ZAPISY NA PORADY

Szanowni Państwo,
Stacjonarne punkty porad prawnych i obywatelskich dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego pozostają otwarte.
Poniżej znajduje się wykaz punktów zawierający dokładne adresy oraz godziny ich działania.

Zapisy na porady odbywają się w godzinach pracy Starostwa Powiatowego pod numerem: 502 691 995 bądź przez stronę internetową: https://np.ms.gov.pl/zapisy

Obsługa Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej/ Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego będzie realizowana w systemie hybrydowym tzn. klient w czasie umawiania się na poradę informuje, czy chce spotkać się z doradcą osobiście w punkcie, czy chce skorzystać z porady telefonicznej, podczas której w umówionym terminie z numeru zastrzeżonego zadzwoni do niego adwokat, radca prawny lub doradca obywatelski.

Na naszej stronie www.dogma.org.pl podane są numery do zapisów na porady udzielane przez prawników i doradców Stowarzyszenia „DOGMA”.

Uruchomiliśmy również dodatkowy numer telefonu/infolinii 79 88 69 599, pod którym: można uzyskać informacje na temat warunków i zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji.

 

Ulotka PDF z zasadami zapisów na bezpłatne porady prawne i obywatelskie w powiecie oświęcimskim Ulotka PDF z informacjami teleadresowymi dotyczącymi bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich w powiecie oświęcimskim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulotka PDF w języku ukraińskim z zasadami zapisów na bezpłatne porady prawne i obywatelskie w powiecie oświęcimskimUlotka informacyjna w języku ukraińskim, strona 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ULOTKI/INFORMATORY

Nieodpłatna mediacja w Powiecie Oświęcimskim. Informator strona 1.     Nieodpłatna mediacja w Powiecie Oświęcimskim. Informator strona 2.     Nieodpłatna mediacja w Powiecie Oświęcimskim. Informator strona 3.     Nieodpłatna mediacja w Powiecie Oświęcimskim. Informator strona 4.

 

Ulotka PDF Najem okazjonalny mieszkania      Ulotka PDF w języku polskim i ukraińskim. Różnice w polskim i ukraińskim prawie karnym i wykroczeniowym. Część 1. Pierwszeństwo pieszych.    Ulotka PDF w języku polskim i ukraińskim. Różnice w polskim i ukraińskim prawie karnym i wykroczeniowym. Część 2. Wysokość mandatu za stworzenie niebezpiecznej sytuacji na drodze.     Ulotka PDF w języku polskim i ukraińskim. Część 3. Wysokość mandatu za nieuprzątnięcie odchodów po psie. 

KAMPANIE SPOŁECZNE

Prawa i obowiązki obywatelskiePrawa i wolności obywatelskie zawarte są w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Wolności obywatelskie to wolności, które chronią jednostkę przed państwem. Wolności obywatelskie stanowią ograniczenia władzy państwowej tak, aby nie mogła ona naruszyć godności ludzkiej oraz ingerować w życie obywateli.

Istnienie wolności obywatelskich w państwie stanowi często jeden z wyznaczników odróżnienia państw demokratycznych od autorytarnych. Do wolności obywatelskich możemy zaliczyć: nietykalność osobistą, nienaruszalność własności, mienia i korespondencji, wolność sumienia, wyznania, słowa, druku i zgromadzeń, prawo do sprawiedliwego procesu.

 

Czytaj więcej

FILMY/ANIMACJE

 

PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ I PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO 

logo.png
plac Kilińskiego 3, Chełmek, Polska
zgłoszenia na poradę pod numerem: 502 691 995 poniedziałek: 14.00-18.00 wtorek: 14.00-18.00 środa...
logo.png
Główna 125, Osiek, Polska
zgłoszenia na poradę pod numerem: 502 691 995 poniedziałek: 8.00–12.00 wtorek: 12.30–16.30 środa:...
logo.png
Stanisława Wyspiańskiego 10, Oświęcim, Polska
zgłoszenia na poradę pod numerem: 502 691 995 poniedziałek: 12.00–16.00 wtorek: 12.00–16.00 środa...
Showing 3 results

 

Materiały informacyjne z roku 2021.

 

KAMPANIE SPOŁECZNE

Artykuł kampanii społecznej. Spadek i dziedziczenie. Obszar dziedziczenia jest tematyką, która powinna zainteresować każdego, niezależnie od wieku, stanu zdrowia i pozycji zawodowej. Każdy z nas wcześniej czy później zetknie się z problemem dziedziczenia – czy to jako spadkobierca, czy też jako testator, czyli osoba sporządzająca testament. Zwykle zapoznajemy się z zasadami prawa spadkowego wtedy, gdy myślimy o przekazaniu majątku bliskim, a także, gdy przychodzi nam załatwiać sprawy spadkowe, gdyż stajemy się spadkobiercami.

