ZAPISY NA PORADY

Szanowni Państwo,
Od dnia 1 marca 2022 r. przywrócona została stacjonarna forma świadczenia nieodpłatnych porad prawnych oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie powiatu rybnickiego. Poniżej znajduje się wykaz punktów zawierający dokładne adresy oraz godziny ich działania.

Zapisy na porady odbywają się w godzinach pracy Starostwa Powiatowego pod numerem: 32 41 61 346 bądź przez stronę internetową: https://np.ms.gov.pl/zapisy

Obsługa Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej/ Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego będzie realizowana w systemie hybrydowym tzn. klient w czasie umawiania się na poradę informuje, czy chce spotkać się z doradcą osobiście w punkcie, czy chce skorzystać z porady telefonicznej, podczas której w umówionym terminie z numeru zastrzeżonego zadzwoni do niego adwokat, radca prawny lub doradca obywatelski.

 

Na naszej stronie www.dogma.org.pl podane są numery do zapisów na porady udzielane przez prawników i doradców Stowarzyszenia „DOGMA”.

Uruchomiliśmy również dodatkowy numer telefonu/infolinii 79 88 69 599, pod którym: można uzyskać informacje na temat warunków i zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji.

 

Ulotka PDF z zasadami zapisów na bezpłatne porady prawne i obywatelskie w powiecie rybnickimUlotka PDF z informacjami teleadresowymi dotyczącymi bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich w powiecie rybnickim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulotka PDF w języku ukraińskim z zasadami zapisów na bezpłatne porady prawne i obywatelskie w powiecie rybnickimUlotka PDF w języku ukraińskim z informacjami teleadresowymi dotyczącymi bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich w powiecie rybnickim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ULOTKI/INFORMATORY

Bezpłatne mediacje w powiecie rybnickim. Informator strona 1.    Bezpłatne mediacje w powiecie rybnickim. Informator strona 2.    Bezpłatne mediacje w powiecie rybnickim. Informator strona 3.    Bezpłatne mediacje w powiecie rybnickim. Informator strona 4.

 

PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ I PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO 

logo.png
Przedszkolna 1, Czerwionka-Leszczyny, Polska
zgłoszenia na poradę pod numerem: 32 416-13-46 poniedziałek: 13.00-17.00 wtorek: 13.00-17.00 środ...
logo.png
3 Maja 18, Rybnik, Polska
zgłoszenia na poradę pod numerem: 32 416-13-46 poniedziałek: 16.00–20.00 wtorek: 16.00–20.00 środ...
Showing 2 results

 

Materiały informacyjne z roku 2021.

 

KAMPANIE

Artykuł kampanii społecznej. Przemoc wobec dzieci i młodzieży. Zdjęcie płaczącego chłopca oraz mężczyzny zaciskającego pięść. Przemoc wobec dzieci (kary cielesne, zadawanie cierpień psychicznych, molestowanie seksualne i inne formy poniżania) może zdarzyć się w każdym środowisku, gdyż nie jest powiązana ze statusem społecznym, czy materialnym rodziny.

Dziecko, które doświadcza krzywdy (ze strony dorosłych lub rówieśników) zwykle wysyła do otoczenia pewne sygnały, a jego zachowanie na różne sposoby wskazuje, że dzieje się coś złego. Dlatego niezwykle ważna jest czujność osób dorosłych znajdujących się w pobliżu.

 

 

Czytaj więcej

 

Artykuł kampanii społecznej. Bądź świadomym konsumentem. Zdjęcie polskich banknotów i monet.

W dzisiejszych czasach przynajmniej kilkukrotnie w ciągu miesiąca (nie licząc drobnych zakupów spożywczych) dokonujemy zakupów w ramach tzw. sprzedaży konsumenckiej. Może to być myszka do komputera, rower, samochód, nawet mieszkanie od dewelopera.

Wiąże się z tym szereg uprawnień, niestety nie zawsze jesteśmy ich świadomi – wykorzystują ten fakt także sprzedający, którzy mimo ustawowego obowiązku nie respektują naszych praw, szukają często wątłych przesłanek do odrzucenia roszczenia. Jak się przed tym zabezpieczyć? Czy istnieje sposób dochodzenia swoich praw inny niż często iluzoryczna droga sądowa?

 

Czytaj więcej

 

INFORMATORY I PORADNIKI

    Informator dla rodziców o problemach dzieci i młodzieży. Poniżej znajduje się plik PDF.Poradnik prawny flipbook. Przemoc wobec dzieci. Poniżej znajduje się plik PDF.     Poradnik prawny flipbook. Gdy dziecko nie chce żyć. Poniżej znajduje się plik PDF.      Poradnik prawny flipbook. Przemoc i zastraszanie wśród nastolatków i dzieci. Poniżej znajduje się plik PDF.

 

 

 

 

 

     Poradnik prawny flipbook. Konsument i jego prawa czyli jak nie dać się wkręcić. Poniżej znajduje się plik PDF. Poradnik prawny flipbook. Zakupy internetowe. Poniżej znajduje się plik PDF.

 

 

 

 

 

 

 

ULOTKI

Ulotka prawna PDF dla młodzieży.     Ulotka PDF. Umowa zawarta na odległość.          Ulotka PDF. Kiedy nie można zrezygnować z umowy zawartej na odległość.Ulotka PDF. Jak zgłosić reklamację.     

  Ulotka PDF. Jak bezpiecznie dzielić się zdjęciami i filmami dzieci w internecie.        Ulotka PDF. Jak uporządkować wykonywanie władzy rodzicielskiej po rozstaniu rodziców?   

   Ulotka PDF. Zachowek - kiedy się należy i jak go otrzymać?   Ulotka PDF. Zwolnienie dyscyplinarne.

