ZAPISY NA PORADY

Od dnia 1 stycznia 2022 r. porady będą udzielane w systemie hybrydowym, co oznacza obecność prawnika na dyżurze w punkcie aby pomimo pomocy świadczonej zdalnie umożliwić w wyjątkowych przypadkach bezpośrednie uzyskanie porady przez beneficjenta.

W celu skorzystania z  nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego osoba proszona jest o kontakt:

  • pod numerem telefonu: 32 45 07 122 w celu ustalenia terminu porady – rejestracja w godzinach pracy urzędu: poniedziałek: 7.00 – 16.00,
    wtorek – czwartek: 7.00 – 15.00, piątek: 7.00 – 14.00)
  • osobiście  w Starostwie Powiatowym w Zawierciu ul. Sienkiewicza 34 42-400 Zawiercie, pok. 210
  • wysłanie zgłoszenia (z podaniem nr telefonu) na adres email: npp@zawiercie.powiat.pl

 

 

Materiały informacyjne z roku 2021

 

KAMPANIE

Artykuł kampanii społecznej. Władza rodzicielska.

Współczesny rodzic powinien być obecnym, uważnym, empatycznym opiekunem. Z poglądami psychologii rodzicielstwa bliskości i porozumienia bez przemocy na pierwszy rzut oka wydaje się nie współgrać podstawowe dla polskiego prawa rodzinnego i opiekuńczego pojęcie normujące stosunki pomiędzy rodzicami a dziećmi, czyli władza rodzicielska.

Czym jest władza rodzicielska? Czy jest ona równoznaczna z panowaniem rodzica nad życiem dziecka? Zapraszamy do przeczytania materiałów dotyczących tego tematu.

 

Czytaj więcej

 

Artykuł kampanii społecznej. Przemoc wobec dzieci i młodzieży.

Przemoc wobec dzieci (kary cielesne, zadawanie cierpień psychicznych, molestowanie seksualne i inne formy poniżania) może zdarzyć się w każdym środowisku, gdyż nie jest powiązana ze statusem społecznym, czy materialnym rodziny.

Dziecko, które doświadcza krzywdy (ze strony dorosłych lub rówieśników) zwykle wysyła do otoczenia pewne sygnały, a jego zachowanie na różne sposoby wskazuje, że dzieje się coś złego. Dlatego niezwykle ważna jest czujność osób dorosłych znajdujących się w pobliżu.

 

 

Czytaj więcej

 

INFORMATORY I PORADNIKI

Informator prawny PDF dla rodziców na temat problemów dzieci i młodzieży.

Poradnik prawny flipbook. Gdy dziecko nie chce żyć. Poniżej znajduje się link do pliku PDF. Poradnik prawny flipbook. Przemoc wobec dzieci. Poniżej znajduje się link do pliku PDF. Poradnik prawny flipbook. Przemoc i zastraszanie wśród dzieci i nastolatków. Poniżej znajduje się link do pliku PDF. Poradnik prawny flipbook. Władza rodzicielska, zasady, podział, ograniczenie. Poniżej znajduje się link do pliku PDF.    

 

Poradnik prawny flipbook. Prawa dziecka. Poniżej znajduje się link do pliku PDF.

 

 

 

 

 

 

 

 

ULOTKI

Ulotka prawna PDF dla młodzieży.    Ulotka prawna PDF. Umowa zawarta na odległość.             Ulotka prawna PDF. Kiedy nie można odstąpić od umowy zawartej na odległość?Ulotka prawna PDF. Jak bezpiecznie dzielić się zdjęciami i filmami dzieci w internecie?          Ulotka prawna PDF. Jak uporządkować wykonywanie władzy rodzicielskiej po rozstaniu rodziców?     Ulotka prawna PDF. Zachowek - kiedy się należy i jak go otrzymać?Ulotka prawna PDF. Jak sprzedać dom, którego współwłaścicielem jest dziecko?

Archiwalna ulotka 1. Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie Powiat Zawierciański     Ulotka archiwalna na temat porad zdalnych.

Archiwalna ulotka 2. Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie Powiat Zawierciański    Ulotka archiwalna na temat punktów poradniczych w powiecie zawierciańskim.

 

FILMY

FILMY

 


MATERIAŁY W WCZEŚNIEJSZYCH LAT:

STOP PRZEMOCY DOMOWEJ 30 LISTOPAD - 6 GRUDZIEŃ

Artykuł informacyjny. Stop przemocy domowej. Tydzień porad prawnych dla ofiar przemocy w rodzinie od 3 listopada do 6 grudnia 2020. Pandemia COVID-19 spowodowała, że wiele osób doświadczających przemocy domowej znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Ofiary zostały zamknięte pod jednym dachem ze swoimi oprawcami. Media informowały o przerażających statystykach i gwałtownym wzroście liczby zgłoszeń osób doświadczających przemocy ze strony najbliższych. Niestety zniesienie kwarantanny nie zatrzymało pandemii przemocy.