Niech przedstawiony poniżej materiał będzie swoistego rodzaju drogowskazem przekazującym wiedzę o tym, jakie i komu przysługują prawa. Zapoznanie się z problematyką dotyczącą dziedziczenia bez wątpienia ułatwi porządkowanie trudnych spraw majątkowych.

 

Czytaj więcej

 

Artykuł kampanii społecznej. Prawa i obowiązki obywatelskie.

Najważniejsze prawa obywatelskie, zagwarantowane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, odnoszą się do trzech obszarów: wolności osobistej i politycznej, dostępu do kultury oraz sfery ekonomicznej.

Organem państwowym, stojącym na straży tych wartości jest Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO). Jako obywatele kraju poza prawami posiadamy również obowiązki, które w wyjątkowych sytuacjach mogą zostać poszerzone.

 

 

Czytaj więcej

 

Artykuł kampanii społecznej. Tydzień mediacji od 18 do 22 października.

Rozstrzyganie konfliktów w oparciu o tradycyjny system sądownictwa powszechnego niesie ze sobą wiele trudnych emocji. Dlatego wtedy, gdy jest to możliwe warto wziąć pod uwagę skorzystanie z alternatywnych form rozwiązywania sporów czyli ADR (ang. Alternative Dispute Resolution). Jedną z nich są mediacje. 

Mediacja to próba doprowadzenia do satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu przy udziale mediatora, który wspiera przebieg rozmów i pomaga w wypracowaniu porozumienia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa z mediacji można skorzystać przed złożeniem sprawy do Sądu i wtedy mamy do czynienia z mediacją pozasądową lub w trakcie trwania postępowania sądowego i wtedy jest to mediacja sądowa.

Czytaj więcej

 

PORADNIKI

Poradnik flipbook. Negocjacje i mediacje jako formy pozasądowego rozwiązywania konfliktu. Poniżej znajduje się link do pliku PDF. Poradnik flipbook. Mediacja w sprawach spadkowych. Poniżej znajduje się link do pliku PDF. Poradnik flipbook. Mediacja w sprawach konsumenckich. Poniżej znajduje się link do pliku PDF.

Poradnik flipbook. Mediacja w sprawach pracowniczych. Poniżej znajduje się link do pliku PDF.

 

 

 

 

 

 

 

 

   Poradnik flipbook. Prawa i obowiązki obywatelskie. Poniżej znajduje się link do pliku PDF. Poradnik flipbook. Kredyt hipoteczny we frankach. Poniżej znajduje się link do pliku PDF. Poradnik flipbook. Spadek, testament, zachowek. Poniżej znajduje się link do pliku PDF.

 

ULOTKI

Ulotka prawna PDF. Black Friday. Na co zwracać uwagę?Ulotka prawna PDF. Umowa zawarta na odległość.          Ulotka prawna PDF. Kiedy nie można odstąpić od umowy zawartej na odległość.Ulotka prawna PDF. Jak bezpiecznie dzielić się zdjęciami i filmami w internecie?         Ulotka prawna PDF. Jak uporządkować wykonywanie władzy rodzicielskiej po rozstaniu rodziców?    Ulotka prawna PDF. Zachowek - kiedy się należy i jak go otrzymać?Ulotka prawna PDF. E-mediacja, taniej, szybciej, wygodniej.     Ulotka prawna PDF. Spotkanie z mediatorem. Jak przygotować się do rozmowy telefonicznej z mediatorem?     Ulotka prawna PDF. Mediacja w punktach nieodpłatnych porad prawnych i obywatelskich.

Archiwalna ulotka 1 na temat Nieodpłatnej pomocy prawnej, obywatelskiej i mediacji w powiecie oświęcimskim.     Archiwalna ulotka 1 na temat punktów poradniczych w powiecie oświęcimskim.

Archiwalna ulotka 2 na temat Nieodpłatnej pomocy prawnej, obywatelskiej i mediacji w powiecie oświęcimskim.    Archiwalna ulotka 2 na temat punktów poradniczych w powiecie oświęcimskim.

