Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja w Tychach

Ulotka Skorzystaj bezpłatnie z poradnictwa obywatelskiego, pomocy prawnej, mediacji. Zapisy

Ulotka punkty poradnicze w Tychach

 

Zapisy przyjmowane są:

– telefonicznie pod nr tel. 32 776-30-31 w godzinach pracy urzędu lub

– elektronicznie poprzez email npp@umtychy.pl lub poprzez stronę np.ms.gov.pl

– osobiście w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy, al. Niepodległości 49.

 

UWAGA! 

Po 1 lipca 2023 r., w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, porady prawne i obywatelskie będą udzielane wyłącznie w formie stacjonarnej w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Wyjątek stanowią osoby z trudnościami w poruszaniu i komunikowaniu się, o których mowa w art. 8 ust. 8 ustawy, którym porady prawne będą mogły być udzielane za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość i poza lokalem punktu.

 

Gdzie i kiedy można skorzystać ze wsparcia?

Logo_dogma_cieniowane.png
Grota-Roweckiego 42, Tychy, Polska
poniedziałek: 8.00-12.00 wtorek: 8.00-12.00 środa: 8.00-12.00 czwartek: 8.00-12.00 piątek: 8.00-1...
Logo_dogma_cieniowane.png
Grota-Roweckiego 42, Tychy, Polska
poniedziałek: 12.30-16.30 wtorek: 12.30-16.30 środa: 12.30-16.30 czwartek: 12.30-16.30 piątek: 12...
l_6a38c099f6e67b0b697964b9dc35fb25.png
Barona 30, Tychy, Polska
poniedziałek: 13.30-17.30 wtorek: 13.30-17.30 środa: 13.30-17.30 czwartek: 13.30-17.30 piątek: 13...
Showing 3 results

Punkty poradnicze prowadzone przez Stowarzyszenie “Dogma”

Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnejul. Grota Roweckiego 42 pokój 327Poniedziałek - piątek:
12.30 - 16.30
3Punkt Nieodpłatnego
Poradnictwa Obywatelskiego
ul. Grota Roweckiego 42 pokój 327Poniedziałek - piątek:
8.00 - 12.00
4Punkt Nieodpłatnego
Poradnictwa Obywatelskiego
Wielofunkcyjny Budynek Usługowy "Balbina Centrum"
ul. Barona 30 lokal nr 212 piętro I
Poniedziałek - piątek:
13.30 - 17.30

Inne punkty poradnicze w Tychach

Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejWielofunkcyjny Budynek Usługowy "Balbina Centrum"
ul. Barona 30 lokal nr 212 piętro I
Poniedziałek - piątek:
9.00 - 13.00

Mediator dostępny jest w każdy poniedziałek
2Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejOśrodek Interwencji Kryzysowej
ul. Nowokościelna 27
Poniedziałek - piątek:
13.00 - 17.00

Mediator dostępny jest w każdy wtorek

KAMPANIE SPOŁECZNE

Artykuł kampanii "Tydzień porad prawnych z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego

Jakie kwestie należy przemyśleć, podejmując decyzję o rozwodzie? W jaki sposób uregulować kontakty z dzieckiem? Na czym polega ograniczenie władzy rodzicielskiej? Czym jest przestępstwo niealimentacji? Jak zostać rodziną zastępczą?

Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w treści kampanii z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego podczas Tygodnia Porad Urzędu Miasta Tychy.

 

 

Czytaj więcej

 

Kampania społeczna Senior na plusWedług badań prowadzonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowanych w 2022 roku osoby w wieku 60 lat i więcej stanowią ponad ¼ naszego społeczeństwa. Liczba ta stale wzrasta. Skłania to rządzących do dostosowania prowadzonej polityki publicznej do potrzeb i oczekiwań osób starszych. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami prawnymi dotyczącymi funkcjonowania seniorów we współczesnych realiach naszego kraju.

Wiele osób pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal prowadzi aktywne życie, podejmując pracę czy korzystając ze zdobyczy nowych technologii. Istotna jest dla nich również możliwość zoptymalizowania kosztów życia. Poniższe wskazówki pomogą osobom starszym w sprawnym odnalezieniu się wśród obowiązujących zasad oraz przywilejów, jakie przysługują seniorom.

Czytaj więcej

 

Poniżej znajdują się materiały informacyjne z roku 2022

 

Materiały informacyjne z roku 2021.

 

KAMPANIE SPOŁECZNE

Artykuł kampanii społecznej. Zatrudnienie.

Pandemia COVID-19 zmieniła życie i sytuację zawodową wielu osób na rynku pracy. Niektórzy zostali z dnia na dzień zwolnieni z pracy, innym obniżono wymiar etatu, jeszcze innym z kolei wypłacano tylko część wynagrodzenia lub nie wypłacono w ogóle.

W tym czasie szczególnie warto znać podstawowe prawa dotyczące zatrudnienia, a także związanych z nim zmian dotyczących relacji między pracodawcą a pracownikiem.

 

 

Czytaj więcej

 

ULOTKI

    Ulotka prawna PDF. Umowa zawarta na odległość.     Ulotka prawna PDF. Kiedy nie można odstąpić od umowy zawartej na odległość?     Ulotka prawna PDF. Jak bezpiecznie dzielić się zdjęciami i filmami dzieci w internecie?Ulotka prawna PDF. Jak uporządkować wykonywanie władzy rodzicielskiej po rozstaniu rodziców?     Ulotka prawna PDF. Zachowek - kiedy się należy i jak go otrzymać?

