja, taniej, szybciej, wygodniej.  Ulotka PDF. Spotkanie z mediatorem. Jak przygotować się do rozmowy telefonicznej z mediatorem?

Poradnik prawny PDF. Mediacja. Rozwój e-mediacji w trakcie i po epidemii koronawirusa.  Poradnik prawny PDF. Mediacja w sprawie o rozwód.  Poradnik prawny PDF. Mediacje pracownicze.

 

ULOTKI

Ulotka PDF. Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie dla samozatrudnionych.   Ulotka PDF. Spotkanie z prawnikiem. Jak przygotować się do porady przez telefon?   Ulotka PDF. Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnych porad prawnych przez telefon?  Ulotka PDF. Cyberprzestępczość i bezpieczeństwo w sieci.   Ulotka PDF na temat zakupów internetowych i prawa do odstąpienia od umowy.   Informator PDF na temat bezpłatnych porad prawnych, obywatelskich i mediacji w powiecie mikołowskim.     

 

FILMY

 

PORADNIKI PRAWNE

 Poradnik prawny PDF. Dziedziczenie.   Poradnik prawny PDF. Świadczenia związane z rodzicielstwem.   Poradnik prawny PDF. Wesela i przyjęcia ślubne.    Poradnik prawny PDF. Prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców w czasie epidemii.  Poradnik prawny PDF. Cyberprzestępczość. Poradnik prawny PDF. Mediacja. Rozwój e-mediacji w trakcie i po epidemii koronawirusa.  Poradnik prawny PDF. Upadłość konsumencka.     Poradnik prawny PDF. Przemoc domowa.Poradnik prawny PDF. Tarcza antykryzysowa część 1.   Poradnik prawny PDF. Tarcza antykryzysowa część 2.  Poradnik prawny PDF. Tarcza antykryzysowa część 3.     Poradnik prawny PDF. Mediacja w sprawie o rozwód.   Poradnik prawny PDF. Urlop macierzyński. Poradnik prawny PDF. Urlop rodzicielski.  Poradnik prawny PDF. Urlop wychowawczy.    Poradnik prawny PDF. Urlop w czasie epidemii.   Poradnik prawny PDF. Praca zdalna.   Poradnik prawny PDF. Mediacje pracownicze.   Poradnik prawny PDF. Zaspokajanie potrzeb rodziny w świetle kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Poradnik prawny PDF. Alimenty.

 

Powiększ czcionki
Social