Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja w Piekarach Śląskich

Informator Piekary Śląskie PrzódInformator Piekary Śląskie tył

Informator – plik PDF do pobrania [686 kB]

 

Zapisy przyjmowane są:

UWAGA! 

Po 1 lipca 2023 r., w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, porady prawne i obywatelskie będą udzielane wyłącznie w formie stacjonarnej w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Wyjątek stanowią osoby z trudnościami w poruszaniu i komunikowaniu się, o których mowa w art. 8 ust. 8 ustawy, którym porady prawne będą mogły być udzielane za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość i poza lokalem punktu.

 

Gdzie i kiedy można skorzystać ze wsparcia?

logo.png
Bytomska 84, Piekary Śląskie, Polska
poniedziałek, czwartek 14.00 – 18.00 wtorek, środa, piątek: 12.30–16.30 zgłoszenia na porad...
Showing 1 result

Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Poradnictwa Obywatelskiego prowadzone przez Stowarzyszenie “Dogma”

Lp.Rodzaj punktuAdres punktuDni i godziny dyżurów
1Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej
i Poradnictwa Obywatelskiego
Urząd Miasta Piekary Śląskie
ul. Bytomska 84, pokój nr 9
Poniedziałek, czwartek
14.00 - 18.00
Wtorek, środa, piątek
12.30 - 16.30

 

Poniżej znajdują się materiały informacyjne z roku 2023

KAMPANIE SPOŁECZNE

Kampania społeczna ABC mieszkań komunalnych

Mieszkanie służy zaspokojeniu podstawowych dla życia potrzeb, i niezależnie od naszego wieku, stanu cywilnego, wykształcenia czy statusu społecznego, każdy z nas potrzebuje mieć miejsce, które będzie dla niego bezpiecznym schronieniem. Niestety ceny nieruchomości na rynku prywatnym są wysokie i niewiele osób może sobie pozwolić na dokonanie zakupu mieszkania z własnych środków bądź korzystając z pomocy banku kredytując się na wiele lat. Alternatywą pozostaje wynajęcie mieszkania, jednakże i w tym przypadku ceny najmu rynkowego nie są na każdą kieszeń i wielu ludzi nie stać na skorzystanie z tej oferty.

Wszystkim, którym sytuacja finansowa nie pozwala na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na rynku prywatnym z pomocą przychodzi gmina, która w swoich obowiązkach ma za zadanie tworzyć gminny zasób mieszkaniowy. Lokale komunalne znajdujące się w mieszkaniowym  zasobie są najczęściej wynajmowane na dużo korzystniejszych warunkach niż umowy zawierane z prywatnymi właścicielami i dotyczy to nie tylko aspektu finansowego, ale przede wszystkim stabilizacji trwania stosunku najmu. 

Czytaj więcej

Poniżej znajdują się materiały informacyjne z roku 2022

KAMPANIE SPOŁECZNE

Artykuł kampanii społecznej - TYDZIEŃ BEZ DŁUGÓW 14-20 LISTOPADA 2022Konsumpcyjny tryb życia większości z nas powoduje, że nabywamy coraz to nowe dobra materialne. Niejednokrotnie zdarza się tak, że do nabycia określonego dobra musimy zaciągnąć pożyczkę czy kredyt. W wielu przypadkach decyzja o pożyczce czy kredycie kończy się powstaniem długu, sprawą w sądzie czy w końcu egzekucją komorniczą.

Istnieje jednak wiele sposobów ułatwiających radzenie sobie z długami. W ramach prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego “DOGMA” edukacji prawnej, przedstawiamy Państwu kilka propozycji i rozwiązań ułatwiających planowanie budżetu oraz wydatków gospodarstwa domowego, jak również sposoby radzenia sobie z powstałymi już zadłużeniami.

 

ULOTKI/INFORMATORY

Ulotka PDF z zasadami zapisów na bezpłatne porady prawne i obywatelskie w Piekarach Śląskich     Ulotka PDF z informacjami teleadresowymi dotyczącymi bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich w Piekarach Śląskich     Ulotka PDF w języku ukraińskim z zasadami zapisów na bezpłatne porady prawne i obywatelskie w Piekarach Śląskich     Ulotka PDF w języku ukraińskim z informacjami teleadresowymi dotyczącymi bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich w Piekarach Śląskich

Nieodpłatna mediacja w Piekarach Śląskich. Informator strona 1     Nieodpłatna mediacja w Piekarach Śląskich. Informator strona 2     Nieodpłatna mediacja w Piekarach Śląskich. Informator strona 3     Nieodpłatna mediacja w Piekarach Śląskich. Informator strona 4

 

Czytaj więcej

VIDEO

Materiały informacyjne z roku 2021.

KAMPANIE

Spadek i dziedziczenie - artykuł kampanii społecznej.

