Zobacz nasze konto na Facebook-u
A A A

Masz prawo wiedzieć więcej, żyć lepiej

logologo

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Projekt jest realizowany od III 2009 do II 2012.

Celem projektu jest zwiększenie dostępności usług bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego dla mieszkańców powiatu mikołowskiego w trudnej sytuacji życiowej, których status materialny nie pozwala na wynajęcie prawnika. Projekt stanowi swego rodzaju kontynuację działań prowadzonych w ramach projektu "Masz prawo znać prawo", realizowanego w okresie III 2008 - II 2009, w ramach którego uruchomiono biuro bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich w Mikołowie.

W ramach projektu działa Biuro Porad Prawnych i Obywatelskich, w ramach którego zaangażowani doradcy udzielają bezpłatnych porad z zakresu:

  • prawa cywilnego (m.in. prawidłowość sporządzania umów cywilnoprawnych, pełnomocnictwo, eksmisja, sprawy spadkowe, egzekucja wyroku, itp.),
  • prawa rodzinnego (m.in. rozwód, separacja, stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami, alimenty, opieka itp.),
  • ubezpieczeń społecznych i prawa pracy (m.in. wypowiedzenie stosunku pracy,nie wypłacenie wynagrodzenia, mobbing, nie przyznanie renty, prawo do emerytury itp.),
  • przepisów o pomocy społecznej, świadczeniach społecznych, odwołaniach od decyzji administracyjnych.

Ponadto biuro oferuje także pomoc w zakresie sporządzania pozwów sądowych i innych pism procesowych, formułowania pism urzędowych i objaśniania procedur sądowych w postępowaniu przed sądem.

Korzystanie z usług biura jest bezpłatne.

Porady prawne są udzielane są podczas popołudniowych dyżurów po wcześniejszym ustaleniu terminu (obowiązują zapisy) oraz zapoznaniu się z regulaminem (do pobrania na dole strony).


Biuro jest czynne:

Poniedziałek, Środa, Piątek
9.00 - 13.00

Wtorek, Czwartek
12.00 - 16.00

Budynek Starostwa Powiatowego w Mikołowie, wejście C, pokój 234.

Numer telefonu: 32 324 82 59


Dodatkowym wsparciem dla osób poszukujących pomocy prawnej, oprócz możliwości skorzystania z bezpłatnych indywidualnych porad jest serwis informacji prawnej www.maszprawo.mikolowski.pl, w którym można znaleźć podstawowe informacje oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W ramach projektu zostaną także opracowane broszury tematyczne dotyczące najistotniejszych dla mieszkańców zagadnień prawnych.


logo