Archiwalna ulotka 1. Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie Powiat Rybnicki      Archiwalna ulotka 2. Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie Powiat Rybnicki

Archiwalna ulotka 3. Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie Powiat Rybnicki    Archiwalna ulotka na temat punktu poradniczego w w powiecie rybnickim.

 

FILMY


MATERIAŁY W WCZEŚNIEJSZYCH LAT:

ULOTKI

  Ulotka PDF. Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie dla samozatrudnionych.   Ulotka PDF na temat zakupów internetowych i prawa do odstąpienia od zakupów.  Informator PDF na temat nieodpłatnej pomocy prawnej, obywatelskiej i mediacji w powiecie rybnickim.    Ulotka prawna PDF. E-mediacja, taniej, szybciej, wygodniej.  Ulotka prawna PDF. Spotkanie z mediatorem. Jak przygotować się do rozmowy telefonicznej z mediatorem?

 

FILMY

 

PORADNIKI PRAWNE

 Poradnik prawny PDF. Dziedziczenie.  Poradnik prawny PDF. Prawa i obowiązki pracowników i pracodawców w czasie epidemii.    Poradnik prawny PDF. Mediacja. Rozwój e-mediacji w trakcie i po epidemii koronawirusa. Poradnik prawny PDF. Świadczenia związane z rodzicielstwem. Poradnik prawny PDF. Upadłość konsumencka.   Poradnik prawny PDF. Mediacja w sprawie o rozwód.    Poradnik prawny PDF. Urlop macierzyński. Poradnik prawny PDF. Urlop rodzicielski.   Poradnik prawny PDF. Urlop wychowawczy.  Poradnik prawny PDF. Cudzoziemcy w Polsce w czasie epidemii.   Poradnik prawny PDF. Praca zdalna.   Poradnik prawny PDF. Mediacje pracownicze.   Poradnik prawny PDF. Przemoc domowa.   Poradnik prawny PDF. Alimenty. Poradnik prawny PDF. Uzależnienia.

 

ASPEKTY OCHRONY PRAWNEJ KONCUMENTA (VIDEO)

 

Artykuł informacyjny. Aspekty ochrony prawnej konsumenta. Zdjęcie kobiety z torbami zakupowymi i paragrafem.

Obchody Światowego Dnia Konsumenta (15 marca) to doskonałą okazję do przedstawienia aspektów ochrony prawnej konsumenta. Temat świadomości prawnej konsumenta, w tym regulacje dot. ochrony praw i obowiązków konsumenta mają niezwykle istotne znaczenie. W zasadzie codziennie występujemy jako konsumenci będąc stroną w konkretnych umowach. Warto mieć na uwadze, iż ideą powstania przepisów regulujących prawa i obowiązki konsumenta było, to ażeby chronić jednostkę słabszą w relacji z profesjonalistą. Przepisy regulujące prawa i obowiązki konsumentów mają charakter przepisów bezwzględnie obowiązujących – nie możemy ich wyłączyć, bądź ograniczyć w drodze umowy.

Wprowadzony rok temu stan epidemiczny przyczynia się wciąż do rosnącego lęku o zdrowie oraz obaw o dostęp do podstawowych produktów spożywczych, a zatem niestety sprzyja także nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie nierzadko przedsiębiorcy wprowadzają konsumentów w błąd, informując, że oferowane produkty mogą chronić przed chorobą lub znacząco zawyżają ceny produktów higienicznych czy spożywczych. W związku z tym zachęcamy Państwa do tego, aby zachować konsumencką rozwagę i próbować dokonywać wyborów poszczególnych produktów z dostatecznym rozeznaniem.

Czytaj więcej

 

 

UZALEŻNIENIE A PRAWO - TYDZIEŃ PORAD PRAWNYCH DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH 2 - 8 LISTOPAD

 

Artykuł informacyjny. Uzależnienie a prawo. Tydzień porad prawnych dla osób uzależnionych.

Jeżeli problem uzależnień nie dotyczy Ciebie, to na pewno znasz kogoś, komu nie jest on obcy. Z tą myślą powstała nasza kampania społeczna, aby najbliższe kilka dni poświęcić na zdobycie wiedzy, którą będzie można podzielić się z innymi. Być może to, co przeczytasz i zobaczysz uratuje komuś życie!

NIE JESTEŚ SAM!

Pamiętaj, że do Twojej dyspozycji są Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego. Wieloletnie doświadczenie poradnictwa obywatelskiego w Polsce dowodzi, że punkty obecne w każdym mieście są tym miejscem, gdzie każdy może uzyskać bezpłatną, bezstronną, niezależną i poufną pomoc oraz wsparcie.

 

Czytaj więcej

 

 

TYDZIEŃ BEZ DŁUGÓW 16 - 22 LISTOPAD

Artykuł informacyjny. Tydzień bez długów.

Konsumpcyjny tryb życia większości z nas powoduje, iż nabywamy coraz to nowe dobra materialne. Niejednokrotnie zdarza się tak, że do nabycia określonego dobra musimy zaciągnąć pożyczkę czy kredyt. W wielu przypadkach decyzja o pożyczce czy kredycie kończy się powstaniem długu, sprawą w sądzie czy w końcu egzekucją komorniczą.

Istnieje jednak wiele sposobów ułatwiających radzenie sobie z długami. W ramach prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego “DOGMA” edukacji prawnej, już od 16 listopada przedstawimy Państwu kilka propozycji i rozwiązań ułatwiających nie tylko planowanie budżetu i wydatków gospodarstwa domowego, ale wskażemy Państwu także sposoby radzenia sobie z powstałymi już zadłużeniami.

 

Czytaj więcej

 

 

Powiększ czcionki
Social