Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja w Żorach

Informator Żory przód    Informator Żory tył

Informator – plik PDF do pobrania [721 kB]

 

Zapisy przyjmowane są:

– telefonicznie pod nr tel. 32 434-83-02 w godzinach pracy urzędu lub

– elektronicznie, pisząc na adres e-mail: wps@um.zory.pl lub poprzez formularz dostępny na stronie https://zapisy-np.ms.gov.pl/ 

 

UWAGA! 

Po 1 lipca 2023 r., w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, porady prawne i obywatelskie będą udzielane wyłącznie w formie stacjonarnej w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Wyjątek stanowią osoby z trudnościami w poruszaniu i komunikowaniu się, o których mowa w art. 8 ust. 8 ustawy, którym porady prawne będą mogły być udzielane za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość i poza lokalem punktu.

 

Jak i gdzie można skorzystać ze wsparcia?

logo.png
Wodzisławska 1/1, Żory, Polska
zgłoszenia na poradę pod numerem: 32 434-83-02 poniedziałek: 16.00-20.00 wtorek: 8.00-12.00 środa...
Showing 1 result
Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnej
Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego
ul. Wodzisławska 1/1
(budynek Urzędu Skarbowego)
Poniedziałek: 16.00-20.00

Wtorek: 8.00-12.00

Środa: 08.00-12.00

Czwartek: 8.00-12.00

Piątek: 16.00-20.00

Inne punkty poradnicze w Żorach

Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnej
Pomocy Prawnej
ul. Wodzisławska 1/1
(budynek Urzędu Skarbowego)
Poniedziałek: 8.00-12.00

Wtorek: 16.00-20.00

Środa: 16.00-20.00

Czwartek: 16.00-20.00

Piątek: 8.00-12.00
2Nieodpłatna Mediacjaul. Wodzisławska 1/1
(budynek Urzędu Skarbowego)
Poniedziałek: 16.00-20.00

Środa: 8.00-12.00

Czwartek: 8.00-12.00

 

Poniżej znajdują się materiały informacyjne z roku 2023

 

KAMPANIE SPOŁECZNE

Kampania społeczna. Egzekucja komorniczaZ roku na rok problem zadłużenia dotyka coraz większego grona Polaków. Obecna sytuacja gospodarcza sprawia, że pogłębiają się przede wszystkim kłopoty finansowe osób już wcześniej zadłużonych, jednakże problem jest globalny i z utratą płynności finansowej mierzą się wszyscy niezależnie od grupy wiekowej czy miejsca zamieszkania. Dodatkowo wychodzeniu z długów nie pomaga rosnąca inflacja, a co za tym idzie podwyżki cen, oraz też rat kredytów. 

Wierzyciel który nie może odzyskać swoich pieniędzy na drodze polubownej, najczęściej kieruje sprawę do komornika sądowego, który prowadzi ostatni etap windykacji należności. Niniejszy poradnik skierowany jest przede wszystkim do osób, które muszą zmierzyć się z egzekucją komorniczą i potrzebują pomocy w zrozumieniu skomplikowanych zasad postępowania egzekucyjnego. Poradnik porusza krok po kroku tematykę czynności dokonywanych przez komornika, przybliżenie naszych praw i obowiązków oraz rady, jak zachować się w danej sytuacji, aby postępowanie zakończyło się bez nadmiernej uciążliwości.

Czytaj więcej

 

Transplantacja

Przeszczepy stały się rewolucją w medycynie i wymusiły wprowadzenie regulacji prawnych w przedmiotowym zakresie. Przeszczepy muszą być bowiem zgodne zarówno z wiedzą medyczną, jak i przepisami prawa. Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest 26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 r. w Pierwszej Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to wtedy 621. taki zabieg na świecie.

Wedle definicji ustalonej przez WHO pojęcie „transplantacja” oznacza „przeniesienie ludzkich komórek, tkanek lub narządów od dawcy do biorcy w celu przywrócenia funkcji organizmu”. Przez transplantację należy rozumieć metodę leczenia za pomocą wymiany tkanek lub całych organów. Przeszczepianie narządów jest sposobem leczenia pacjentów z krańcową̨ niewydolnością̨ narządu. Reasumując, przeszczepienie (transplantacja) to postępowanie operacyjne polegające na przeniesieniu tkanki lub narządu w miejsce brakującego narządu, ubytku lub uszkodzenia, prowadzącego do daleko posuniętej niewydolności. Przeszczepianie narządów jako zabieg medyczny ratujący zdrowie lub życie pacjenta jest rozpowszechnioną praktyką we wszystkich krajach rozwiniętych.

