Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja w Jastrzębiu-Zdroju

Informator Jastrzębie-Zdrój Przód    Informator Jastrzębie-Zdrój tył

Informator – plik PDF do pobrania [617 kB]

 

 

Zapisy przyjmowane są:

  • telefonicznie pod nr tel. 32 478 52 55 w godzinach pracy urzędu lub
  • elektronicznie poprzez poprzez stronę https://zapisy-np.ms.gov.pl/ 
  • osobiście – w urzędzie

UWAGA! 

Po 1 lipca 2023 r., w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, porady prawne i obywatelskie będą udzielane wyłącznie w formie stacjonarnej w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Wyjątek stanowią osoby z trudnościami w poruszaniu i komunikowaniu się, o których mowa w art. 8 ust. 8 ustawy, którym porady prawne będą mogły być udzielane za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość i poza lokalem punktu.

 

Gdzie i kiedy można skorzystać ze wsparcia?

Logo_dogma_cieniowane.png
Opolska 9, Jastrzębie-Zdrój, Polska
poniedziałek-piątek : 7.30-11.30 zgłoszenia na poradę pod numerem: 32 478-52-55  
logo.png
Opolska 9, Jastrzębie-Zdrój, Polska
poniedziałek-piątek : 11.30-15.30 zgłoszenia na poradę pod numerem: 32 478-52-55  
Showing 2 results

Punkty poradnicze prowadzone przez Stowarzyszenie “DOGMA”

Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejOśrodek Pomocy Społecznej ul. Opolska 9Poniedziałek - piątek 7.30 -11.30
2Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa ObywatelskiegoOśrodek Pomocy Społecznej ul. Opolska 9Poniedziałek - piątek 11.30 - 15.30

Inne punkty poradnicze w Jastrzębiu-Zdroju

Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejCentrum Organizacji Pozarządowych
w Jastrzębiu-Zdroju
ul. Wrzosowa 12a
Poniedziałek - piątek:
8.00 - 12.00

W czwartki odbywa się dyżur specjalistyczny -
- mediacja i inne porady

 

Poniżej znajdują się materiały informacyjne z roku 2023

 

KAMPANIE SPOŁECZNE

Kampania społeczna Zmiany w prawach konsumentaOd stycznia 2023 r. weszło w życie wiele ważnych dla konsumentów przepisów. Zmiany w polskim prawie (m.in. ustawie o prawach konsumenta, ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, ustawie o informowaniu o cenach towarów i usług, Kodeksie cywilnym) wynikają z implementacji trzech unijnych dyrektyw: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej.

Z okazji przypadającego 15 marca Światowego Dnia Konsumenta Przedstawiamy krótki przewodnik po najważniejszych zmianach.

 

 

Czytaj więcej

 

Zmiany w prawie pracy

W ostatnich 2 dekadach model pracy kształtowany był przede wszystkim przez postępującą globalizację i wymóg konkurencyjności. Wyznacznikami wartości pracy stały się efektywność i produktywność. Prowadziło to do stale rosnącego tempa pracy i presji na jej dalszą intensyfikację. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

Wpływ na zmiany na rynku pracy wywarły pandemia, rosnąca inflacja, znaczne spowolnienie gospodarcze, niepewność geopolityczna ale także przedefiniowanie pracy związane z potrzebą większej elastyczności zatrudnienia, przeniesienie większego akcentu na tworzenie odpowiednich warunków do rozwoju zawodowego oraz coraz większe znaczenie zachowania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. Przedstawiamy krótki przewodnik po najważniejszych zmianach w prawie pracy.

Czytaj więcej

ULOTKI

Ulotka PDF 6 zasad bezpiecznego seniora konsumenta      Ulotka Skorzystaj bezpłatnie z poradnictwa obywatelskiego, pomocy prawnej, mediacji     Ulotka Zapisy i punkty poradnicze w Jastrzębiu Zdroju

 

 

 

ULOTKI/INFORMATORY

Ulotka PDF z informacjami na temat zasad zapisów na bezpłatne porady w Jastrzębiu-Zdroju     Ulotka PDF z informacjami teleadresowymi dotyczącymi bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich w Jastrzębiu-Zdroju     Ulotka PDF w języku ukraińskim z informacjami na temat zasad zapisów na bezpłatne porady w Jastrzębiu-Zdroju     Ulotka PDF w języku ukraińskim z informacjami teleadresowymi dotyczącymi bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich w Jastrzębiu-Zdroju

Nieodpłatna mediacja w Jestrzębiu-Zdroju. Informator strona 1      Nieodpłatna mediacja w Jestrzębiu-Zdroju. Informator strona 2     Nieodpłatna mediacja w Jestrzębiu-Zdroju. Informator strona 3     Nieodpłatna mediacja w Jestrzębiu-Zdroju. Informator strona 4

