Powiat Wodzisławski

Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja w Powiecie Wodzisławskim

Ulotka Skorzystaj bezpłatnie z poradnictwa obywatelskiego, pomocy prawnej, mediacji w powiecie wodzisławskim strona 1Ulotka Skorzystaj bezpłatnie z poradnictwa obywatelskiego, pomocy prawnej, mediacji w powiecie wodzisławskim strona 2

Ulotka Skorzystaj bezpłatnie z poradnictwa obywatelskiego, pomocy prawnej, mediacji w powiecie wodzisławskim strona 3

 

Zapisy przyjmowane są:

– telefonicznie pod nr tel. 32 412-09-51 w godzinach obsługi klientów Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim, tj. od poniedziałku do środy: 8:00-15:00, czwartek: 8:00-17:00, piątek: 8:00-13:00

– elektronicznie na adres mailowy: pomocprawna@powiatwodzislawski.pl  lub poprzez poprzez stronę https://zapisy-np.ms.gov.pl/ 

 

UWAGA! 

Po 1 lipca 2023 r., w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, porady prawne i obywatelskie będą udzielane wyłącznie w formie stacjonarnej w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Wyjątek stanowią osoby z trudnościami w poruszaniu i komunikowaniu się, o których mowa w art. 8 ust. 8 ustawy, którym porady prawne będą mogły być udzielane za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość i poza lokalem punktu.

 

Gdzie i kiedy można skorzystać ze wsparcia?

Logo_dogma_cieniowane.png
Wałowa 30, 44-300 Wodzisław Śląski, Polska
poniedziałek: 14.00-18.00 wtorek: 10.00-14.00 środa: 14.00-18.00 zgłoszenia na poradę pod numerem...
Stowarzyszenie DOGMA1.png
Wojciecha Korfantego 87, Radlin, Polska
poniedziałek: 13.00-17.00 wtorek: 13.00-17.00 środa: 9.00-13.00 czwartek: 13.00-17.00 piątek: 9.0...
Stowarzyszenie DOGMA1.png
Kopernika 8, Gorzyce, Polska
czwartek: 14.00-18.00 piątek: 10.00-14.00 zgłoszenia na poradę pod numerem: 32 412 09 51
Showing 3 results

Punkty poradnicze prowadzone przez Stowarzyszenie “DOGMA”

Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnego
Poradnictwa Obywatelskiego
Gminny Centrum Kultury (Gorzyce)
ul. Kopernika 8
Czwartek:
14.00 - 18.00

Piątek:
10.00 - 14.00
3Punkt Nieodpłatnego
Poradnictwa Obywatelskiego
Centrum Usług Społecznych (Radlin)
ul. Korfantego 87
Poniedziałek, wtorek, czwartek:
13.00 - 17.00

Środa, piątek:
9.00 - 13.00
4Punkt Nieodpłatnego
Poradnictwa Obywatelskiego
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Budynek Oazy aktywności (Wodzisław Śląski)
ul. Wałowa 30
Poniedziałek, środa:
14.00 - 18.00

Wtorek:
10.00 - 14.00

Inne punkty poradnicze w powiecie wodzisławskim

Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejZespół Poradni Specjalistycznych w Wodzisławiu Śląskim
ul. 26 Marca 164
Poniedziałek i piątek:
8.00 - 16.00

Wtorek i środa
10.00 - 18.00

Czwartek:
9.00 - 17.00
2Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejUrząd Miasta Pszów (Urząd Stanu Cywilnego)
ul. Pszowska 534
Poniedziałek i piątek:
10.00 - 14.00

Wtorek:
8.00 - 12.00

Środa:
13.00 - 17.00

Czwartek:
9.00 - 13.00
3Punkt Nieodpłatnej Pomocy PrawnejRydułtowskie Centrum Kultury FENIKS
ul. Strzelców Bytomskich 9a
Rydułtowy
Poniedziałek:
9.00 - 13.00

Wtorek - piątek:
12.00 - 16.00

KAMPANIE SPOŁECZNE

Kampania: Czarne pułapki listopadowe - nie złap się! Black Friday, Black Weeks, Cyber Monday

Black Weeks, CyberMonday  i Black Friday, czyli tzw. Czarny Piątek, to listopadowe dni, podczas których sklepy i sieci handlowe organizują duże wyprzedaże i promocje. Okazuje się jednak, że dni największych obniżek nie zawsze są przyjazne dla kupujących.

Jako to działa naprawdę?

 

 

 

Czytaj więcej

 

Kampania przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieżyCo roku przez 19 pierwszych dni listopada Stowarzyszenie DOGMA we współpracy z Fundacją po DRUGIE i innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.

Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.

