lipiec 2020

27
lip

URLOP MACIERZYŃSKI

Wiele osób poszukuje informacji na temat przysługujących świadczeń związanych z urlopem macierzyńskim. W potocznym rozumieniu często zasiłek i urlop macierzyński zlewają się w jedno pojęcie, w rzeczywistości zaś są one od siebie niezależne i dotyczą innych grup uprawnionych. Przede wszystkim uprawnienie do urlopu macierzyńskiego, czyli zwolnienia od świadczenia pracy, przysługuje jedynie pracownikom, tj. osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, w trakcie trwania stosunku pracy. Zawierając umowę zlecenia nie jesteśmy objęci ochroną z Kodeksu pracy, ale możemy zagwarantować sobie identyczne uprawnienia zapisami umowy, jeśli tylko zleceniodawca wyrazi na to zgodę.

Urlop macierzyński to obowiązkowy urlop, który przysługuje każdej pracownicy, która urodziła dziecko bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której jest zatrudniona. Jest on przyznawany wszystkim pracownicom jednakowo i jest niezależny od długości stażu pracy, rodzaju umowy o pracę oraz wymiaru czasu pracy. Urlop ten jest urlopem pełnopłatnym, a czas jego trwania jest zależny od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu.

Zachęcamy do zapoznania się z opracowanym przez naszego prawnika i doradcę obywatelskiego Panią Marię Buchałę, poradnikiem na temat urlopu macierzyńskiego.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej – zachęcamy do skorzystania z usług Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego prowadzonych przez nasze Stowarzyszenie, których wykaz znajduje się TUTAJ

23
lip

TARCZA ANTYKRYZYSOWA

W następstwie wprowadzenia w Polsce w dniu 20 marca 2020 r. stanu epidemii uchwalono pakiet ustaw zwanych Tarczą antykryzysową. Zakładano, że złagodzi ona skutki epidemii dla polskiej gospodarki. Jej deklarowanym celem jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i umożliwienie im zachowanie płynności finansowej w firmach.

Zachęcamy do zapoznania się z opracowanym poradnikiem przez naszego prawnika Panią dr Olenę Krawczyk-Antoniuk na temat wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej. 

Część 1:
  1. Możliwość zawieszenia warunków umownych.
  2. Zawieszenie domniemania doręczenia.
  3. Wysłanie na przymusowy urlop wypoczynkowy.
  4. Problem świadczenia pracy w trakcie kwarantanny.
  5. Doprecyzowanie pracy zdalnej.
  6. Bardziej elastyczny czas pracy.
  7. Możliwość określenia dodatkowego dnia wolnego.
  8. Dodatkowa opieka nad zdrowym dzieckiem.
  9. Szkolenia BHP pracowników.
  10. Badania lekarskie pracowników.
  11. Powiększenie kwoty wolnej od egzekucji.

Część 2:
  1. Dodatek solidarnościowy. 
  2. Zmiany w zwolnieniach od podatku. 
  3. Przedłużenie orzeczeń o niepełnosprawności / niezdolności do pracy / świadczeniu rehabilitacyjnym.
  4. Zgłaszanie do ZUS umów o dzieło. 
  5. Przesunięcie Pracowniczych Planów Kapitałowych. 
  6. Możliwość zawieszenia niektórych obowiązków dot. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) w okresie COVID-19. 
  7. Zakaz konkurencji.
  8. Złagodzenie zakazu handlu w niedzielę. 

Część 3:
  1. Dofinansowanie przestoju i obniżonego etatu. 
  2. Zwolnienie ze składek ZUS: wnioski tylko do dnia 30 czerwca 2020 r.
  3. Wypłata świadczenia gwarantowanego z ZUS w wysokości 2 080 zł brutto.
  4. Ulgi w opłacaniu składek. 
  5. Nowa matryca stawek VAT. 
  6. Przesunięcie terminu stosowania kas fiskalnych on-line. 
  7. JPK_ VAT. 
  8. Mikropożyczki dla firm – wniosek do 1 lipca 2020 r. 
  9. Dotacje na kapitał obrotowy. 
  10. Faktyczny obraz pomocy dla firm. 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej możesz skorzystać z usług Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego prowadzonych przez nasze Stowarzyszenie, których wykaz znajduje się TUTAJ

14
lip

PRZEDŁUŻENIE LEGALNEGO POBYTU OBYWATELI PAŃSTW TRZECICH

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, weszły w życie kolejne zmiany w prawie przewidujące m.in. szczególne rozwiązania dla cudzoziemców w Polsce. Obowiązujące obecnie przepisy umożliwiają legalne pozostanie w kraju osobom, które chcą realizować dotychczasowy cel pobytu lub nie mogą opuścić Polski w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego, w którym nasz prawnik i doradca obywatelski Pani Tetiana Volts-Bryja opowie o prawie pobytowym obywateli państw trzecich na terenie Polski.

 

 

W przypadku pytań zapraszamy do skorzystania z usług prawników i doradców obywatelskich współpracujących z naszym Stowarzyszeniem. Zadzwoń i dowiedz się jak umówić się na bezpłatną poradę prawną tel. 514 797 671

Więcej informacji na temat specjalnych rozwiązań dla cudzoziemców na stronie Urzędu Do Spraw Cudzoziemców TUTAJ

8
lip

PRAWO TURYSTYCZNE – WYCIECZKI ZAGRANICZNE W DOBIE KORONAWIRUSA

Co możemy zrobić w sytuacji kiedy wcześniej zaplanowana wycieczka bądź wyjazd wakacyjny został anulowany z uwagi na epidemię koronawirusa? Czy można zrezygnować z wycieczki lub zmienić jej termin? Jak uzyskać zwrot gotówki za wyjazd odwołany z powodu koronawirusa? Co bardziej się opłaca – rezygnacja z wycieczki czy voucher? W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce i na świecie otrzymujemy wiele pytań dotyczących zarezerwowanych lub wykupionych wycieczek w okresie wakacyjnym.

Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego, w którym adwokat Marek Maślanka opowie o prawnych aspektach organizacji imprez turystycznych oraz uprawnieniach biur podróży i ich klientów.

 

 

Jeśli mają Państwo wątpliwości i zastrzeżenia co do prawidłowości składanych propozycji przez biura podróży – zachęcamy do kontaktu z prawnikami i doradcami ze Stowarzyszenia „DOGMA”. Zadzwoń i zapisz się na darmową poradę prawną:

Profil Stowarzyszenia DOGMA na Facebooku. Post z informacjami na temat zapisów do punktów poradniczych

Powiększ czcionki
Social