Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja w Sosnowcu

Informator Sosnowiec przód    Informator Sosnowiec tył

Informator – plik PDF do pobrania [652 kB]

 

Zapisy przyjmowane są:

  • telefonicznie pod nr tel. 502-050-908 w godzinach pracy urzędu
  • elektronicznie poprzez poprzez stronę https://zapisy-np.ms.gov.pl/ 
  • osobiście – w urzędzie

UWAGA! 

Po 1 lipca 2023 r., w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, porady prawne i obywatelskie będą udzielane wyłącznie w formie stacjonarnej w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Wyjątek stanowią osoby z trudnościami w poruszaniu i komunikowaniu się, o których mowa w art. 8 ust. 8 ustawy, którym porady prawne będą mogły być udzielane za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość i poza lokalem punktu.

 

Gdzie i kiedy można skorzystać ze wsparcia?

Logo_dogma_cieniowane.png
Generała Józefa Hallera 5, Sosnowiec, Polska
poniedziałek: 13.30-17.30 wtorek: 13.30-17.30 środa: 13.30-17.30 czwartek: 13.30-17.30 piątek: 13...
logo.png
Generała Józefa Hallera 5, Sosnowiec, Polska
poniedziałek: 9.00-13.00 wtorek: 9.00-13.00 środa: 9.00-13.00 czwartek: 9.00-13.00 piątek: 9.00-1...
Showing 2 results

Punkty poradnicze prowadzone przez Stowarzyszenie “Dogma”

Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejPrzychodnia Rejonowo-Specjalistyczna nr 10
ul. Hallera 5, pokój 31
Poniedziałek - piątek:
13.30 - 17.30
2Punkt Nieodpłatnego
Poradnictwa Obywatelskiego
Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna nr 10
ul. Hallera 5, pokój 31
Poniedziałek - piątek:
9.00 - 13.00

Inne punkty poradnicze w Sosnowcu

Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejMiejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu
ul. 3 Maja 33, pokój nr 104 (parter)
Poniedziałek - środa:
15.00 - 19.00

Czwartek, piątek:
8.00 - 12.00
2Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejPrzychodnia „Milowice” Sp. z o.o.
ul. Baczyńskiego 14, pokój nr 67 (V piętro)
Poniedziałek, piątek:
11.00 - 15.00

Wtorek, środa, czwartek:
15.00 - 19.00
3Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejCentrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu
Dzienny Dom Pomocy Społecznej
ul. Szymanowskiego 5a, pokój nr 013 (parter)
Poniedziałek - piątek:
15.00 - 19.00

Środa, czwartek - dyżur specjalistyczny - mediacja
4Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejBudynek Urzędu Miejskiego w Sosnowcu
ul. Małachowskiego 3, pokój nr 31 (I piętro)
Poniedziałek - czwartek:
12.45 - 16.45

Piątek:
13.00 - 17.00
5Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa ObywatelskiegoBudynek Urzędu Miejskiego w Sosnowcu
ul. Małachowskiego 3, pokój nr 31 (I piętro)
Poniedziałek - piątek:
8.45 - 12.45

 

Poniżej znajdują się materiały informacyjne z roku 2023

KAMPANIE SPOŁECZNE

Kampania Zmiany w prawie pracy

W ostatnich 2 dekadach model pracy kształtowany był przede wszystkim przez postępującą globalizację i wymóg konkurencyjności. Wyznacznikami wartości pracy stały się efektywność i produktywność. Prowadziło to do stale rosnącego tempa pracy i presji na jej dalszą intensyfikację. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

Wpływ na zmiany na rynku pracy wywarły pandemia, rosnąca inflacja, znaczne spowolnienie gospodarcze, niepewność geopolityczna ale także przedefiniowanie pracy związane z potrzebą większej elastyczności zatrudnienia, przeniesienie większego akcentu na tworzenie odpowiednich warunków do rozwoju zawodowego oraz coraz większe znaczenie zachowania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym.