 

Czytaj więcej

 

INFORMATORY

Niezbędnik prawny PDF. Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja w powiecie wodzisławskim.    Niezbędnik prawny PDF. Obowiązek alimentacyjny. Powiat Wodzisławski    Niezbędnik prawny PDF. Rozporządzenie majątkiem. Sposoby na przekazanie majątku za życia. Powiat Wodzizławski     Niezbędnik prawny w wersji PDF Niekochane dzieci czyli kilka słów o przemocy emocjonalnej. Plik PDF          

Niezbędnik prawny w wersji PDF. 6 zasad bezpiecznego seniora konsumenta    Poradnik w wersji PDF. Zmiany w prawach konsumenta.    Niezbędnik prawny w wersji PDF. Ustawa "Kamilka", czyli ochrona dzieci przed przemocą

 

Poniżej znajdują się materiały informacyjne z roku 2022

Ulotka PDF z zasadami zapisów na bezpłatne porady prawne i obywatelskie w powiecie wodzisławskim

Ulotka PDF z informacjami teleadresowymi dotyczącymi bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich w powiecie wodzisławskim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulotka PDF w języku ukraińskim z zasadami zapisów na bezpłatne porady prawne i obywatelskie w powiecie wodzisławskim Ulotka PDF w języku ukraińskim z informacjami teleadresowymi dotyczącymi bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich w powiecie wodzisławskim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAMPANIE SPOŁECZNE

Artykuł kampanii społecznej - TYDZIEŃ BEZ DŁUGÓW 14-20 LISTOPADA 2022Konsumpcyjny tryb życia większości z nas powoduje, że nabywamy coraz to nowe dobra materialne. Niejednokrotnie zdarza się tak, że do nabycia określonego dobra musimy zaciągnąć pożyczkę czy kredyt. W wielu przypadkach decyzja o pożyczce czy kredycie kończy się powstaniem długu, sprawą w sądzie czy w końcu egzekucją komorniczą.

Istnieje jednak wiele sposobów ułatwiających radzenie sobie z długami. W ramach prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego “DOGMA” edukacji prawnej, przedstawiamy Państwu kilka propozycji i rozwiązań ułatwiających planowanie budżetu oraz wydatków gospodarstwa domowego, jak również sposoby radzenia sobie z powstałymi już zadłużeniami.

 

Czytaj więcej
Artykuł kampanii społecznej - TYDZIEŃ MEDIACJI 17-21 PAŹDZIERNIKA 2022

Rozstrzyganie konfliktów w oparciu o tradycyjny system sądownictwa powszechnego niesie ze sobą wiele trudnych emocji. Dlatego wtedy, gdy jest to możliwe warto wziąć pod uwagę skorzystanie z alternatywnych form rozwiązywania sporów czyli ADR (ang. Alternative Dispute Resolution). Jedną z nich są mediacje. 

Mediacja to próba doprowadzenia do satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu przy udziale mediatora, który wspiera przebieg rozmów i pomaga w wypracowaniu porozumienia.

 

 

Czytaj więcej

PORADNIKI I BROSZURY

Poradnik PDF w języku polskim i ukraińskim. Sytuacja zawodowa obywateli Ukrainy w Polsce.     Poradnik PDF Antywindykacja

VIDEO

 

Materiały informacyjne z roku 2021

 

KAMPANIE SPOŁECZNE

Artykuł kampanii społecznej - Przemoc wobec dzieci i młodzieży

Przemoc wobec dzieci (kary cielesne, zadawanie cierpień psychicznych, molestowanie seksualne i inne formy poniżania) może zdarzyć się w każdym środowisku, gdyż nie jest powiązana ze statusem społecznym, czy materialnym rodziny.

Dziecko, które doświadcza krzywdy (ze strony dorosłych lub rówieśników) zwykle wysyła do otoczenia pewne sygnały, a jego zachowanie na różne sposoby wskazuje, że dzieje się coś złego. Dlatego niezwykle ważna jest czujność osób dorosłych znajdujących się w pobliżu.

 

 

Czytaj więcej

 

Artykuł kampanii społecznej - Prawo pracyPandemia COVID-19 zmieniła życie i sytuację zawodową wielu osób na rynku pracy. Niektórzy zostali z dnia na dzień zwolnieni z pracy, innym obniżono wymiar etatu, jeszcze innym z kolei wypłacano tylko część wynagrodzenia lub nie wypłacono w ogóle.

W czasie kryzysu spowodowanego koronawirusem bardzo częstym rozwiązaniem, które pozwala jednocześnie zmniejszyć koszty, bez zwalniania pracowników, jest wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy. Pozwala to przedsiębiorcom dostosować warunki pracy do aktualnych możliwości finansowych oraz potrzeb organizacyjnych. Wypowiedzenie zmieniające, w przeciwieństwie do wypowiedzenia umowy o pracę, nie ma na celu ustania stosunku pracy, a jego modyfikację. Wypowiedzenie to musi zawierać propozycję nowych warunków zatrudnienia np. zmianę stanowiska pracy, miejsca pracy, rozkładu czasu pracy, formy wynagrodzenia czy składników wynagrodzenia.

Czytaj więcej

FILMY

Powiększ czcionki
Social