Ulotka PDF w języku polskim. Różnice w polskim i ukraińskim prawie karnym i wykroczeniowym. Pierwszeństwo pieszych.    Ulotka PDF w języku ukraińskim. Różnice w polskim i ukraińskim prawie karnym i wykroczeniowym. Pierwszeństwo pieszych.    Ulotka PDF w języku polskim. Różnice w polskim i ukraińskim prawie karnym i wykroczeniowym. Wysokość mandatu za stworzenie niebezpiecznej sytuacji na drodze.    Ulotka PDF w języku ukraińskim. Różnice w polskim i ukraińskim prawie karnym i wykroczeniowym. Wysokość mandatu za stworzenie niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Ulotka PDF w języku polskim. Różnice w polskim i ukraińskim prawie karnym i wykroczeniowym. Wysokość mandatu za nieuprzątnięcie odchodów po psie.     Ulotka PDF w języku ukraińskim. Różnice w polskim i ukraińskim prawie karnym i wykroczeniowym. Wysokość mandatu za nieuprzątnięcie odchodów po psie.     Ulotka PDF Sposoby na przekazanie majątku za życia. Umowa darowizny a umowa dożywocia.     

VIDEO

 

Materiały informacyjne z 2021 roku

 

KAMPANIE SPOŁECZNE

Jak załatwić sprawy urzędowe przez internet - artykuł kampanii społecznej, fotografia smartfona trzymanego w dłoni

W ostatnich dwóch latach pandemia Covid-19 przyspieszyła rozwój usług świadczonych drogą elektroniczną. Ze względu na konieczność utrzymania stałego kontaktu z różnymi instytucjami Państwa na szeroką skalę zaczęto stosować elektroniczne formy kontaktu z urzędami, lekarzami, sądami. 

Elektronizacja stanowi w czasie pandemii podstawowy rodzaj kontaktu z urzędami, szczególnie w okresach zaostrzonego lockdown-u. Narzędziami  pozwalającymi na załatwienie spraw urzędowych „bez wychodzenia z domu” są: platforma ePUAP , profil zaufany oraz platforma PUE ZUS. 

 

Czytaj więcej

 

PORADNIKI

Poradnik-flipbook ePUAP i profil zaufany, Poniżej znajduje się link do pliku PDF

 

 

 

 

 

 

 

ULOTKI

 

Ulotka PDF, Po co mi profil zaufany?

 

 

 

 

 

 

Ulotka PDF na temat umowy zawartej na odległość          Ulotka PDF, Kiedy nie można odstąpić od umowy zawartej na odległość     Ulotka PDF, Jak bezpiecznie dzielić się zdjęciami i filmami dzieci w internecie?Ulotka PDF, Zachowek - kiedy się należy i jak go otrzymać?     Ulotka PDF, Jak uporządkować wykonanie władzy rodzicielskiej po rozstaniu rodziców?

Archiwalna ulotka 1, Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie Jastrzębie Zdrój     Archiwalna ulotka na temat korzystania z porad zdalnych

Archiwalna ulotka na temat zapisów na bezpłatne porady   Archiwalna ulotka na temat punktu poradniczego w Jastrzębiu-Zdroju


MATERIAŁY Z WCZEŚNIEJSZYCH LAT:

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ I TYDZIEŃ MEDIACJI W POLSCE

W dniach od 12 do 18 października 2020 roku po raz kolejny w całej Polsce obchodziliśmy Tydzień Mediacji.

Międzynarodowy Dzień Mediacji, który w tym roku przypada na dzień 15 października, to bardzo ważne wydarzenie. Ma ono uświadomić społeczeństwu, że wiele spraw można rozwiązywać bez konieczności procedury sądowej. Warto rozmawiać – to przesłanie Międzynarodowego Dnia Mediacji, które nigdy nie straci na aktualności.

Z tej okazji serdecznie zapraszamy do zapoznania się z opracowanymi przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” materiałami, których celem jest popularyzacja wiedzy dotyczącej metod polubownego rozwiązywania konfliktów.

 

 Ulotka PDF, Mediacja w punktach Nieodpłatnych Porad Prawnych i ObywatelskichUlotka PDF, E-mediacja, taniej, szybciej, wygodniej  Ulotka PDF, Spotkanie z mediatorem, Jak przygotować się do rozmowy telefonicznej z mediatorem?

  Poradnik PDF. Mediacja. Rozwój e-mediacji w trakcie i po epidemii koronawirusa  Poradnik PDF. Mediacja w sprawie o rozwód.Poradnik PDF. Mediacje pracownicze.

 

ULOTKI

Ulotka PDF. Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskiej dla samozatrudnionych Ulotka PDF, Spotkanie z prawnikiem. Jak przygotować się do porady przez telefon?  Ulotka PDF. Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnych porad prawnych przez telefon? Ulotka PDF. Cyberprzestępczość i bezpieczeństwo w sieci.   

Ulotka PDF na temat zakupów przez internet i prawa do odstąpienia od umowy. informator PDF na temat bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich oraz bezpłatnych mediacji na terenie Jastrzębia-Zdroju

 

FILMY

 

PORADNIKI PRAWNE

 

 

 

Powiększ czcionki
Social