W ramach prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” edukacji prawnej, w dniach od 30 listopada do 6 grudnia zorganizowaliśmy internetową kampanię społeczną „STOP PRZEMOCY DOMOWEJ”. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ 30 listopada 2020 roku wchodzi w życie Ustawa z dnia 30 kwietnia 2020r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza m.in. zmiany w przepisach zawartych w ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. W wyniku podjętych zmian legislacyjnych dodano m.in. art. 15aa, którego ust. 1 stanowi, że: „Policjant ma prawo wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie w rozumieniu przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, stwarzającej zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby dotkniętej tą przemocą, nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, (…) lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia (…).

 

Czytaj więcej

 

 

TYDZIEŃ PORAD PRAWNYCH DLA RODZICÓW 23 - 29 LISTOPAD

Artykuł informacyjny. Tydzień porad prawnych dla rodziców od 23 do 29 listopada. Poznaj swoje uprawnienia związane z rodzicielstwem.

Czas oczekiwania na dziecko powinien być piękny dla każdej rodziny. Niestety, tam gdzie rodzice cierpią z powodu braku stabilizacji finansowej, często radość przyćmiewa obawa o przyszłość. Strach przed utratą pracy i brakiem środków do życia w trakcie ciąży i po porodzie może zniechęcać do podjęcia decyzji o powiększeniu rodziny.

W ramach prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” edukacji prawnej, w dniach od 23 do 29 listopada postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości  rodziców związane z uprawnieniami rodzicielskimi. Jeśli zastanawiasz się jak będzie wyglądać Twoja praca w trakcie ciąży, czy będzie Ci przysługiwał zasiłek macierzyński lub jak pogodzić pracę z opieką nad dzieckiem, to zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku.

 

Czytaj więcej

 

 

UZALEŻNIENIE A PRAWO - TYDZIEŃ PORAD PRAWNYCH DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH 2 - 8 LISTOPAD

 

Artykuł informacyjny. Uzależnienie a prawo. Tydzień porad prawnych dla osób uzależnionych.

Jeżeli problem uzależnień nie dotyczy Ciebie, to na pewno znasz kogoś, komu nie jest on obcy. Z tą myślą powstała nasza kampania społeczna, aby najbliższe kilka dni poświęcić na zdobycie wiedzy, którą będzie można podzielić się z innymi. Być może to, co przeczytasz i zobaczysz uratuje komuś życie!

NIE JESTEŚ SAM!

Pamiętaj, że do Twojej dyspozycji są Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego. Wieloletnie doświadczenie poradnictwa obywatelskiego w Polsce dowodzi, że punkty obecne w każdym mieście są tym miejscem, gdzie każdy może uzyskać bezpłatną, bezstronną, niezależną i poufną pomoc oraz wsparcie.

 

Czytaj więcej

ULOTKI

Ulotka prawna PDF. Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie dla samozatrudnionych.   Ulotka prawna PDF. Spotkanie z prawnikiem. Jak przygotować się do porady przez telefon?  Ulotka prawna PDF na temat zakupów internetowych i prawa do odstąpienia od umowy.  Informator prawny PDF na temat nieodpłatnej pomocy prawnej, obywatelskiej i mediacji w powiecie zawierciańskim.    Ulotka prawna PDF. E-mediacja, taniej, szybciej, wygodniej.Ulotka prawna PDF. Spotkanie z mediatorem. Jak przygotować się do rozmowy telefonicznej z mediatorem?

 

 

PORADNIKI PRAWNE

  Poradnik prawny PDF. Dziedziczenie.   Poradnik prawny PDF. Prawa i obowiązki pracowników i pracodawców w czasie epidemii.   Poradnik prawny PDF. Mediacja. Rozwój e-mediacji w trakcie i po epidemii koronawirusa. Poradnik prawny PDF. Świadczenia związane z rodzicielstwem.    Poradnik prawny PDF. Przemoc domowa. Poradnik prawny PDF. Upadłość konsumencka.  Poradnik prawny PDF. Mediacja w sprawie o rozwód.    Poradnik prawny PDF. Urlop macierzyński.Poradnik prawny PDF. Urlop rodzicielski.    Poradnik prawny PDF. Urlop wychowawczy.  Poradnik prawny PDF. Praca zdalna.   Poradnik prawny PDF. Mediacje pracownicze.   Poradnik prawny PDF. Zaspokajanie potrzeb rodziny w świetle kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.  Poradnik prawny PDF. Alimenty.Poradnik prawny PDF. Uzależnienia.

 

FILMY

 

 

 

Powiększ czcionki
Social