Obszar dziedziczenia jest tematyką, która powinna zainteresować każdego, niezależnie od wieku, stanu zdrowia i pozycji zawodowej. Każdy z nas wcześniej czy później zetknie się z problemem dziedziczenia – czy to jako spadkobierca, czy też jako testator, czyli osoba sporządzająca testament. Zwykle zapoznajemy się z zasadami prawa spadkowego wtedy, gdy myślimy o przekazaniu majątku bliskim, a także, gdy przychodzi nam załatwiać sprawy spadkowe, gdyż stajemy się spadkobiercami.

Niech przedstawiony poniżej materiał będzie swoistego rodzaju drogowskazem przekazującym wiedzę o tym, jakie i komu przysługują prawa. Zapoznanie się z problematyką dotyczącą dziedziczenia bez wątpienia ułatwi porządkowanie trudnych spraw majątkowych.

Czytaj więcej

 

Tydzień mediacji od 18 do 22 października. Artykuł kampanii społecznej.

Rozstrzyganie konfliktów w oparciu o tradycyjny system sądownictwa powszechnego niesie ze sobą wiele trudnych emocji. Dlatego wtedy, gdy jest to możliwe warto wziąć pod uwagę skorzystanie z alternatywnych form rozwiązywania sporów czyli ADR (ang. Alternative Dispute Resolution). Jedną z nich są mediacje. 

Mediacja to próba doprowadzenia do satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu przy udziale mediatora, który wspiera przebieg rozmów i pomaga w wypracowaniu porozumienia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa z mediacji można skorzystać przed złożeniem sprawy do Sądu i wtedy mamy do czynienia z mediacją pozasądową lub w trakcie trwania postępowania sądowego i wtedy jest to mediacja sądowa.

Czytaj więcej

 

PORADNIKI

Poradnik prawny flipbook. Spadek, testament, zachowek. Poniżej znajduje się link do pliku PDF.Poradnik prawny flipbook. Mediacja w sprawach konsumenckich. Poniżej znajduje się link do pliku PDF.Poradnik prawny flipbook. Negocjacje i mediacje jako formy pozasądowego rozwiązywania konfliktu. Poniżej znajduje się link do pliku PDF.Poradnik prawny flipbook. Mediacja w sprawach spadkowych. Poniżej znajduje się link do pliku PDF.

 

 

 

 

 

 

 

ULOTKI

Ulotka PDF. Jak zgłosić reklamację? Ulotka PDF. Umowa zawarta na odległość          Ulotka PDF. Kiedy nie można odstąpić od umowy zawartej na odległość?Ulotka PDF. Jak bezpiecznie dzielić się zdjęciami i filmami dzieci w internecie?          Ulotka PDF. Jak uporządkować wykonywanie władzy rodzicielskiej po rozstaniu rodziców?Ulotka PDF. Zachowek - kiedy się należy i jak go otrzymać?

Ulotka archiwalna 1. Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie Piekary Śląskie     Ulotka archiwalna na temat porad udzielanych na odległość.

Ulotka archiwalna 2. Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie Piekary Śląskie    Ulotka archiwalna na temat punktu poradniczego w Piekarach Śląskich.

 

 


MATERIAŁY Z WCZEŚNIEJSZYCH LAT:

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ I TYDZIEŃ MEDIACJI W POLSCE

W dniach od 12 do 18 października 2020 roku po raz kolejny w całej Polsce obchodziliśmy Tydzień Mediacji.

Międzynarodowy Dzień Mediacji, który w tym roku przypada na dzień 15 października, to bardzo ważne wydarzenie. Ma ono uświadomić społeczeństwu, że wiele spraw można rozwiązywać bez konieczności procedury sądowej. Warto rozmawiać – to przesłanie Międzynarodowego Dnia Mediacji, które nigdy nie straci na aktualności.

Z tej okazji serdecznie zapraszamy do zapoznania się z opracowanymi przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” materiałami, których celem jest popularyzacja wiedzy dotyczącej metod polubownego rozwiązywania konfliktów.

 

 Ulotka prawna PDF. Mediacja w punktach nieodpłatnych porad prawnych i obywatelskich.Ulotka prawna PDF. E-mediacja, taniej, szybciej, wygodniej.  Ulotka prawna PDF. Spotkanie z mediatorem. Jak przygotować się do rozmowy telefonicznej z mediatorem?

  Poradnik prawny PDF. Mediacja. rozwój e-mediacji w trakcie i po epidemii koronawirusa.   Poradnik prawny PDF. Mediacja w sprawie o rozwód.Poradnik prawny PDF. Mediacje pracownicze.

 

ULOTKI

Informator PDF na temat nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej oraz mediacji w Piekarach Śląskich. Ulotka PDF. Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie dla samozatrudnionych.   Ulotka PDF. Spotkanie z prawnikiem. Jak przygotować się do porady przez telefon?  Ulotka PDF. Spotkanie z prawnikiem. Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnych porad prawnych przez telefon? Ulotka PDF. Cyberprzestępczość i bezpieczeństwo w sieci. Ulotka PDF na temat zakupów przez internet i prawa do odstąpienia od umowy.     

 

FILMY

 

Poradniki Prawne

  Poradnik prawny PDF. Mediacje z zakresu prawa pracy.Poradnik prawny PDF. Dziedziczenie.

Powiększ czcionki
Social