Czytaj więcej

Kampania Zmiany w prawie konsumenta

Od stycznia 2023 r. weszło w życie wiele ważnych dla konsumentów przepisów. Zmiany w polskim prawie (m.in. ustawie o prawach konsumenta, ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, ustawie o informowaniu o cenach towarów i usług, Kodeksie cywilnym) wynikają z implementacji trzech unijnych dyrektyw: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej.

Z okazji przypadającego 15 marca Światowego Dnia Konsumenta Przedstawiamy krótki przewodnik po najważniejszych zmianach. W najbliższym tygodniu będziemy je dokładniej omawiać na naszej stronie i w mediach społecznościowych.

 

Czytaj więcej

 

Kampania dotycząca dziedziczenia - rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci

Decyzja dotycząca rozporządzenia majątkiem wśród osób najbliższych nie należy do najprostszych. Z pomocą w tej kwestii przychodzą przewidziane przez prawo formy dysponowania majątkiem, bowiem wybór odpowiedniej formy rozporządzenia majątkiem niesie ze sobą daleko idące konsekwencje, z których przyszli spadkodawcy nie zawsze zdają sobie sprawę. Podjęcie decyzji w tym przedmiocie uzależnione jest od naszych potrzeb i zaistniałych okoliczności, a także powinno nastąpić z uwzględnieniem przyszłego postępowania spadkowego. Należy również mieć na względzie osobistą sytuację rodzinną szczególnie w kwestii roszczenia o zachowek od osób, które dziedziczyły od nas majątek, a także wysokość kosztów związanych z wybraną formą rozporządzenia majątkiem.

Niemniejsze znaczenie ma również wybór pomiędzy dokonaniem rozporządzenia za życia lub na wypadek śmierci. Kwestia ta ma szczególne znaczenie, bowiem decyduje o posiadaniu lub wyzbyciu się majątku za życia oraz pozwala uniknąć ewentualnych konfliktów na tle postępowania spadkowego. Z uwagi na powyższe do przewidzianych prawem form rozporządzania majątkiem wśród osób najbliższych można zaliczyć: testament, darowiznę oraz umowę dożywocia. Wybór określonej formy powinien być zależny od konkretnej sytuacji rodzinnej osoby rozporządzającej majątkiem. 

Czytaj więcej

 

Poniżej znajdują się materiały informacyjne z roku 2022

ULOTKI/INFORMATORY

              

Nieodpłatna mediacja w Sosnowcu. Informator strona 1     Nieodpłatna mediacja w Sosnowcu. Informator strona 2     Nieodpłatna mediacja w Sosnowcu. Informator strona 3     Nieodpłatna mediacja w Sosnowcu. Informator strona 4

 

Ulotka PDF Upadłość konsumencka krok po kroku

Niezbędnik prawny PDF dla Ukraińców przebywających w Polsce. Cz. 1 Zatrudnienie w Polsce     Niezbędnik prawny PDF dla Ukraińców przebywających w Polsce. Cz. 2 Legalny pobyt na terytorium Polski     Niezbędnik prawny PDF dla Ukraińców przebywających w Polsce. Cz.3 Edukacja w Polsce     Niezbędnik prawny PDF dla Ukraińców przebywających w Polsce. Cz. 4 Konsultacje i pomoc medyczna     Niezbędnik prawny PDF dla Ukraińcow przebywających w Polsce. Cz.5 Pomoc społeczna

VIDEO

 

Materiały informacyjne z roku 2021.

 

KAMPANIE SPOŁECZNE

Artykuł kampanii społecznej. Stop przemocy. Wpisując się w 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na płeć sygnalizujemy, że przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka. W Polsce mamy ponad 85 tys. ofiar przemocy w rodzinie. Co tydzień z powodu przemocy domowej giną 3 Polki. Rocznie umiera ok. 500 kobiet. Ponad 9 milionów dorosłych Polaków potwierdziło, że było sprawcami przemocy w rodzinie 15 proc. skrzywdziło bliskich kilka razy, a 3 proc. wielokrotnie. Celowe krzywdzenie innej osoby to właśnie przemoc.