        Ulotka prawna PDF. Prawo pracy część 1. Ochrona po urlopie macierzyńskim.     Ulotka prawna PDF. Prawo pracy część 2. Umowa o pracę tymczasową. Ulotka prawna PDF. Prawo pracy część 3. Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy.

        Ulotka prawna PDF. Prawo pracy część 4. Zwolnienie dyscyplinarne. Ulotka prawna PDF. Prawo pracy część 5. Jak reagować, gdy pracodawca przestaje płacić pensję?

Archiwalna ulotka 1 na temat bezpłatnych porad prawnych, obywatelskich i mediacji w Tychach.     Archiwalna ulotka 2 na temat bezpłatnych porad prawnych, obywatelskich i mediacji w Tychach.

Archiwalna ulotka 3 na temat bezpłatnych porad prawnych, obywatelskich i mediacji w Tychach.    Archiwalna ulotka 4 na temat bezpłatnych porad prawnych, obywatelskich i mediacji w Tychach.

 

E-PORADNIKI

E-poradnik prawny flipbook. Prawo pracy część 1. Podjęcie pracy. Plik PDF znajduje się w kolejnej sekcji plików.          E-poradnik prawny flipbook. Prawo pracy część 2. Umowa o pracę i jej zmiany. Plik PDF znajduje się w kolejnej sekcji plików. E-poradnik prawny flipbook. Prawo pracy część 3. Zakończenie pracy. Plik PDF znajduje się w kolejnej sekcji plików.

 

PORADNIKI DO DRUKU

(pliki PDF do pobrania)

E-poradnik prawny PDF. Prawo pracy część 1. Podjęcie pracy.     E-poradnik prawny PDF. Prawo pracy część 2. Umowa o pracę i jej zmiany.     E-poradnik prawny PDF. Prawo pracy część 3. Zakończenie pracy.

 

VIDEO

 


MATERIAŁY Z WCZEŚNIEJSZYCH LAT:

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ I TYDZIEŃ MEDIACJI W POLSCE

W dniach od 12 do 18 października 2020 roku po raz kolejny w całej Polsce obchodziliśmy Tydzień Mediacji.

Międzynarodowy Dzień Mediacji, który w tym roku przypada na dzień 15 października, to bardzo ważne wydarzenie. Ma ono uświadomić społeczeństwu, że wiele spraw można rozwiązywać bez konieczności procedury sądowej. Warto rozmawiać – to przesłanie Międzynarodowego Dnia Mediacji, które nigdy nie straci na aktualności.

Z tej okazji serdecznie zapraszamy do zapoznania się z opracowanymi przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” materiałami, których celem jest popularyzacja wiedzy dotyczącej metod polubownego rozwiązywania konfliktów.

 

 Ulotka prawna PDF. Mediacja w punktach nieodpłatnych porad prawnych i obywatelskich. Ulotka prawna PDF. E-mediacja, taniej, szybciej, wygodniej.  Ulotka prawna PDF. Spotkanie z mediatorem. Jak się przygotować do rozmowy telefonicznej z mediatorem?

  Poradnik prawny PDF. Mediacja. Rozwój e-mediacji w trakcie i po epidemii koronawirusa.   Poradnik prawny PDF. Mediacja w sprawie o rozwód. Poradnik prawny PDF. Mediacje pracownicze.

 

 

ULOTKI

 Ulotka prawna PDF. Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie dla samozatrudnionych.   Ulotka prawna PDF. Spotkanie z prawnikiem. Jak przygotować się do porady przez telefon?   Ulotka prawna PDF. Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnych porad prawnych przez telefon?  Ulotka prawna PDF. Cyberprzestępczość i bezpieczeństwo w sieci.  

Informator prawny PDF dotyczący nieodpłatnej pomocy prawnej, obywatelskiej i mediacji w Tychach.   Ulotka prawna PDF na temat zakupów internetowych i prawa do odstąpienia od umowy.     

 

FILMY

 

PORADNIKI PRAWNE

Poradnik prawny PDF. Dziedziczenie.         Poradnik prawny PDF. Lokal mieszkalny.   Poradnik prawny PDF. Świadczenia związane z rodzicielstwem.   Poradnik prawny PDF. Prawa i obowiązki pracowników i pracodawców w czasie epidemii.   Poradnik prawny PDF. Mediacja. Rozwój e-mediacji w trakcie i po epidemii koronawirusa. Poradnik prawny PDF. Przemoc domowa.     Poradnik prawny PDF. Upadłość konsumencka. Poradnik prawny PDF. Tarcza antykryzysowa część 1.  Poradnik prawny PDF. Tarcza antykryzysowa część 2.  Poradnik prawny PDF. Tarcza antykryzysowa część 3.   Poradnik prawny PDF. Mediacja w sprawie o rozwód.     Poradnik prawny PDF. Urlop macierzyński. Poradnik prawny PDF. Urlop rodzicielski.  Poradnik prawny PDF. Urlop wychowawczy.    Poradnik prawny PDF. Urlop w czasie epidemii.   Poradnik prawny PDF. Praca zdalna.   Poradnik prawny PDF. Zaspokajanie potrzeb rodziny w świetle kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.   Poradnik prawny PDF. Alimenty. Poradnik prawny PDF. Pomoc de minimis.

 

Powiększ czcionki
Social