 

 

FILMY

 

MATERIAŁY W WCZEŚNIEJSZYCH LAT:

TYDZIEŃ PORAD PRAWNYCH DLA RODZICÓW 23 - 29 LISTOPAD

Czas oczekiwania na dziecko powinien być piękny dla każdej rodziny. Niestety, tam gdzie rodzice cierpią z powodu braku stabilizacji finansowej, często radość przyćmiewa obawa o przyszłość. Strach przed utratą pracy i brakiem środków do życia w trakcie ciąży i po porodzie może zniechęcać do podjęcia decyzji o powiększeniu rodziny.

W ramach prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” edukacji prawnej, w dniach od 23 do 29 listopada postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości  rodziców związane z uprawnieniami rodzicielskimi. Jeśli zastanawiasz się jak będzie wyglądać Twoja praca w trakcie ciąży, czy będzie Ci przysługiwał zasiłek macierzyński lub jak pogodzić pracę z opieką nad dzieckiem, to zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku.

 

Czytaj więcej

 

 

TYDZIEŃ BEZ DŁUGÓW 16 - 22 LISTOPAD

Konsumpcyjny tryb życia większości z nas powoduje, iż nabywamy coraz to nowe dobra materialne. Niejednokrotnie zdarza się tak, że do nabycia określonego dobra musimy zaciągnąć pożyczkę czy kredyt. W wielu przypadkach decyzja o pożyczce czy kredycie kończy się powstaniem długu, sprawą w sądzie czy w końcu egzekucją komorniczą.

Istnieje jednak wiele sposobów ułatwiających radzenie sobie z długami. W ramach prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego “DOGMA” edukacji prawnej, już od 16 listopada przedstawimy Państwu kilka propozycji i rozwiązań ułatwiających nie tylko planowanie budżetu i wydatków gospodarstwa domowego, ale wskażemy Państwu także sposoby radzenia sobie z powstałymi już zadłużeniami.

 

Czytaj więcej

 

 

TYDZIEŃ WALKI Z ŁAMANIEM PRAWA W SIECI 9 - 15 LISTOPAD

 

Dynamiczny wzrost zachorowań na COVID-19 wpływa na zwiększenie się liczby przestępczych zachowań. Wiele osób w natłoku informacji czy nawet paniki, może być bardziej podatnych na manipulacje.

Od dłuższego czasu przestępcy działając poprzez nowoczesne technologie, wysyłają do nas smsy lub e-maile z linkami prowadzącymi do fałszywych stron, których zadaniem jest wyłudzenie loginów i haseł do bankowości internetowej lub przejęcie naszego elektronicznego urządzenia, na którym aktywowaliśmy link z otrzymanej wiadomości.

W czasie epidemii obserwuje się również wzrost liczby niepokojących sytuacji w obszarze cyberprzemocy, szczególnie w zakresie agresji werbalnej. Ponad połowa młodych użytkowników sieci przyznaje, że była świadkiem różnych form agresji w mediach społecznościowych i cyberbullyingu. 

 

Czytaj więcej

 

 

               

 

FILMY

 

PORADNIKI PRAWNE

  Poradnik prawny PDF. Zadłużenia. Poradnik prawny PDF. Mediacja. Rozwój e-mediacji w trakcie i po epidemii koronawirusa.    Poradnik prawny PDF. Mediacja w sprawie o rozwód.  Poradnik prawny PDF. Upadłość konsumencka.   Poradnik prawny PDF. Urlop macierzyński. Poradnik prawny PDF. Urlop rodzicielski.     Poradnik prawny PDF. Urlop wychowawczy.   Poradnik prawny PDF. Praca zdalna. Poradnik prawny PDF. Mediacje pracownicze.    Poradnik prawny PDF. Przemoc domowa.   Poradnik prawny PDF. Alimenty.   Poradnik prawny PDF. Pomoc de minimis. Poradnik prawny PDF. Abonament RTV.

 

PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ I PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO 

logo.png
plac Kilińskiego 3, Chełmek, Polska
zgłoszenia na poradę pod numerem: 502 691 995 poniedziałek: 14.00-18.00 wtorek: 14.00-18.00 środa...
logo.png
Główna 125, Osiek, Polska
zgłoszenia na poradę pod numerem: 502 691 995 poniedziałek: 8.00–12.00 wtorek: 12.30–16.30 środa:...
logo.png
Stanisława Wyspiańskiego 10, Oświęcim, Polska
zgłoszenia na poradę pod numerem: 502 691 995 poniedziałek: 12.00–16.00 wtorek: 12.00–16.00 środa...
Showing 3 results
Powiększ czcionki
Social