Zachęcamy do przeczytania materiałów, z których można dowiedzieć się m.in:  o rodzajach przemocy, „niezrozumiałym” zachowaniu ofiar, którym zarzucamy, że nie uciekają i o miejscach, w których można uzyskać pomoc.

Czytaj więcej

 

PORADNIKI

     Poradnik prawny flipbook. Mediacja w sprawach rodzicielskich. Poniżej znajduje się link do pliku PDF. Poradnik prawny flipbook. Przemoc wobec dzieci. Poniżej znajduje się link do pliku PDF. Poradnik prawny flipbook. Przemoc finansowa. Poniżej znajduje się link do pliku PDF.

 

 

 

 

 

 

ULOTKI

    Ulotka prawna PDF. Umowa zawarta na odległość.      Ulotka prawna PDF. Kiedy nie można odstąpić od umowy zawartej na odległość? Ulotka prawna PDF. Jak bezpiecznie dzielić się zdjęciami i filmami w internecie?          Ulotka prawna PDF. Jak uporządkować wykonywanie władzy rodzicielskiej po rozstaniu rodziców?Ulotka prawna PDF. Zachowek - kiedy się należy i jak go otrzymać?

Archiwalna ulotka 1. Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie Sosnowiec     Archiwalna ulotka na temat porad zdalnych.

 

Archiwalna ulotka 2. Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie Sosnowiec    Archiwalna ulotka na temat punktu poradniczego w Sosnowcu.

 

 

 


MATERIAŁY Z WCZEŚNIEJSZYCH LAT:

TYDZIEŃ PORAD PRAWNYCH DLA RODZICÓW 23 - 29 LISTOPAD

Artykuł informacyjny. Tydzień porad prawnych dla rodziców od 23 do 29 listopada 2020. Poznaj swoje uprawnienia związane z rodzicielstwem.

Czas oczekiwania na dziecko powinien być piękny dla każdej rodziny. Niestety, tam gdzie rodzice cierpią z powodu braku stabilizacji finansowej, często radość przyćmiewa obawa o przyszłość. Strach przed utratą pracy i brakiem środków do życia w trakcie ciąży i po porodzie może zniechęcać do podjęcia decyzji o powiększeniu rodziny.

W ramach prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” edukacji prawnej, w dniach od 23 do 29 listopada postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości  rodziców związane z uprawnieniami rodzicielskimi. Jeśli zastanawiasz się jak będzie wyglądać Twoja praca w trakcie ciąży, czy będzie Ci przysługiwał zasiłek macierzyński lub jak pogodzić pracę z opieką nad dzieckiem, to zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku.

 

Czytaj więcej

 

ULOTKI

Ulotka prawna PDF. Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie dla samozatrudnionych.   Ulotka prawna PDF. Spotkanie z prawnikiem. Jak przygotować się do porady przez telefon?   Informator prawny PDF na temat nieodpłatnej pomocy prawnej, obywatelskiej i mediacji na terenie Sosnowca.

 

FILMY

 

PORADNIKI PRAWNE

  Poradnik prawny PDF. Roszczenia i zobowiązania finansowe.   Poradnik prawny PDF. Świadczenia związane z rodzicielstwem. Poradnik prawny PDF. Prawa i obowiązki pracowników i pracodawców w czasie epidemii.  Poradnik prawny PDF. Upadłość konsumencka.     Poradnik prawny PDF. Urlop macierzyński. Poradnik prawny PDF. Urlop rodzicielski.   Poradnik prawny PDF. Urlop wychowawczy.    Poradnik prawny PDF. Samozatrudnieni.   Poradnik prawny PDF. Praca zdalna.   Poradnik prawny PDF. Zaspokajanie potrzeb rodziny w świetle kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.   Poradnik prawny PDF. Przemoc domowa. Poradnik prawny PDF. Alimenty.

 

Powiększ czcionki
Social