UZALEŻNIENIE A PRAWO – TYDZIEŃ PORAD PRAWNYCH DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH W POWIECIE RYBNICKIM

Jeżeli problem uzależnień nie dotyczy Ciebie, to na pewno znasz kogoś, komu nie jest on obcy. Z tą myślą powstała nasza kampania społeczna, aby najbliższe kilka dni poświęcić na zdobycie wiedzy, którą będzie można podzielić się z innymi. Być może to, co przeczytasz i zobaczysz uratuje komuś życie!

 

 

Co to jest uzależnienie? Dlaczego dzieci i młodzież wpadają w uzależnienia? Jakie są przyczyny takich zachowań? W jaki sposób się uzależniamy? Jak ustrzec nasze dziecko przed uzależnieniem i gdzie zgłosić się po pomoc? – na te i inne pytania odpowie w naszym materiale filmowym Pani Justyna Zapotoczny-Pelak – doradca obywatelski i mediator współpracujący ze Stowarzyszeniem “DOGMA”.

NIE JESTEŚ SAM!

Pamiętaj, że do Twojej dyspozycji są Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego. Wieloletnie doświadczenie poradnictwa obywatelskiego w Polsce dowodzi, że punkty obecne w każdym mieście są tym miejscem, gdzie każdy może uzyskać bezpłatną, bezstronną, niezależną i poufną pomoc oraz wsparcie.

Poradnictwo obywatelskie nie tylko obejmuje poinformowanie zainteresowanego uzyskaniem pomocy o przysługujących mu prawach i spoczywających na nim obowiązkach, w zakresie istotnym dla rozwiązania jego problemu, ale i pomoc w wyborze optymalnego rozwiązania.

 

POMOC W CZASIE PANDEMII

W związku z pandemią koronawirusa nastąpiła zmiana sposobu udzielania nieodpłatnych porad prawnych i obywatelskich. Prawnicy i doradcy obywatelscy udzielają porad telefonicznie, mailowo oraz za pomocą innych środków porozumiewania się na odległość.

W trakcie rozmowy doradca aktywnie słucha zadając pytania. Spotkasz się z uwagą i życzliwym potraktowaniem Twoich spraw i problemów. Na pewno będziesz wysłuchany z cierpliwością i zainteresowaniem. Możesz spokojnie porozmawiać bez lęku i strachu. Po konsultacji doradca obywatelski zaproponuje Ci kilka możliwych rozwiązań Twojego problemu. Wskaże także kilka możliwych dróg, ale decyzja, którą drogę wybrać, należy do Ciebie. Otrzymasz wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, m.in.: pomoc w napisaniu pisma, właściwe numery telefonów – kontakty do miejsc, gdzie możesz uzyskać właściwą pomoc.

Jeśli czujesz, że sobie nie radzisz, że coś Cię przerasta, że ktoś z twoich bliskich nie radzi sobie ze swoimi problemami i cierpi, zadzwoń i umów się na rozmowę z doradcami obywatelskimi dyżurującym w Punkcie Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego na terenie Powiatu Rybnickiego.

 

 

 

Co to jest współuzależnienie? Jak zachowuje się osoba współuzależniona? Jak uzależnienie wpływa na dzieci? W jaki sposób pomóc osobie współuzależnionej i gdzie można udać się po pomoc? – na te i inne pytania odpowie w naszym materiale filmowym Pani Justyna Zapotoczny-Pelak – doradca obywatelski i mediator współpracujący ze Stowarzyszeniem “DOGMA”.

 

Każdy z nas może się od czegoś uzależnić, wystarczy dostatecznie często powtarzać jakąś czynność lub zachowanie, nie zwracając uwagi na spustoszenie, które sieje wokół. Najbardziej podatne na uzależnienie są osoby, którym brakuje pewnych umiejętności życiowych, na przykład nie potrafią radzić sobie ze stresem. Dość często w uzależnienie popadają też osoby poszukujące w życiu wrażeń, intensywnych przyjemności albo tacy, którzy cierpią na rodzaj życiowej pustki – brak im celów, nie umieją określić, co w życiu jest ważne. Łatwo ten brak wypełnić nałogiem. Nie ma jednak czegoś takiego jak nałóg jednej osoby, który by nie wpływał na jej relacje z bliskimi. Wstyd, negatywne myślenie o sobie, lęk i niemoc oraz bezradność są obecna we wszystkich rodzinach, gdzie jedna z osób jest uzależniona. Na szczęście każdy ma stuprocentową szansę, aby wyjść z nałogu.

Zachęcamy do zapoznania się z opracowanym przez naszego doradcę obywatelskiego Panią Justynę Zapotoczny-Pelak poradnikiem pt. „Uzależnienia”.

 

 

Instytucje, w których uzyskasz bezpłatną pomoc na terenie Powiatu Rybnickiego:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

ul. 3 Maja 31

44-200 Rybnik

tel. (32) 426 00 33

email: pcpr@powiatrybnicki.pl

strona internetowa: www.bip.pcpr.rybnik.pl

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Czerwionce-Leszczynach

ul. 3 Maja 42

44-230 Czerwionka-Leszczyny

tel. (32) 43 11 267

e-mail: ppp@powiatrybnicki.pl

strona internetowa: www.poradnia-czerwionka.pl

 

Zamiejscowy Punkt Konsultacyjny w Rybniku

siedziba: Starostwo Powiatowe w Rybniku

ul. 3 Maja 31

44-200 Rybnik

tel. (32) 41 61 349

 

Warto zapamiętać, że pomoc terapeutyczna czy ambulatoryjna dla osób uzależnionych, czy współuzależnionych na terenie całego kraju jest bezpłatna.

 

W przypadku pytań oraz potrzeby uzyskania porady prawnej zachęcamy do skorzystania z usług Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego prowadzonych przez nasze Stowarzyszenie TUTAJ

Powiększ czcionki
Social