Czytaj więcej

 

Poniżej znajdują się materiały informacyjne z roku 2022

    Ulotka na temat bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich w Żorach. Strona 4.

    Ulotka w języku ukraińskim na temat bezpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej w Żorach. Strona 2.

ULOTKI/INFORMATORY

Nieodpłatna mediacja w Żory. Informator strona 1     Nieodpłatna mediacja w Żory. Informator strona 2     Nieodpłatna mediacja w Żory. Informator strona 3     Nieodpłatna mediacja w Żory. Informator strona 4

 

Jak przygotować się do porady w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej? Materiał informacyjny     Ulotka Cyber Monday     Ulotka Black Friday

VIDEO

 


MATERIAŁY Z WCZEŚNIEJSZYCH LAT:

 

FILMY

Ulotka prawna PDF. Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie dla samozatrudnionych.   Ulotka prawna PDF. Spotkanie z prawnikiem. Jak się przygotować do porady prawnej przez telefon?  Ulotka prawna PDF. Mediacja w punktach nieodpłatnych porad prawnych i obywatelskich.   Ulotka prawna PDF. Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnych porad prawnych przez telefon? Ulotka prawna PDF. Cyberprzestępczość i bezpieczeństwo w sieci.    Ulotka prawna PDF na temat zakupów internetowych i prawa do odstąpienia od umowy.   Informator prawny PDF na temat nieodpłatnej pomocy prawnej, obywatelskiej i mediacji w Żorach.    Ulotka prawna PDF. E-mediacja, taniej, szybciej, wygodniej. Ulotka prawna PDF. Spotkanie z mediatorem. Jak przygotować się do rozmowy telefonicznej z mediatorem?

 

FILMY

 

PORADNIKI PRAWNE

  Poradnik prawny PDF. Mediacja rówieśnicza.   Poradnik prawny PDF. Mediacja. Rozwój e-mediacji w trakcie i po epidemii koronawirusa. Poradnik prawny PDF. Prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców w czasie epidemii.   Poradnik prawny PDF. Przemoc domowa.  Poradnik prawny PDF. Świadczenia związane z rodzicielstwem.   Poradnik prawny PDF. Upadłość konsumencka.   Poradnik prawny PDF. Tarcza antykryzysowa część 1.    Poradnik prawny PDF. Tarcza antykryzysowa część 2. Poradnik prawny PDF. Tarcza antykryzysowa część 3.   Poradnik prawny PDF. Mediacja w sprawie o rozwód.   Poradnik prawny PDF. Samozatrudnieni.     Poradnik prawny PDF. Urlop w czasie epidemii.   Poradnik prawny PDF. Praca zdalna.   Poradnik prawny PDF. Mediacje pracownicze.   Poradnik prawny PDF. Szkoła w reżimie sanitarnym. Poradnik prawny PDF. Alimenty.

 

TYDZIEŃ BEZ DŁUGÓW 16 - 22 LISTOPAD

Artykuł informacyjny. Tydzień bez długów.

Konsumpcyjny tryb życia większości z nas powoduje, iż nabywamy coraz to nowe dobra materialne. Niejednokrotnie zdarza się tak, że do nabycia określonego dobra musimy zaciągnąć pożyczkę czy kredyt. W wielu przypadkach decyzja o pożyczce czy kredycie kończy się powstaniem długu, sprawą w sądzie czy w końcu egzekucją komorniczą.

Istnieje jednak wiele sposobów ułatwiających radzenie sobie z długami. W ramach prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego “DOGMA” edukacji prawnej, już od 16 listopada przedstawimy Państwu kilka propozycji i rozwiązań ułatwiających nie tylko planowanie budżetu i wydatków gospodarstwa domowego, ale wskażemy Państwu także sposoby radzenia sobie z powstałymi już zadłużeniami.

 

Czytaj więcej

 

 

Powiększ czcionki
Social