Pandemia COVID-19 zmieniła życie i sytuację zawodową wielu osób na rynku pracy. Niektórzy zostali z dnia na dzień zwolnieni z pracy, innym obniżono wymiar etatu, jeszcze innym z kolei wypłacano tylko część wynagrodzenia lub nie wypłacono w ogóle.

 

Wypowiedzenie zmieniająceWYPOWIEDZENIE ZMIENIAJĄCE

W czasie kryzysu spowodowanego koronawirusem bardzo częstym rozwiązaniem, które pozwala jednocześnie zmniejszyć koszty, bez zwalniania pracowników, jest wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy. Pozwala to przedsiębiorcom dostosować warunki pracy do aktualnych możliwości finansowych oraz potrzeb organizacyjnych.

 

Wypowiedzenie zmieniające, w przeciwieństwie do wypowiedzenia umowy o pracę, nie ma na celu ustania stosunku pracy, a jego modyfikację. Wypowiedzenie to musi zawierać propozycję nowych warunków zatrudnienia np. zmianę stanowiska pracy, miejsca pracy, rozkładu czasu pracy, formy wynagrodzenia czy składników wynagrodzenia

 

Ulotka prawna PDF. Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy
Zgodnie z art. 42 Kodeksu Pracy do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się ogólne postanowienia dotyczące wypowiedzenia, co niesie ze sobą obowiązek np. konsultacji z zakładową organizacją związkową czy zakaz wypowiedzenia w stosunku do pracowników podlegających wzmożonej ochronie stosunku pracy, tj. pracowników w wieku przedemerytalnym, działaczy związków zawodowych czy pracowników na urlopach macierzyńskich. Wypowiedzenie zmieniające musi przyjąć formę pisemną.

 

Pracownica w żółtym kasku budowlanym. Tytuł: Czy pracownik musi zgodzić się na zmianę warunków pracy lub płacy?CZY PRACOWNIK MUSI ZGODZIĆ SIĘ NA ZMIANĘ WARUNKÓW PRACY/PŁACY? 

Pracownik ma obowiązek – do końca połowy przysługującego mu okresu wypowiedzenia – przyjąć lub odrzucić propozycję nowych warunków. Musi jednak zostać o tym pouczony na piśmie. Brak pouczenia skutkuje tym, że pracownik zachowuje prawo do złożenia oświadczenia do końca okresu wypowiedzenia. Pracownik może wyrazić swoją zgodę lub jej brak w dowolnej formie pisemnej lub ustnej. W przypadku braku złożenia oświadczenia Kodeks Pracy przewiduje domniemanie wyrażające zgodę na nowe warunki.

 

Ulotka prawna PDF. Czy na zmianę warunków pracy lub płacy trzeba się zgodzić?

 

PRAWNICY, DORADCY OBYWATELSCY ORAZ MEDIATORZY ZE STOWARZYSZENIA „DOGMA”
SĄ DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI W PUNKTACH NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ I NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO

 

ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ NA DARMOWĄ PORADĘ PRAWNĄ:

Profil Stowarzyszenia DOGMA na Facebooku. Post z informacjami na temat zapisów do punktów poradniczych

 

Polskie banknoty w żółtej kopercie na tle kalkulatora i kalendarza. Tytuł: Jak reagować, gdy pracodawca nie płaci pensji?JAK REAGOWAĆ, GDY PRACODAWCA NIE PŁACI PENSJI?

Niestety w ostatnim trudnym dla wszystkich czasie pandemicznym, niejednokrotnie zdarza się, że pracodawca całkowicie zaprzestaje płacić wynagrodzenie. Co w takim przypadku powinien zrobić pracownik ??? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

 

 

 

Ulotka prawna PDF. Jak reagować, gdy pracodawca nie płaci pensji?

 

Nie wiesz jak skutecznie rozwiązać umowę o pracę z pracodawcą, który zaprzestał wypłaty wynagrodzenia? Zapraszamy do obejrzenia nagrania dotyczącego form zakończenia zatrudnienia:

 

 

Zachęcamy do kontaktu z naszymi prawnikami i doradcami, aby poznać swoje prawa związane z zatrudnieniem

ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ NA DARMOWĄ PORADĘ PRAWNĄ:

Strona internetowa Stowarzyszenia DOGMA – zakładka Powiat Wodzisławski

 

Pracownik trzymający niebieski karton z rzeczami z pracy. Tytuł: Rozwiązanie umowy o pracę.

ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ

Nie możemy zapominać, że każda umowa o pracę może zostać rozwiązania zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Chcesz wiedzieć więcej???

 

 

 

Zapraszamy do przeczytania poradnika, z którego dowiesz się m.in.

  • jakie są sposoby rozwiązania umowy o pracę
  • jak liczy się okres wypowiedzenia
  • czy można zrezygnować z pracy z dnia na dzień

 

Poradnik prawny flipbook. Prawo pracy zakończenie pracy. Poniżej znajduje się link do pliku PDF.

 

 

Zmartwiony mężczyzna w koszuli w zieloną kratkę. Tytuł: Zwolnienie dyscyplinarne

ZWOLNIENIE DYSCYPLINARNE

Marek jest pracownikiem magazynu. Raz zdarzyło się, że przyszedł „wczorajszy” do pracy. Kierownik zbadał go alkomatem, który wskazał 0,2 promila. Odesłał Marka do domu. Kiedy następnego dnia Marek pojawił się w pracy, kierownik wręczył mu zwolnienie dyscyplinarne.

 

Marek nie jest pewien czy alkomat w miejscu pracy był sprawny, ale nie liczy na to, że pracodawca będzie chciał przyjąć go z powrotem. Przynajmniej chciałby uniknąć zwolnienia dyscyplinarnego. Co może zrobić Marek?

 

Ulotka prawna PDF. Zwolnienie dyscyplinarne

GDY BĘDZIESZ POTRZEBOWAŁ POMOCY – ZAPRASZAMY DO PUNKTÓW
POMOCY PRAWNEJ I PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO

Profil Stowarzyszenia DOGMA na Facebooku. Post z informacjami na temat zapisów do punktów poradniczych

Komentowanie wyłączone.

Powiększ czcionki
Social